
Pasywne okna w różnych wariantach
Pasywny dom jest niezwykle zaawansowaną koncepcją architektoniczną. Wymaga od architektów szerokiej wiedzy i umiejętności, których efektem jest powstanie prawdziwie energooszczędnego budynku.
W takich budowlach kluczową rolę odgrywają pasywne drzwi i okna. Zrozumiałym jest, że zwraca się szczególną uwagę na ich parametry, zapominając nieco o wyglądzie i stylistyce. Czy słusznie?
Pasywne czyli jakie?
Aby okno mogło być uznane za pasywne musi posiadać stosowny certyfikat wydany przez Instytut Domu Pasywnego w Darmstadt. Uzyskanie tego certyfikatu nie jest łatwe, ponieważ okno musi spełniać wyśrubowane wymagania konstrukcyjne i umiejętnie godzić zatrzymywanie ciepła w budynku i jednoczesne przepuszczanie go do wnętrza pomieszczeń.
- "Współczynnik przenikalności cieplnej okna, czyli Uw, mówiący ile ciepła ucieka z budynku, pasywne okno musi mieć niższy niż 0,8. Oczywiście musi to być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Z kolei za dopływ ciepła do budynku odpowiada specjalna szyba Solar, która zwiększa efektywność ogrzewania przez promienie słoneczne, dzięki większej przepuszczalności szyby" – mówi Dariusz Olszewski z IFTM Internorm
Rosnąca popularność budownictwa pasywnego w Polsce, pokazuje, że Polacy są coraz bardziej świadomi rozwiązań zmniejszających zapotrzebowanie na energię budynków, w których mieszkają. Niestety budownictwo pasywne jest kojarzone z zaawansowaną technologią, a niekoniecznie atrakcyjnym wyglądem.
- "Wbrew pozorom architekci nie musza ograniczać się przy projektowaniu budynków pasywnych do jednego wzoru okien. Nasza firma, posiada aż pięć różnych modeli certyfikowanych okien i różne warianty certyfikowanych drzwi pasywnych, dostępne w różnych wersjach stylistycznych, nie wspominając o kolorach" – tłumaczy Dariusz Olszewski
Drewno z aluminium w różnych konfiguracjach stylistycznych
Jaki zatem jest wybór certyfikowanych okien pasywnych? Po pierwsze można wybierać pomiędzy oknami wykonanymi z PVC z nakładką aluminiową i oknami drewniano-aluminiowymi. Każde z nich będzie prezentować się inaczej i może być dopasowane do wymagań stylistycznych budynku. Zwłaszcza, że, dzięki stosowanej technologii, okno może inaczej się prezentować od strony elewacji, a inaczej od wewnętrznej strony w pomieszczeniach .
- "W przypadku okien drewniano-aluminiowych mamy do dyspozycji modele Edition, Edition 4 i Varion4. Pierwszy z nich wyróżnia się połączeniem drewna, niezwykle ciepłej pianki termoizolacyjnej z aluminium. Drugi zaś to nowoczesny zestaw cztero-szybowy z zamontowanymi żaluzjami i zintegrowaną osłoną przeciwsłoneczną osiągający ekstremalnie niski współczynnik przenikalności cieplnej, Varion4 zaś to czteroszybowe arcydzieło stylistyczne idealnie sprawdzające się w nowoczesnym formą i stylem budownictwie" – mówi specjalista IFTM Internorm.
Okno Edition łączy klasyczny wygląd drewna wewnątrz pomieszczenia z odpornym na warunki atmosferyczne aluminium na zewnątrz budynku. Aluminium jest także bardzo wdzięcznym materiałem w zakresie kolorystyki, można je malować na kolory z palety kolorów standartowych, palety kolorów dekoracyjnych oraz farbami drewnopodobnymi, czy niezwykle nowoczesnymi metalicznymi. Podobnie jest w przypadku czteroszybowego modelu Edition4.
