Okna – wizytówką domu

Okna – wizytówką domu

Okna stanowią nierozerwalną część budynku, a do najpopularniejszych należą okna wykonane z plastiku (PCV), aluminium oraz drewna. Czytaj dalej

 O ostatecznym wyborze danego okna zazwyczaj decydują uwarunkowania  techniczne, cena, jak również względy estetyczne. Wszystkie rodzaje okien mają swoje plusy i minusy, stąd każdy zainteresowany powinien wiedzieć czego może się spodziewać po określonych oknach i dostosować kupno produktu do indywidualnych potrzeb.
Okna plastikowe od kilku lat cieszą się ogromną popularnością na polskim rynku. Ich atuty to niska cena i profile niewymagające konserwacji. Okna te dominują na rynku stolarki otworowej – stanowiąc około 38%.  Okna plastikowe można dopasować do domu, niezależnie od okresu, w którym został on wybudowany. Dotyczy to nie tylko kształtu, ale i koloru i zdobień.. Okna z PCV to jednoramowa konstrukcja, która szklona jest szybami zespolonymi. Wszystkie elementy systemu łączy się zgrzewem w narożach. W Polsce można wyróżnić około 50 różnych systemów produkcji okien tego rodzaju. Każdy różni się przekrojem poprzecznym, grubością ścianek, liczbą komór lub wymiarami ram skrzydeł i ościeżnic. Profile mogą mieć maksymalnie 6 komór. Komorowa budowa profili pozwala uzyskać zdecydowanie lepsze parametry termoizolacyjne. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła, ograniczone jest powstawanie zjawiska kondensacji pary wodnej od strony pomieszczenia poprawiając jednocześnie komfort całego mieszkania. W środku każdy profil ma kształtownik wytworzony ze stali cynkowanej, który nie może bezpośrednio stykać się ze ściankami komory. To właśnie dla tego w ściankach umieszczane są wypusty, pozwalające zachować tą wymaganą odległość. Okna z tworzyw sztucznych są na pewno szczelne – lecz nie zawsze jest to ich zaletą. Wysoka szczelność wpływa na poziom zawilgocenia pomieszczeń, a w efekcie w pomieszczeniach tych mogą pojawiać się różnego rodzaju grzyby (pleśń). Okna z tworzyw sztucznych przyciągają do swojej powierzchni różnego rodzaju zanieczyszczenia, ponieważ elektryzują się. Jeśli wybierzemy okna z tworzyw o niezbyt wysokiej jakości, to z nie powinniśmy być zaskoczeni, gdy zmienią one kolor pod wpływem ciepła oraz promieni słonecznych. Po wpływem temperatury okna te mogą zmieniać swoje wymiary, dla tego nie należy osadzać ich zbyt sztywno – powinniśmy w ten sposób uchronić je przez pękaniem ram i szyb.

Okna drewniane - są postrzegane jako towar luksusowy, dlatego stanowią jedynie 15% rynku stolarki otworowej. Dzięki klejonej konstrukcji profili okna te nie ulegają wypaczaniu, są sztywne i nadają się do dużych przeszkleń, mogą być malowane lub lakierowane, z widocznym rysunkiem słojów, mogą mieć również dowolny kształt. Okna drewniane są najdroższe z wszystkich rodzajów okien. Okna drewniane są szczególnie wskazane w tych domach, które nawiązują do tradycji w swoim stylu architektonicznym. Najbardziej popularne są takie materiały, jak mahoń, dąb i sosna. Czasami na okna drewniane wybiera się też świerk albo modrzew. Producenci na zamówienie potrafią stworzyć okna właściwie z każdego rodzaju, jednakże ważne jest, aby drewno było odpowiednio twarde. Najczęściej na rynku występują gotowe okna drewniane jednoramowe i zespolone. Technologia produkcji okien drewnianych nie jest zbyt zawiła – ramy sklejane są z 3 warstw drewna, dzięki czemu w późniejszej eksploatacji wyeliminować można pokazanie się wad anatomicznych materiały, z którego zostały wykonane okna. Warstwy okien są dodatkowo połączone zawsze mikrowczepami, co podnosi ich trwałość. Okna drewniane będą odpowiednio trwałe i odpowiednio estetyczne, gdy powierzchnia ich elementów zostanie odpowiednio wykończona. Najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o trwałość, uzyskuje się obecnie dzięki wygładzaniu i zaokrąglaniu krawędzi powierzchni. Drewno może także zostać dowolnie pomalowane. Stosuje się do tego najczęściej akryl lub lakier. Zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna warstwa może być pomalowana na dowolny kolor. Okna drewniane mogą także przybierać dowolne kształty, choć zazwyczaj stosuje się jakieś konkretne figury geometryczne. Okna drewniane mają dobrą izolacyjność termiczną (zdecydowanie wyższą niż okna aluminiowe czy okna z PCV). W czasie ich użytkowania można dowolnie zmieniać ich kolor. Nie wynaleziono jednak do tej pory sposobu na skuteczną ochronę drewna przed szkodnikami i grzybami. Należy je konserwować najrzadziej co 5 lat.

1 2

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 343

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >