Piana do montażu okien nie emitująca oparów

Piana do montażu okien nie emitująca oparów

7 lutego rozpoczęła się niezwykła wyprawa, której uczestnicy, oprócz zdobycia najwyższego szczytu obu Ameryk – Aconcaguy, mają zamiar osadzić okno w skalnej ścianie na wysokości blisko 7 tysięcy metrów n.p.m. Będzie to rekord montażu na wysokości!

To nie tylko ekstremalne wyzwanie dla uczestników wyprawy, ale także test wytrzymałości materiałów, które zostaną zastosowane. W lutym średnia temperatura na Aconcagule wynosi -20°C, a ciśnienie atmosferyczne waha się w granicach 450 hPa. Okno będzie osadzane w skalnej ściance na szczycie góry. Do jego montażu zostanie zastosowana zimowa piana TYTAN Professional. O przygotowaniach do ustanowienia rekordu rozmawiamy z jednym z uczestników – Romualdem Sadowskim.

 

Redakcja: Skąd pomysł na tak nietypową wyprawę?

R.S.: Z połączenia pasji i pracy. Od ponad 10 lat zajmujemy się sprzedażą i montażem stolarki budowlanej. Kiedyś podczas wspólnego wypadu w góry pojawił się pomysł, by zdobyć wszystkie szczyty Korony Ziemi i teraz konsekwentnie go realizujemy. W 2010 roku tak się rozpędziliśmy, że zdobyliśmy trzy z dziewięciu zaplanowanych szczytów. Z każdym kolejnym rośnie poziom trudności oraz apetyt na następne wyprawy.

 

Ile osób uczestniczy w przedsięwzięciu?

Jest nas dwóch – ja oraz Michał Michnowicz. Podczas wyprawy na Elbrus na Kaukazie (5642 m n.p.m.) zastanawialiśmy się jak wyglądałby montaż okna na takiej wysokości. Rozważania te doprowadziły do rozpoczęcia obecnego projektu i mamy nadzieję, że wszystko się uda. Aconcaguę będziemy zdobywać w towarzystwie ośmiu innych podróżników.

 

Piana do zadań specjalnych

Fot. Selena


Jak przygotowujecie się do tak ciężkiego wejścia?

Aconcagua to poza Karakorum i szczytami Himalajów najwyższa góra świata. Obaj czujemy w związku z tym ogromną presję. Od kilku miesięcy trenujemy by wzmocnić kondycję. Dużo chodzimy, pływamy i staramy się utrzymywać odpowiednia dietę.

 

Ile czasu zajmie zdobycie szczytu?

Wejście potrwa około 14 dni, jednak znaczna część z tego czasu to aklimatyzacja. Dla porównania, wchodząc na Elbrus aklimatyzowaliśmy się 4 dni, a przy próbie zdobycia Mount Everest zajmuje to nawet kilkadziesiąt dni.

 

Czy w niedalekiej przyszłości planujecie kolejne tego typu wyprawy? Rozważaliście zamontowanie okien na wszystkich szczytach Korony Ziemi?

Tak, jednak obaj jesteśmy pragmatykami i w tej chwili koncentrujemy się na Aconcagule. To poważne wyzwanie, a my mamy zamiar mu sprostać. Zamontowanie okien na wszystkich szczytach Korony Ziemi jest na pewno kuszące, na razie jednak musimy zrobić ten pierwszy krok.

 

 

Pokrowce termiczne

Fot. Selena

 

 

 

Źródło: E.C.H.O. Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 659

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >