Oświetlenie kuchni – jasno przy pracy i nie tylko
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Tam przygotowujemy posiłki, spożywamy je, spotykamy się z bliskimi. Dlatego kuchnia powinna być funkcjonalna i przytulna zarazem. Efekt taki osiągniemy stosując odpowiednie oświetlenie zarówno rozproszone jak i punktowe.
Do oświetlenia kuchni możemy stosować cztery rodzaje źródeł światła.
Tradycyjne żarówki dają ciepłe żółtawe światło, którego intensywność zależy od liczby watów. Ich zaletą jest to, że mogą występować w rozmaitych kolorach i kształtach. Nie dają mocnego światła dlatego najczęściej stosuje się je do oświetlenia ogólnego i nastrojowego.
Lampy halogenowe świecą jasno i mocno z większym natężeniem niż tradycyjne żarówki tej samej mocy. Przeznaczone są do oświetlenia ogólnego, a także miejscowego i punktowego. Niestety wytwarzają dużo ciepła i mogą powodować niszczenie niektórych przedmiotów, jak również dyskomfort w trakcie przebywania w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Lampy wyładowcze to fluorescencyjne źródła światła (świetlówki), rtęciowe, sodowe i metahalogenkowe. Wydzielają małą ilość ciepła, dają światło o barwie ciepłej lub zimnej.
Świetlówki kompaktowe emitują światło jasne w paśmie zbliżonym do dziennego. Stosowane są do długotrwałego oświetlania pomieszczeń. Nie zmieniają kolorów.
Jak w każdym innym pomieszczeniu, także w kuchni stosowane jest oświetlenie ogólne. Do tego celu najczęściej używane są żarówki tradycyjne, gdyż ich światło jest ciepłe i łagodne. Dzięki temu stwarza we wnętrzu miły nastrój. Rzadziej wykorzystuje się tu energooszczędne lampy halogenowe lub świetlówki kompaktowe. Podyktowane jest to najczęściej ich wyższą ceną. Ze względu na zmianę przepisów i wycofywanie ze sprzedaży tradycyjnych żarówek halogeny i świetlówki najpewniej staną się w niedalekiej przyszłości głównym źródłem światła w naszych domach.
Dobre oświetlenie ważne jest szczególnie podczas przygotowywania posiłków. Nikt nie lubi kiedy nie widzi dokładnie co kroi lub na blacie kuchennym pojawiają się cienie przeszkadzające w pracy. Rozwiązaniem w tym przypadku jest montaż, najczęściej pod szafkami, ciągu świetlówek oświetlających blat kuchenny punktowo.
Jednak funkcjonalność źródeł światła to nie wszystko. Żeby dopasować je do wnętrza i odpowiednio wyeksponować stosuje się różnego rodzaju oprawy. Klosze z materiałów nieprzepuszczających światła nadają się do skierowania promieni bezpośrednio na daną powierzchnię w celu dokładnego jej oświetlenia. Oprawy otwarte z tworzyw przepuszczających światło, rozproszą promienie i dzięki temu sprawią, iż wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Za pomocą kloszy skierowanych ku górze możemy uzyskać światło odbite, jeszcze delikatniejsze niż światło rozproszone.
Możliwości funkcjonalnego i ciekawego oświetlenia pomieszczeń kuchennych mamy dziś bez liku. Producenci prześcigają się w propozycjach coraz to nowocześniejszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Wydaje się, że jedynym ograniczeniem przy projektowaniu oświetlenia wnętrz jest obecnie zasobność portfela.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble tapicerowane Liczba postów: 194 Grupa: Najnowsze t... A jak chodzi o Krzesła z tkaniny szenilowej - to koniecznie sobie zobaczcie propozycje Mivi Home. Tam znajdziecie nie tylko coś stylowego, ale prze...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 15 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 51 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....