Oświetlenie LED czyli sztuczne światło w domu
W dzisiejszym świecie sztuczne źródła światła odgrywają bardzo ważną rolę. Tego typu oświetlenie towarzyszy nam wszędzie: w domu i w pracy, podczas relaksu i w czasie podróży.
Czytaj dalej
Nie jesteśmy już tak na prawdę w stanie bez niego funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby źródło tego światła było jak najzdrowsze dla naszych oczu, a równocześnie jak najbardziej energooszczędne.
Ledowe trendy w szklanej oprawie
Nie od dziś wiadomo, że światło – zarówno to sztuczne, jak i słoneczne, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jego naturalne źródło – słońce, sprawia, że w naszym organizmie zachodzą reakcje chemiczne wprawiające w ruch biosyntezę w skórze, dzięki której powstaje witamina D, nazywana również witaminą szczęścia. Źle dobrane, sztuczne oświetlenie może powodować przemęczanie i łzawienie oczu, apatię, zrezygnowanie, rozespanie oraz znudzenie. Nie należy więc tego lekceważyć.
Zdrowe źródło sztucznego światła
Producenci oświetlenia oferują dziś szeroką gamę produktów, z czego pod wieloma względami najlepsze wydają się być lampy diodowe wykorzystujące technologię LED. Wśród wielu zalet tego typu oświetlenia wymienić można o wiele dłuższą trwałość, większą energooszczędność oraz znacznie mniejsze nagrzewanie powierzchni w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Dodatkowo lampy LED charakteryzują się brakiem zależności barwowej od napięcia zasilającego oraz niezbyt dużymi rozmiarami. Wszystkie te cechy wpływają na ich bardzo szerokie zastosowanie, począwszy od przemysłu ciężkiego, a skończywszy na dekoracjach wnętrz mieszkań. Co więcej, technologia LED jest uznawana przez ekspertów z branży za jedną z najbezpieczniejszych dla oczu, ponieważ emituje światło najbardziej zbliżone do naturalnego. - Zbyt ostre oświetlenie może odbijać się od różnych powierzchni, rozpraszać się, a co więcej podrażniać wzrok. Z kolei światło zbyt słabe mocno męczy i osłabia oczy – mówi Mariusz Gawroński z firmy LARS, producenta produktów oświetleniowych opartych na technologii LED.
Jakie są zastosowania światła LED?
Odpowiednio dobrane światło w pracy
Oświetlenie w miejscu pracy powinno umożliwiać pracownikom odpowiednie i efektywne funkcjonowanie. Dlatego warto zainwestować w lampy LED. Światło emitowane przez diody LED swoją barwą i temperaturą zbliżone jest do światła naturalnego. Dzięki temu, w mniejszym stopniu obciąża wzrok i pozwala na większe skupienie. - Technologia LED pozwala ponadto tworzyć światło o różnorodnych barwach. Wykorzystując odpowiednie kolory świetlnych detali, można wykreować przestrzeń odpowiadającą konkretnym potrzebom – dodaje Mariusz Gawroński. Idąc tropem teorii psychologów behawioralnych, do aranżacji biur najlepiej wykorzystać lampy emitujące światło w barwach czerwonej, niebieskiej i żółtej. Te trzy kolory są odpowiedzialne za stymulację psychiki, ciała oraz umysłu. Czerwony działa pobudzająco i energetyzująco. Z tego względu sprawdza się również w takich miejscach, jak kluby fitness i siłownie. Z kolei barwa żółta wpływa stymulująco na organizm, a niebieska inspiruje.
Co trzeba wiedzieć o diodach elektroluminescencyjnych?
Światło w domu
Technologia LED bardzo dobrze sprawdzi się również w otoczeniu domowym, gdzie potrzebujemy przede wszystkim spokoju oraz odpoczynku. Po całym dniu w pracy, bardzo często przy komputerze, relaksu potrzebuje przede wszystkim nasz wzrok. Diody LED w postaci lamp czy węży świetlnych pozwolą na spędzenie czasu przy ulubionej książce czy czasopiśmie, nie nadwyrężając tym samym i tak juz przemęczonych oczu. Oświetlenie LED sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Produktów diodowych można użyć m.in. do aranżacji wnętrza salonu, pracowni, gabinetu, kuchni oraz sypialni. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, mamy do wyboru lampy dające światło naturalne, a także kolorowe. Specjaliści twierdzą, że w domowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się świetlne dodatki w odcieniach zieleni, bursztynu, niebieskiego i słonecznej żółci. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju pokoju. Psycholodzy radzą, aby kolorem zielonym dekorować m.in. sypialnie, ponieważ działa on pozytywnie na układ nerwowy, a także odstresowuje i relaksuje.
Różnorodność produktów i szerokie zastosowanie
- Oświetlenie LED można stosować w najróżniejszych aranżacjach, począwszy od efektownych świetlnych reklam (za pomocą np. produktów LedNEON), elementów dekoracyjnych w klubach czy teatrach (np. z wykorzystaniem przewodów LumiTec), przez oświetlanie konturów budynków (np. węże świetlne i węże LED), a skończywszy na oryginalnie ozdobionych sufitach i ścianach w domach i mieszkaniach (np. LedTEC) – podsumowuje Mariusz Gawroński. A wszystko po to, aby stworzyć wnętrza, w których będziemy czuć się bezpiecznie, swobodnie, a także takie, na które zwrócimy uwagę. Ze względu na funkcjonalność, bezpieczeństwo, energooszczędność oraz możliwości wizualnych aranżacji, diody LED są najlepszą alternatywą dla tradycyjnych, sztucznych źródeł światła.
Źródło: Yasna Communications Sp. z o.o. / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...