Pielęgnacja terenu wokół domu

Pielęgnacja terenu wokół domu

Przyroda budzi się do życia, rośliny zaczynają kwitnąć, temperatura przekracza 10 stopni - to pierwsze sygnały, że czas już przygotować przestrzeń wokół domu do letniego wypoczynku, rodzinnych posiłków na świeżym powietrzu czy zabaw z dziećmi w ogrodzie. Czytaj dalej

 

Pracę wokół domu rozpoczynamy od przygotowania trawnika, przycięcia krzewów, drzew i żywopłotu. Wiosna to również dobry moment na założenie trawnika, a dla amatorów wiosennych nowalijek - ogrodu warzywnego lub modnego i łatwego w uprawie zielnika. Zanim rozpoczniemy zabiegi, warto się do nich odpowiednio przygotować: uporządkować teren po zimie, dokonać przeglądu narzędzi oraz uzupełnić brakujący sprzęt. Przy kompletowaniu urządzeń do pielęgnacji ogrodu i terenu przy domu z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę zakup kosiarki – dobranej do wielkości terenu, czasu jaki możemy poświęcić na koszenie i ilości zabiegów, które stosujemy na swojej murawie. Na działkach z wysoką trawą i wieloma zakamarkami doskonale sprawdzą się kosy.

 

Niezbędnym wyposażeniem ogrodnika są także nożyce do cięcia żywopłotu i gałęzi. Dla wszystkich, którzy zakładają trawnik lub uprawiają warzywnik, niezbędna będzie glebogryzarka, a miłośnicy porządku wokół domu pomyślą o nabyciu dmuchawy. Jeśli nasz ogród atakują kolejne plagi, możemy jeszcze rozważyć zakup opryskiwacza, natomiast gdy dotykają nas sytuacje awaryjne - ulewne deszcze, burze lub susza - wartym rozważenia staje się zakup motopompy i agregatu prądotwórczego. Kupując nowe urządzenia warto zwracać uwagę na ich skuteczność w pracy, wydajność, niezawodność i łatwość obsługi. Wiele zaawansowanych technologicznie udogodnień w nowoczesnych sprzętach sprawia, że praca w ogrodzie staje się coraz prostsza i przyjemniejsza. 

 

Przygotowanie urządzeń

Jedną z najważniejszych czynności przed uruchomieniem urządzeń, jest sprawdzenie stanu elementów roboczych. W glebogryzarkach, kosiarkach, kosach czy nożycach są to ostrza, które decydują o jakości cięcia rośliny. Koszenie trawy tępymi nożami powoduje szarpanie końcówek, w rezultacie czego powierzchnia trawnika nabiera białego koloru, a następnie trawa żółknie i zaczyna chorować. Podobnie jest przy cięciu krzewów i drzew złej jakości ostrzami - poszarpane rany nie tylko źle wyglądają, ale sprzyjają powstawaniu infekcji.

 

Czytaj również: Jak nadać drewnu jedwabisty blask?

 

 

„W bieżącej konserwacji urządzeń do prac w ogrodzie i przy domu, ważne jest przestrzeganie jeszcze kilku zasad. Zawsze przed uruchomieniem każdego urządzenia należy skontrolować stan filtra powietrza. Zabrudzony lub zdeformowany filtr może spowodować szybkie zużycie silnika, a nawet uszkodzenie. Dodatkowo przez zanieczyszczony filtr nie przepływa odpowiednia ilość powietrza niezbędna do prawidłowej pracy silnika, co powoduje spadek mocy urządzeń. Zanim zaczniemy kosić czy spulchniać glebę musimy również sprawdzić czy w silniku jest właściwy poziom oleju, który należy także okresowo wymieniać przynajmniej raz w roku i zgodnie z tabelą czynności serwisowych. Nie zapominajmy też o kontroli świecy zapłonowej, którą podobnie jak olej i filtr powietrza najlepiej wymienić przy przeglądzie przedsezonowym maszyny. Podczas przeglądu kontrolujemy też dokręcenie wszystkich śrub i połączeń” – radzi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce. 

 

Porządki wokół domu

Pierwsza czynność to uprzątnięcie terenu – zebranie starych liści, gałęzi, resztek ubiegłorocznej trawy, usunięcie piasku z podjazdów i alejek. Możemy to wykonać za pomocą grabi czy miotły, ale zdecydowanie szybciej poradzimy sobie z porządkami wykorzystując np. dmuchawę. To urządzenie bardzo szybko i bez wysiłku pozwala zgromadzić wszelkie zalegające rośliny w skupiska, które następnie łatwo usunąć z ogrodu. Przykładem dmuchawy prostej w obsłudze i bardzo wydajnej jest model Honda HHB 25E, której strumień powietrza dochodzi do prędkości 70m/sek. Dmuchawa to urządzenie pomocne także w codziennych porządkach wokół domu – pozwala na szybkie uprzątnięcie piasku i liści, a także zaprowadzenie ładu po skoszeniu trawy kosiarką czy kosą, po ścięciu żywopłotu, kiedy to w całym ogrodzie zostają rozrzucone fragmenty przycinanych roślin.

 

Jak zadbać o trawnik?

Miejsca porośnięte trawą zajmują zazwyczaj sporą część wokół domu. Warto na początku sezonu wiosennego poświęcić im nieco więcej czasu i przygotować odpowiednio podłoże, by zdrowa murawa z nową energią wypełniła nasz ogród i cieszyła świeżym wyglądem przez całe lato. W pielęgnacji trawnika najważniejsze jest rzetelne przygotowanie podłoża i potem systematyczna pielęgnacja – koszenie i podlewanie. Szczegółowo o zabiegach, które pozwolą nam cieszyć się piękną trawą od wczesnej wiosny aż do jesieni, opowiada Mariusz Dąbrowski – ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.

 

Czytaj również: Bezpłatne zaprojektowanie systemu nawadniania w ogrodzie


Pierwszym zabiegiem, który przeprowadzamy wczesną wiosną, jest wałowanie. Woda, która jesienią zalega pod trawnikiem zimą zamarza, powodując zniekształcenia terenu i rozwarstwienie gleby. Wałowanie ma na celu wyrównanie podłoża oraz likwidację pustych przestrzeni, które mogły powstać w strefie korzeniowej i prowadzić do przesuszenia korzeni. Wałowanie przeprowadzamy w momencie kiedy ziemia odmarznie i jest jeszcze wystarczająco wilgotna (plastyczna). Najlepiej użyć do zabiegu ciężkiego wału, który zamiast wody możemy napełnić piaskiem.

Kolejnym zabiegiem jest nawożenie. Jeśli systematycznie nawozimy teren pod nasze uprawy, to gleba będzie się zakwaszać. Aby temu zaradzić obowiązkowe jest wapnowanie, które również stosujemy wczesną wiosną. Pierwsze nawożenie trawnika wykonujemy w okresie rozpoczęcia wegetacji traw, często łącząc je z wertykulacją. Zazwyczaj używamy wtedy nawozów typu NPK, które zapewniają zarówno odpowiedni skład makroskładników – azot, fosfor, potas, jak również niezbędnych mikroskładników. Wiosną, kiedy następuje najbardziej intensywny wzrost roślinności, stosujemy nawozy z większą ilością azotu, co pobudza wzrost roślin. Ostatnie nawożenie wykonujemy na przełomie lata i jesieni stosując nawóz z minimalną ilością azotu, a z dużą zawartością  potasu, który przygotuje rośliny do przetrwania zimy (zwiększa zimotrwałość).

 

Czynnością przygotowującą trawnik do tego, by pięknie rósł przez całe lato, jest wertykulacja. Zabieg polega na pionowym nacinaniu darni. Powoduje to napowietrzenie i rozluźnienie gleby, usuniecie filcu, który utrudnia dostęp do wody, powietrza i nawozów oraz przewietrzenie strefy krzewienia. Nadcięcie korzeni darni jest impulsem dla roślin, aby się szybciej rozwijały i zdrowo rosły.

 

Koszenie to najważniejszy zabieg, który stosowany systematycznie, pozwala na utrzymanie trawy w dobrej kondycji. Zaleca się, aby kosić średnio raz w tygodniu, ale ważne jest, by nie dopuścić do wzrostu zbyt wysokiej trawy. Optymalna wysokość koszenia to ścinanie 1/3, a maksymalnie połowy wysokości trawy. Jeśli bowiem odetniemy zbyt dużo masy zielonej, spowodujemy osłabienie rośliny, a w rezultacie podatność na działanie czynników chorobotwórczych. Trawę możemy porównać do fabryki, której produkcja wytwarzana jest w liściach. Gdy odetniemy liście, pozbawiamy ją większości energii.

 

Czytaj również: Zasady prawidłowego zabezpieczania drewna


Ważne!

- Dzięki systematycznemu koszeniu, trawa lepiej się krzewi, poszczególne źdźbła trawy nie muszą konkurować ze sobą o dostęp do słońca, buduje się system korzeniowy. Od częstotliwości koszenia zależy wygląd i kondycja i trawnika.

 

- Jedną z najważniejszych zasad dobrego koszenia jest dbanie, aby noże kosiarki były naostrzone – tępe ostrza niszczą trawę. Poszarpane końcówki szybko się wysuszają, żółkną, są podatne na choroby.

 

- Niektóre kosiarki posiadają opcję mulczowania, którą warto stosować przy niskiej trawie. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość mulczowanej trawy może bowiem pozostawać na trawniku i tworzyć filc. Najkorzystniejsze jest mulczowanie zmienne - rozwiązanie stosowane w niektórych kosiarkach, pozwalające regulować ile ściętej trawy trafi do kosza, a ile pozostanie na powierzchni trawnika. Korzyścią z mulczowania jest przyspieszenie pracy – większa ilość rozdrobnionej trawy mieści się w koszu i rzadziej go opróżniamy.

 

Czytaj również: Od kiedy zacząć prace ogrodowe?


Podlewanie. Główna zasada to nie podlewać trawnika zbyt często, najlepiej co 2-3 dni, ale intensywnie. Trawa korzeni się na głębokość około 10 – 15 cm i w tej warstwie powinna znajdować się woda. Przy odpowiednio przygotowanym podłożu takie przesiąkanie wody zapewnimy wylewając 8 – 12 litrów wody na 1 m2. Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę to 4 – 5 litrów/1 m2 powierzchni. Przyjmując więc założenie: 4 l/m2/dobę x częstotliwość podlewania (co 2-3 dni) x powierzchnia (100 m2) to wynika, że do jednorazowego podlania trawnika o pow. 100 m2 powinniśmy użyć  800 – 1200 litrów wody. Niestety nie cała ilość wody jest wykorzystywana przez rośliny. Część jest tracona przez odparowywanie z gleby i roślin, część spłynie do głębszych warstw. Aby ograniczyć do minimum te straty najlepiej podlewać wskazanymi dawkami i w godzinach wczesnoporannych. Inaczej podlewamy wieloletnie krzewy czy żywopłoty. Ich system korzeniowy sięga głębiej – np. 30 – 40 cm i dlatego podlewamy je rzadziej, a większą ilością wody. Częstotliwość podlewania to raz w tygodniu, a potrzebna ilość wody to około 3 000 litrów na każde 100 m2 roślin.

 

Urządzeniem ułatwiającym podlewanie działki, trawnika czy ogródka jest motopompa, służąca do pompowania wody z rzek, jezior lub innych naturalnych zbiorników. Przykładem niewielkiej motopompy, łatwej w obsłudze są Honda WX10 i WX15. Honda WX10 waży tylko 6,1 kg. Jest wygodna, ponieważ może funkcjonować w każdych warunkach, np. na pochyłym terenie. Wyposażona jest w przyjazny środowisku, cichy mini 4-suwowy silnik spalinowy, a wytwarzane wysokie ciśnienie umożliwia podanie wody na wysokość 36 metrów oraz podłączenie kilku zraszaczy. Pojemność zbiornika paliwa zapewnia ciągłą pracę przez prawie godzinę. Urządzenie może pompować do 7 800l wody na godzinę. Motopompa Honda WX15 jest przeznaczona przede wszystkim do podlewania dużych ogrodów i trawników. Wytwarza wysokie ciśnie umożliwiające podanie wody na wysokość 40 m. Stąd urządzenie jest wręcz idealne w efektywnym podlewaniu ogrodu w połączeniu z większym systemem zraszaczy. Model WX15 należy do bardzo wydajnych urządzeń tego typu, ponieważ w ciągu godziny może przepompować aż 14 400l wody.

 

1 2

Źródło: Comunicat / budnet.pl

Tagi

aerator,

biały,

ciąg,

cięcie,

cięcie pielęgnacyjne,

cięcie żywopłotu,

częstotliwość podlewania,

darń,

deszcz,

deszcze,

dmuchawa,

dokręcenie,

dom,

doskonały,

doświetlenie,

drzewa,

drzewo,

działka,

dziecko,

ekologiczny,

energia,

filc,

filtr,

gleba,

grabie,

humus,

ilość,

jednorazowy,

jesień,

klon,

kolor,

konserwacja,

konstrukcja,

kontrola,

kosiarka,

kosiarki,

kosić,

kosz,

koszenie,

koszenie trawy,

krzew,

krzewy,

kuchni,

kuchnia,

lato,

masa,

maszyny,

miejsca,

miejsce,

mieszanka traw,

mieszanki,

moc,

motopompa,

napęd,

narzędzie,

naturalny,

nawóz,

nawożenie,

nawozy,

nowoczesny,

nowości,

nóż,

noże,

obornik,

oferta,

ogród,

ogrodnik,

ogrodowa,

około,

olej,

opryskiwacz,

orzech,

paliwa,

paliwo,

piasek,

pielęgnacja,

pielegnacja trawnika,

pielęgnacja zieleni,

plastyczny,

podlać,

podlewanie,

podłączyć,

podłoże,

podłoże pod trawnik,

porządek,

porządki,

posiłki,

powierzchnia,

powietrze,

praca,

prace w ogrodzie,

prawidłowy,

produkcja,

prostopadły,

prosty,

przestrzeń,

przewodnik,

przełom,

przycinanie,

przygotowanie podłoża,

przyjazny,

przyroda,

przyspieszyć,

rodzaj,

rodzinny,

roślin,

roślina,

rośliny,

rozwarstwienie,

rozwiązanie,

rzeka,

sierpien,

silnik spalinowy,

skład,

spadek,

sprzęt,

strefa,

susza,

szklarnia,

słońce,

temperatura,

teren,

torf,

torfowisko,

trakt,

trawa,

trawnik,

uprzątnięcie,

uruchomić,

użytkownik,

waga,

wapnowanie,

warzywa,

wał,

wałowanie,

wertykulacja,

wilgotny,

wiosna,

wnętrza,

wnętrze,

woda,

wokół domu,

wrzesień,

wyposażenie,

wysoki,

wysokość,

zakup kosiarki,

zapotrzebowanie,

zastosowanie,

założenie trawnika,

zbiornik,

zieleń,

zielony,

ziemia,

zima,

zraszacz

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >