Okresowe kontrole pomp ciepła

Okresowe kontrole pomp ciepła

Producenci pomp ciepła twierdzą, że urządzenia te mogą pracować na fabrycznych podzespołach z jednakową wydajnością nawet przez 25 lat. Aby tak się stało, należy zadbać o regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Na czym one polegają i w jaki sposób wpływają na efektywność pracy systemu grzewczego?

 

Komentuje: Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo Sp. z o.o.

 

Pompy ciepła są urządzeniami o bardzo niskim wskaźniku awaryjności. Warto jednak pamiętać, że zbudowane są z mechanicznych podzespołów, które na skutek ruchu podlegają naturalnej eksploatacji. Okresowe kontrole pozwalają m.in. nadzorować stopień ich zużycia, a przy tym sprawdzać pozostałe elementy, które mają wpływ na wydajność urządzenia.

 

 

Czytaj również: Jak zamontować ogrzewanie podłogowe?

 

Profesjonalne przeglądy techniczne powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku ‒ najlepiej jeszcze przed sezonem grzewczym, czyli na przełomie sierpnia i września. Zajmują się tym autoryzowane serwisy współpracujące z producentem danego urządzenia. Przeprowadzanie badań jest obligatoryjne, ponieważ są one podstawą do zachowania ważności umowy gwarancyjnej.

 

Serwisant przeprowadzający kontrolę wykonuje szereg czynności pozwalających ocenić pracę urządzenia. Pierwszą z nich jest wykonanie pomiarów.  Sprawdzane jest m.in.: zawilgocenie czynnika grzewczego, kwasowość oleju, ciśnienie czynnika chłodniczego, szczelność źródła górnego oraz dolnego czy zużycie energii elektrycznej.  Następnie przeprowadza się analizę ewentualnych błędów, które zostały zapisane w pamięci regulatora. Dodatkowo jeśli jego oprogramowanie jest przestarzałe, przeprowadzana jest aktualizacja. Duże znaczenie dla efektywności pracy ma również drożność poszczególnych układów. Elementy takie jak filtry, parowniki czy skraplacze muszą być regularnie czyszczone, ponieważ w innym przypadku może utworzyć się zator.

 

 

Przegląd jest także okazją dla użytkowników do zdobycia dodatkowych informacji z zakresu obsługi urządzenia. Serwisant udzieli nam wszystkich niezbędnych wskazówek dotyczących prawidłowego wykonywania podstawowych czynności, takich jak zmiany temperatury czy obsługa oprogramowania. W uzasadnionych przypadkach może też zoptymalizować konfigurację pompy ciepła, co pozwoli zwiększyć jej wydajność.

 

Czytaj również: Mata kapilarna jako idealne rozwiązanie ogrzewania

 

Wszystkie czynności przeprowadzane przez specjalistę zapisywane są w książce serwisowej, która umożliwia dokładne odtworzenie historii urządzenia, co ułatwia późniejsze, ewentualne naprawy.

Źródło: Inplus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 537

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >