PeBeKa S.A. wykona kolejne prace w Wieliczce.

PeBeKa S.A. wykona kolejne prace w Wieliczce.

Po rocznej przerwie Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. wraca do prac w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”. Tym razem pracownicy PeBeKi zajmą się przebudową podszybi oraz zbrojeniem szybu Regis, który jest najstarszym istniejącym szybem górniczym w Polsce.

W tym roku Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa obchodzi swoje 50-lecie. Historia firmy nierozerwalnie związana jest z budową Zagłębia Miedziowego, a także pracami rekonstrukcyjnymi w Kopalni Soli w Wieliczce, które lubińska spółka rozpoczęła w 1985 roku. W zeszłym roku zakończone zostały ostatnie projekty prowadzone przez PeBeKa w zabytkowej kopalni.

W jubileuszowym roku firma wygrała kolejny przetarg na prace w Wieliczce, dzięki temu specjaliści PeBeKa po rocznej przerwie powrócą do podkrakowskiej kopalni. Tym razem firma zajmie się wykonaniem przebudowy podszybi oraz zbrojenia szybu dla montażu dwóch dźwigów osobowo-towarowych w szybie Regis.


- Szyb Regis to jedna z perełek w wielickiej kopalni – mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. Wcześniej w latach 1995-2005 prowadziliśmy tam prace mające na celu przystosowanie tego szybu do eksploatacji w ramach trasy turystycznej. Cieszy nas możliwość powrotu do „Wieliczki”, w której znamy każdy korytarz i każdą komorę. Jest to również dla nas powód do dumy, prowadzenie prac w tak niezwykłym miejscu to wyjątkowe doświadczenie. Kopalnia Soli „Wieliczka” to przecież jeden z najstarszych i najbardziej znanych polskich zabytkowych obiektów architektonicznych. Ciąży na nas duża odpowiedzialność, dlatego dołożymy wszelkich starań, by efekt prac był najlepszy z możliwych - zapewnia prezes Kulicki.  

Średniowieczny Regis jest dziś najstarszym istniejącym szybem górniczym w Polsce. Został on wydrążony w XIV wieku (pierwszy poziomo zgłębiono już w XIII w.) i wchodził w skład kopalni zarządzanych przez ukształtowane w XIII wieku przedsiębiorstwo zwane „żupami krakowskimi”. Od 1978 roku wielicka kopalnia jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, a w 1994 roku uznano ją za Pomnik Historii Polski. W 2009 roku Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedziło blisko milion turystów.


25 lat doświadczenia

Doświadczenia zebrane przez specjalistów z PeBeKa podczas budowy kopalń rud w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym okazały się niezwykle cenne także na innym polu. We wrześniu 1985 roku pracownicy spółki przystąpili do pierwszych prac rekonstrukcyjnych i zabezpieczających w Wieliczce, nawiązując tym samym do najstarszych tradycji polskiego górnictwa.


Prowadzone z przerwami przez ćwierć wieku prace wymagały umiejętności zastosowania współczesnych materiałów, technik i narzędzi, przy jednoczesnym wykorzystaniu dawnych rozwiązań technicznych, nie stosowanych już w przemyśle wydobywczym. Wszystkie zadanie realizowano pod okiem konserwatora zabytków. Budowlańcy z PeBeKa odrestaurowali i zabezpieczyli w „Wieliczce” m.in. komory: Warszawa, Jezioro Piłsudskiego, Jezioro Wessel, Drozdowice, Pistek i Michałowice, oraz wyrobiska chodnikowe: Sielec, Prokopowicz, Ferdynand d’Este, Karol i Hauer. Na szczególną uwagę zasługują również efekty robót w salach ekspozycyjnych Muzeum Żup Krakowskich w komorach: Russegger, Maria Teresa i Alfons Długosz.

Prace rekonstrukcyjne i zabezpieczające w szybie Regis rozpoczną się w lipcu tego roku. Realizację projektu zaplanowano na 13 miesięcy.

Źródło: PR time / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 400

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >