Państwa peryferyjne strefy euro wracają do łask inwestorów

Państwa peryferyjne strefy euro wracają do łask inwestorów

Styczeń na zagranicznych rynkach akcji nie przebiegał według scenariusza, którego można było oczekiwać na początku roku. Miesiąc wcześniej wydawało się niemal oczywistym, że kontynuowane będą tendencje z drugiej połowy 2010 roku, czyli dalsze wzrosty kursów spółek związanych z rynkami wschodzącymi oraz eskalowanie kryzysu fiskalnego strefy euro, które z kolei nie sprzyjałoby notowaniom na europejskich parkietach. Czytaj dalej

Dodatkowo inwestorzy liczyli na ogólnie dobrą koniunkturę na giełdach akcji związaną z efektem stycznia. Ubiegły miesiąc nie tylko nie przyniósł jednak przypisywanego mu efektu (większość globalnych rynków zanotowała ujemne stopy zwrotu), ale dodatkowo upodobania inwestorów odwróciły się o 180 stopni. Silna korekta dotknęła giełdy państw zaliczanych do grupy emerging markets. W górę pofrunęły natomiast akcje notowane w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech - krajach, których w ubiegłym roku inwestorzy unikali jak ognia. Zawiedli się też Ci, którzy liczyli w styczniu na kontynuację wzrostów cen spółek związanych z wydobyciem metali szlachetnych. W styczniu, w stosunku do większości ważnych walut, umocnił się złoty. To, z punktu widzenia krajowych inwestorów, dodatkowo przyczyniło się do pogorszenia wyników z inwestycji w zagraniczne aktywa.


Te tendencje zostały odzwierciedlone w wynikach funduszy inwestujących w akcje na zagranicznych giełdach. Pierwsze miejsca styczniowego zestawienia sporządzonego dla rynków rozwiniętych zajmują podmioty inwestujące w Europie. Relatywnie nieźle prezentują się fundusze skoncentrowane na akcjach amerykańskich. Co prawda ich stopy zwrotu są na lekkim minusie, ale był to głównie wpływ spadku kursu pary walutowej USDPLN. Bardzo słabo w styczniu wypadły rynki wschodzące. Zdecydowana większość funduszy w tej części zestawienia znalazła się „pod kreską”. Szukając przyczyn takiego zachowania należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, coraz wyraźniejsza presja inflacyjna w tych krajach zmusza banki centralne do zacieśniania polityki pieniężnej. Inwestorzy obawiają się, że może to schłodzić aktywność tych gospodarek w niedalekiej przyszłości. Po drugie, zamieszki w Egipcie, które rzuciły się cieniem na całej grupie państw zaliczanych do rynków wschodzących. Na niepewności  inwestorów związanej z sytuacją w Egipcie skorzystała właściwie tylko Rosja. W przypadku tego kraju wzrastająca cena ropy i innych surowców ma raczej korzystny wpływ i na gospodarkę i na wyniki największych przedsiębiorstw notowanych na tamtejszych giełdach.


Za odpływ kapitału z emerging markets w pewnej części odpowiadał też wzrost atrakcyjności największego rynku akcji na świecie, czyli giełd w Stanach Zjednoczonych. USA są jednym z niewielu krajów rozwiniętych, który zanotuje w bieżącym roku wyższą dynamikę wzrostu PKB niż w 2010. Analitycy oczekują średniego wzrostu zysków amerykańskich spółek co najmniej o kilkanaście procent. Poprawa koniunktury w USA, będzie, przynajmniej do połowy roku wspierana przez drugą rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Ożywienie gospodarcze w USA podtrzymywać będą także zatwierdzone niedawno ulgi podatkowe. Te czynniki kuszą globalnych inwestorów i przyczyniają się do przeważania w portfelach akcji amerykańskich kosztem papierów spółek notowanych na rynkach wschodzących. Jednak, jak na razie, można założyć, że te spadkowe tendencje na rynkach wschodzących noszą znamiona jedynie korekty technicznej. Gospodarki tych krajów, mimo wzrostu presji inflacyjnej, nadal przecież będą dynamicznie się rozwijać.


Rafał Lerski, CFA

Doradca inwestycyjny firmy Expander

 

ZASADY SPORZĄDZANIA ZESTAWIENIA WYNIKÓW FUNDUSZY

W zestawieniu biorą udział wyłącznie fundusze otwarte polskich towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz fundusze typu open-end (SICAV) notyfikowane w Polsce przez firmy zagraniczne. Zestawienie dotyczy tylko funduszy akcyjnych, inwestujących w spółki notowane wyłącznie lub głównie poza granicami Polski. Uwzględnione zostały tylko podmioty zarządzane przez te zagraniczne firmy inwestycyjne, które w pierwszej połowie 2010 roku faktycznie zbywały na terytorium swoje fundusze (według opracowania KNF p.t. „Materiał informacyjny na temat zbywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułów uczestnictwa emitowanych przez fundusze zagraniczne w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 r.”).


Wszystkie przedstawione stopy zwrotu funduszy i odpowiadających im benchmarków zostały przeliczone na polska walutę (PLN) według kursu rynkowego. Takie podejście zostało przyjęte z dwóch powodów. Po pierwsze wyniki oceniane są z punktu widzenia inwestora polskiego. Po drugie umożliwia to porównania funduszy z benchmarkami w przypadkach jeżeli będący punktem odniesienia indeks i jednostki funduszy są wyceniane w różnych walutach. W zestawieniu nie biorą udziału fundusze standardowo stosujące zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym walut (hedging).


Benchmarki zostały przypisane przez firmę Expander i nie zawsze odzwierciedlają indeks, do którego w rzeczywistości porównują się zarządzający danym funduszem (niektóre z funduszy nie mają też oficjalnego benchmarku). W celu uproszczenia porównań oraz braku dostępności niektórych indeksów firma Expander przypisała do funduszy indeksy szerokiego rynku regionu geograficznego, w którym inwestuje dany podmiot, lub, w przypadku funduszy sektorowych, indeksy globalne danego sektora przemysłu. Fundusze zostały podzielone na cztery grupy: inwestujące na rynkach rozwiniętych, rynkach wschodzących, rynkach wszystkich typów oraz fundusze sektorowe. Kraje zaliczane do „rynków granicznych” (frontier markets) na potrzeby zestawienia zakwalifikowane zostały do grupy „rynków wschodzących” (emerging markets).


Wyniki sprzedawanych w Polsce funduszy akcyjnych inwestujących za granicą zestawiane są co miesiąc oraz sortowane według osiągniętych bezwzględnych stóp zwrotu: miesięcznych (w styczniu, lutym, kwietniu, maju, lipcu, sierpniu, październiku, listopadzie), kwartalnych (w marcu i wrześniu), półrocznych (w czerwcu) oraz wyników rocznych (w grudniu). Dodatkowo przedstawiane są wyniki za ostatnie 12 miesięcy oraz ich różnica w stosunku do stopy zwrotu założonego benchmarku. Na podstawie różnicy pomiędzy dwunastomiesięcznymi wynikami funduszy i przyznanych im benchmarków dokonywana jest ocena funduszu. Za odchylenie in plus od będącego benchmarkiem indeksu o co najmniej 5 punktów procentowych, fundusz otrzymuje 5 punktów dodatnich.

 

Za odchylenie in minus od będącego benchmarkiem indeksu o co najmniej 5 punktów procentowych, funduszu otrzymuje 5 punktów ujemnych. Relatywne wyniki znajdujące się wewnątrz przedziału (-5%, 5%) otrzymują proporcjonalne liniowo oceny. Na podstawie średniej wartości ocen przyznanych funduszom w opisany powyżej sposób, sporządzany jest ranking firm zarządzających funduszami akcyjnymi przedstawionymi w zestawieniach wszystkich czterech grup. W rankingu firm udział biorą tylko te podmioty, które reprezentowane są w zestawieniu przez co najmniej 5 funduszy.Należy pamiętać, że przedstawione oceny funduszu są oparte na danych historycznych i nie dają gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

 

 

W pliku do pobrania zamieszczamy ranking firm zarządzajacych funduszami akcji inwestującymi za granicą

 

2011-02-10
Źródło: Expander / budnet.pl

Pliki do pobrania

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 361

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >