Piana do montażu okien nie emitująca oparów
7 lutego rozpoczęła się niezwykła wyprawa, której uczestnicy, oprócz zdobycia najwyższego szczytu obu Ameryk – Aconcaguy, mają zamiar osadzić okno w skalnej ścianie na wysokości blisko 7 tysięcy metrów n.p.m. Będzie to rekord montażu na wysokości!
To nie tylko ekstremalne wyzwanie dla uczestników wyprawy, ale także test wytrzymałości materiałów, które zostaną zastosowane. W lutym średnia temperatura na Aconcagule wynosi -20°C, a ciśnienie atmosferyczne waha się w granicach 450 hPa. Okno będzie osadzane w skalnej ściance na szczycie góry. Do jego montażu zostanie zastosowana zimowa piana TYTAN Professional. O przygotowaniach do ustanowienia rekordu rozmawiamy z jednym z uczestników – Romualdem Sadowskim.
Redakcja: Skąd pomysł na tak nietypową wyprawę?
R.S.: Z połączenia pasji i pracy. Od ponad 10 lat zajmujemy się sprzedażą i montażem stolarki budowlanej. Kiedyś podczas wspólnego wypadu w góry pojawił się pomysł, by zdobyć wszystkie szczyty Korony Ziemi i teraz konsekwentnie go realizujemy. W 2010 roku tak się rozpędziliśmy, że zdobyliśmy trzy z dziewięciu zaplanowanych szczytów. Z każdym kolejnym rośnie poziom trudności oraz apetyt na następne wyprawy.
Ile osób uczestniczy w przedsięwzięciu?
Jest nas dwóch – ja oraz Michał Michnowicz. Podczas wyprawy na Elbrus na Kaukazie (5642 m n.p.m.) zastanawialiśmy się jak wyglądałby montaż okna na takiej wysokości. Rozważania te doprowadziły do rozpoczęcia obecnego projektu i mamy nadzieję, że wszystko się uda. Aconcaguę będziemy zdobywać w towarzystwie ośmiu innych podróżników.
Piana do zadań specjalnych
Fot. Selena
Jak przygotowujecie się do tak ciężkiego wejścia?
Aconcagua to poza Karakorum i szczytami Himalajów najwyższa góra świata. Obaj czujemy w związku z tym ogromną presję. Od kilku miesięcy trenujemy by wzmocnić kondycję. Dużo chodzimy, pływamy i staramy się utrzymywać odpowiednia dietę.
Ile czasu zajmie zdobycie szczytu?
Wejście potrwa około 14 dni, jednak znaczna część z tego czasu to aklimatyzacja. Dla porównania, wchodząc na Elbrus aklimatyzowaliśmy się 4 dni, a przy próbie zdobycia Mount Everest zajmuje to nawet kilkadziesiąt dni.
Czy w niedalekiej przyszłości planujecie kolejne tego typu wyprawy? Rozważaliście zamontowanie okien na wszystkich szczytach Korony Ziemi?
Tak, jednak obaj jesteśmy pragmatykami i w tej chwili koncentrujemy się na Aconcagule. To poważne wyzwanie, a my mamy zamiar mu sprostać. Zamontowanie okien na wszystkich szczytach Korony Ziemi jest na pewno kuszące, na razie jednak musimy zrobić ten pierwszy krok.
Pokrowce termiczne
Fot. Selena
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać? Liczba postów: 23 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z płytek klinkierowych to doskonały sposób na podniesienie wartości estetycznej i funkcjonalnej budynku. Materiał ten jest niezwykle....
- Firma wykonująca system smart home Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Planuję zainstalować smart home w domu w Krakowie i szukam ekipy, która pomoże mi to zrobić profesjonalnie. Ktoś coś poleca?
- Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć p... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, elewacja z klinkieru to połączenie trwałości, estetyki i odporności na warunki atmosferyczne. Płytki King Klinker nie blakną pod wpływem promi...
- Dotacje na budowę domu Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Jestem na etacie załatwiania papierów na pozwolenie budowę domu itp . Chciałbym się dowiedzieć czy są dofinansowania do nowych budynków ? Słyszałem o czystym po...
- Farby antykorozyjne − Neokor® marki Polifarb Dębic... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...