- "Kolorystyka nie kończy jednak palety możliwości związanej z designem okna. Drewniano-aluminiowe okno Edition dostępne jest w 3 liniach stylistycznych Premium-Design, Softline-Design i Klassik- Design, zaś Edition4 w Premium- Design i Softline-Design. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby różne style wykończenia okien w jednym budynku zestawiać" – opowiada Dariusz Olszewski
Premium-Design wyróżnia połączenie wypukłych i wklęsłych form, owocujące grą światłocieni, Softline-Design można poznać, na pierwszy rzut oka, ponieważ nie znalazły w nim zastosowania żadne ostre krawędzie. Rezultatem jest wzór harmonijny, estetyczny i dość uniwersalny. Trzeci typ designu to najbardziej klasyczny Klassik-Design – proste formy udoskonalone do perfekcji. Szczególnie interesujące są dwa rodzaje okien Varion4. Pierwszy Alu-Design to nowoczesny i surowy projekt gdzie w jednej płaszczyźnie zlicowana jest rama i skrzydło, którego rozwinięciem jest Vetro-Design, w którym szyba jest zamknięta w jednej płaszczyźnie ramy, co daje niespotykany w innych oknach efekt.
Udane połączenie PVC z aluminiową nakładką
- "Alternatywą dla drewniano-aluminiowych okien pasywnych są pasywne okna PVC z aluminiową nakładką, które są nowością na polskim rynku. Wyróżniają się nowoczesną stylistyką i doskonałymi parametrami technicznymi" – mówi przedstawiciel IFTM Internorm
Certyfikowane okna pasywne wykonane z PVC z aluminiową nakładką to Dimension 4 ze zintegrowaną osłoną przeciwsłoneczną oraz Thermo Passiv, które zostały zaprezentowane na tegorocznych targach Bau w Monachium.
- "Dimension 4 dostępny jest w dwóch wersjach stylistycznych Premium-Design i Softline-Design. W przypadku zaś okna Thermo Passiv można je zamontować w wersji ze specjalnym rowkiem stanowiącym imitację skrzydła, jeśli tego wymaga wizja architekta" – dodaje Dariusz Olszewski
Pasywne drzwi
W każdym domu uzupełnieniem dla okien są drzwi. Nie inaczej jest w przypadku budynków pasywnych, w których drzwi również muszą charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikalności cieplnej. Drzwi stanowią wizytówkę domu dlatego muszą wpisywać się w architektoniczną wizję.
- "Certyfikowane drzwi Selection dostępne są w około 70 różnych wersjach. Oryginalna konstrukcja łącząca drewno z pianką termoizolacyjną i aluminium, owocuje bardzo niskim współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Różne modele można dostosowywać do indywidualnych wymagań dzięki dużemu wyborowi kolorów, ornamentów, motywów i wzorów szkła. Można mieć zatem drzwi pasywne, które jednocześnie są stylistycznie dopasowane do nieruchomości" – mówi specjalista IFTM Internorm.
Pasywne budownictwo, ze względu na oszczędność energii przekładającą się na wymierne ekonomiczne korzyści będzie stawało się coraz popularniejsze. Jednak z pewnością odbiorcy projektów pasywnych budynków nie będą zadowalać się nieciekawymi wizjami. Dlatego tak istotny jest szeroki wybór pasywnych elementów konstrukcyjnych, wśród których okna i drzwi pełnią ważną rolę. Mnogość modeli okien i drzwi, ich wzorów i kolorów, udowadnia, że pasywne budynki nie musza być nudne.
Źródło: Times Square Public Relations/budnet.pl / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać? Liczba postów: 23 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z płytek klinkierowych to doskonały sposób na podniesienie wartości estetycznej i funkcjonalnej budynku. Materiał ten jest niezwykle....
- Firma wykonująca system smart home Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Planuję zainstalować smart home w domu w Krakowie i szukam ekipy, która pomoże mi to zrobić profesjonalnie. Ktoś coś poleca?
- Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć p... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z klinkieru to połączenie trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Płytki King Klinker nie blakną pod wpływem promi...
- Dotacje na budowę domu Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...
- Farby antykorozyjne − Neokor® marki Polifarb Dębic... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...