Posadzka antybakteryjna - PLASTIPOX 5FI-nano
Bezspoinowe tworzywo podłogowe o handlowej nazwie PLASTIPOX 5FI-nano jest dwuskładnikową kompozycją żywicy epoksydowej, modyfikatorów oraz mieszanin sproszkowanych i odpowiednio dobranych materiałów pochodzenia ceramicznego o różnej granulacji ziaren. Stosowanie celowo dobranych i wyselekcjonowanych granulacji zapewnia uzyskanie najwyższej odporności na narażenia mechaniczne, chemiczne i klimatyczne, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie najlepszej rozpływności i samoodpowietrzania się mas PLASTIPOX w stanie płynnym. Dodatkowo w tworzywie PLASTIPOX 5FI-nano zastosowano substancję bakteriobójczą jaką jest proszek srebra – w tym przypadku o rozdrobnieniu atomowym.
Czytaj dalej
Ponieważ oddziaływanie bakteriobójcze srebra związane jest z jego działaniem powierzchnowym, oczywistą sprawą jest że najbardziej interesującym do tego celu jest srebro o jak najmniejszych rozmiarach. Można wyobrazić sobie, że kulkę o określonych wymiarach (np. kulkę łożyskową) dzielimy w myślach na miliony części. Oczywiście jest to w dalszym ciągu kulka o tej samej objętości i ciężarze – ale sumaryczna powierzchnia podzielonych jej części jest wielokrotnie większa niż przed podziałem. W chwili obecnej dzięki rozwojowi nowych dziedzin nauki – nanotechnologii możliwe jest uzyskanie ekstrmalnie drobnych cząstek niektórych metali. Tak więc z powodu dużej powierzchni zastosowano proszek srebra o możliwie najmniejszych (w chwili obecnej) wymiarach 3-8 nanometrów, co sprawia że jego powierzchnia czynna jest najbardziej rozwinięta z możliwych (w chwili obecnej), w związku z największą ilością drobin srebra w jednostce objętości. Fakt ten wielokrotnie zwiększa oddziaływanie bakteriobójcze.
Przykładowy zakres zastosowań tworzywa PLASTIPOX 5FI-nano obejmuje między innymi aplikacje:
- podłogi antybakteryjne specjalnego przeznaczenia dla szpitali i przychodni leczniczych, żłobków,
- podłogi antybakteryjne w pomieszczeniach produkcyjno - magazynowych przy produkcji leków,
- podłogi antybakteryjne w halach produkcyjnych i magazynach przy produkcji żywności,
- podłogi antybakteryjne w magazynach spożywczych dla sklepów i marketów, itp….
Przedstawione zastosowania obejmują tylko typowe przykłady użycia materiałów PLASTIPOX 5FI-nano. Tworzywa te raz spolimeryzowane (utwardzone) praktycznie nie zmieniają swoich właściwości fizycznych z upływem czasu i w szerokim zakresie temperatur (-40°C do 110°C). Jest to jedna z najważniejszych cech tego typu materiałów, co pozwala na ich bezpieczną eksploatację wewnątrz budynków nawet przy dużych lokalnych nagrzaniach (np. słońcem poprzez świetliki dachowe), w chłodniach oraz innych ekstremalnie trudnych warunkach przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zalet materiału.
W celu zbadania właściwości antybakteryjnych materiałów PLASTIPOX 5FI-nano, wykonano odpowiednie testy i wstępne badania w Instytucie Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej. Wykonano próbki posadzki z materiału PLASTIPOX 5FI-nano i wycięto z nich krążki do badań które ułożono na podłożach z wysianymi bakteriami przed ich inkubacją (wzrostem)
Po usunięciu płytek badanego materiału PLASTIPOX 5FI-nano z powierzchni pokrytej wyhodowanymi bakteriami uzyskano obraz jak na Rys.1. Jak widać, powierzchnia posadzki oraz miejsca przykryte w trakcie testów tworzywem PLASTIPOX 5FI-nano są całkowicie pozbawione bakterii. Badane tworzywo nie pozwoliło na rozwój bakterii (jak to jest widoczne na całej powierzchni poza testowanymi próbkami) tak na powierzchni próbek posadzki jak i pod nią niszcząc je samoczynnie dzięki zawartości w tworzywie aktywnego nanosrebra.
Rys. 1
Czytaj również: Jak „doszlifować” wygląd posadzek?
Ze skrótowo przedstawionych wyników badań widoczne jest silne oddziaływanie materiału PLASTIPOX 5FI-nano na powierzchnie z posiewami bakterii powodując nie tylko zahamowanie ich wzrostu ale również całkowite ich zniszczenie. Dzięki temu materiał PLASTIPOX 5FI-nano jest specjalnie przydatny we wszystkich zastosowaniach gdzie wymagany jest duży poziom aseptyki – np. w obiektach służby zdrowia, produkcji leków, produkcji żywności, magazynach itp.
Przedstawione zdjęcia dzięki uprzejmości Instytutu Biochemii Technicznej.
UWAGA: Stosowanie posadzek antybakteryjnych nie zwalnia od obowiązku utrzymywania posadzki w czystości.
PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE:
Parametry technicze materiału obejmują jego cechy tak w stanie płynnym jak i po utwardzeniu.
Nie dopuszcza się aplikowania materiału PLASTIPOX przy temperaturze poniżej 15°C ze względu na zbyt dużą lepkość jaki i zbyt powolny proces utwardzania się. Również nie zaleca się stosowania materiałów j.w. przy temperaturach powyżej 23°C z powodu zbyt dużej reaktywności mas. nie wolno aplikować materiału na podłoża betonowe o zawartości wilgoci powyżej 4.5% oraz przy wilgotności otoczenia powyżej 75%.
UWAGA:
W Tabeli 1 przedstawiono parametry technologiczne podstawowych wersji materiałów z grupy PLASTIPOX 5F-nano. Pomiary wykonano w Laboratorium Przedsiębiorstwa AMEPOX.
TABELA 1.
W kolejnej Tabeli 2 zestawiono główne parametry techniczne podstawowych wersji materiałów j.w. po utwardzeniu. Warunki utwardzania: 24 godz. w temp. 25° C (+ 72 godz. dotwardzanie w 30° C).
Badania 1,2,3,4 wykonano w Katedrze Mechaniki Materiałów Wydziału Budownictwa Politechniki Łódzkiej.
TABELA 2.
Wykaz Norm związanych z badaniami wg. TABELI 2:
PN - 75/ C - 89103/ 10 Terminologia tworzyw sztucznych. Własności mechaniczne.
PN - 87/ C - 89064 Tworzywa sztuczne. Wytyczne wykonywania kształtek do badań metodą obróbki mechanicznej.
PN - 84/ B - 04111 Materiały kamienne. Oznaczanie ścieralności na tarczy Boehmego.
PN - 63/ B - 04011 Badania materiałów kamiennych. Wytrzymałość na ściskanie.
PN - 71/ H - 04320 Próba ściskania metali.
PN - 71/ H - 04310 Próba statyczna rozciągania metali.
ISO 868 Tworzywa sztuczne. Oznaczanie twardości za pomocą twardościomierza Shore’a.
Procedura f-my Shell. Badanie przyczepności materiałów podłogowch do betonu.
UWAGI BHP :
1. Kompozycje podłogowe - PLASTIPOX 5FI-nano nie zawierają żadnych substancji niebezpiecznych. Jednak ze względu na zawartość rozcieńczalników (aktywnych), podczas mieszania ze sobą składników "A" i "B" może być wyczuwalny ich zapach. Zaleca się wietrzenie pomieszczeń w trakcie pracy.
2. Po utwardzeniu powłoki z materiału PLASTIPOX są bezwonne i bezpieczne.
3. Podczs pracy zaleca się stosowanie rękawic i okularów ochronnych.
4. W przypadku kontaktu skóry z tworzywem PLASTIPOX, należy bezzwłocznie umyć ją wodą z mydłem i natłuścić kremem ochronnym.
5. Podczas pracy z masami PLASTIPOX należy stosować przepisy BHP jak przy pracy z żywicami epoksydowymi. Chronić oczy przed kontaktem z masami. Należy stosować okulary ochronne. Wskazana jest również ochrona skóry przed kontaktem z tworzywem.
Czytaj również: Najnowsza technologia zabezpieczania śliskich i mokrych powierzchni
Źródło: AMEPOX / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- prawnik płock Liczba postów: 15 Grupa: Ciekawe pom... Mi bardzo pomógł prawnik Chrzanów, którego w 100% polecam. To osoba z dużym doświadczeniem i wiedzą.
- Jaki kupić ekspres do kawy w granicach cenowych 40... Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Kawa w kapsułkach staje się coraz bardziej popularna dzięki łatwości przygotowania oraz bogactwu smaków. Istotne jest, aby wybierać produkty od sprawdzonych dos...
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 251 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 70 Grupa: Porady i op... A czy zapoznałeś się już może z ofertą New Hever? Jeśli jeszcze nie, to polecam zajrzeć tutaj https://new-hever.pl/ w poszukiwaniu interesujących opcji, poniewa...
- Pomysł na wakacje Liczba postów: 622 Grupa: Ciekawe pom... Jeżeli macie w planach odwiedzić Augustów lub ciekawią Was lokalne informacje, to warto wejść na portal https://augustow.net/. To miejsce, w którym wyszukacie n...