Pielęgnacja terenu wokół domu
Przyroda budzi się do życia, rośliny zaczynają kwitnąć, temperatura przekracza 10 stopni - to pierwsze sygnały, że czas już przygotować przestrzeń wokół domu do letniego wypoczynku, rodzinnych posiłków na świeżym powietrzu czy zabaw z dziećmi w ogrodzie.
Czytaj dalej
Krótki przewodnik dla zakładających trawnik
- Wiosna to doskonały moment na założenie trawnika – najlepszymi miesiącami są do tego kwiecień lub maj. Rozpoczynamy od dobrego przygotowania podłoża. Najpierw sprawdzamy rodzaj gleby - jeśli jest luźna i piaszczysta, nadaje się do uprawy. Jeśli natomiast mamy ziemię gliniastą, to niezbędne jest dodanie piasku – nawet w ilości 3 – 4 m3 na każde 100 m2 podłoża. „Częstym błędem przy przygotowaniu podłoża pod trawnik jest stosowanie zbyt dużej ilości ziemi torfowej. Optymalna ilość torfu to 5 – max.10 %. Torf dobrze trzyma wodę, ale jego zbyt duża ilość może spowodować uginanie się powierzchni – efekt dobrze znany z torfowisk. Bardzo dobrym dodatkiem organicznym do podłoża jest ziemia kompostowa” – mówi Mariusz Dąbrowski z OSTO.
- Po sprawdzeniu rodzaju gleby, spulchniamy podłoże, dodajemy ziemi organicznej lub piasku i mieszamy. Ten zabieg najwygodniej wykonywać glebogryzarką. Modelem, który doskonale sprawdza się przy zakładaniu trawników, jest Honda F220. Efektywność maszyny zapewnia silnik Honda GXV 57 o mocy 2 KM oraz bęben z 4 zestawami ostrzy, a pojemność zbiornika 0,67 l umożliwia ponad godzinną pracę. Glebogryzarka posiada wiele dodatkowych urządzeń współpracujących, które czynią z niej maszynę wielozadaniową, przydatną w pracach przydomowych przez cały rok. Jedna z wielu opcji to stosowanie F220 jako wertykulatora i aeratora.
- Po zmieszaniu wałujemy i grabimy ziemię na przemian, aby osiągnąć równą powierzchnię.
- Po tym możemy rozpocząć nawożenie przedsiewne i sianie trawy. Najlepsze w utrzymaniu są mieszanki trawnikowe – różne gatunki traw uzupełniają się wzajemnie i są bardziej odporne na choroby grzybowe.
- Ważnym zabiegiem przy zakładaniu trawnika jest podlewanie. Przez ok.1,5 miesiąca podlewamy teren codziennie albo nawet kilka razy dziennie, lecz małą ilością wody. Zasadą jest, aby utrzymać wilgoć w wierzchniej warstwie podłoża. W mieszankach traw znajdują się są różne jej gatunki, które kiełkują w okresie od 7 do 30 dni.
- Pierwsze koszenie przeprowadzamy kiedy trawa osiągnie wysokość ok. 8-10 cm.
Czytaj również: Jesienne porządki w ogrodzie
Przycinamy krzewy i żywopłot
Cięcie żywopłotu i krzewów powoduje ich zagęszczenie, poprawia wygląd, utrzymuje w zdrowej kondycji. Przycinanie gałęzi drzew owocowych jest ważne z uwagi na doświetlenie rośliny. Zalecane jest eliminowanie nadmiernej ilości gałęzi, by roślina rodziła mniej owoców, ale by były one bardziej dorodne. Ogólnie przyjmuje się, że tniemy rośliny dwa razy w sezonie. Optymalnie, pierwsze cięcie przeprowadzamy wiosną, za wyjątkiem roślin kwitnących wiosną – te przycinamy dopiero po okresie kwitnienia np. migdałek, forsycja. Wyjątkiem są także niektóre gatunki drzew tj. brzoza, klon, orzech, których nie można ciąć wiosną, ponieważ w tym czasie bardzo intensywnie krążą w nich soki i wszelkie rany bardzo osłabiłyby roślinę. W ich przypadku cięcie wykonujemy wówczas późnym latem, lub wczesną jesienią. W roślinach takich jak żywopłoty wszelkiego rodzaju, w których szybko następuje przyrost, ważna jest systematyczność w pielęgnacji – cięcie wykonujemy dwa, trzy razy w sezonie. Pierwszy raz wiosną, kolejny (w miarę potrzeb) w trakcie sezonu letniego, ostatni na koniec lata lub na jesieni - od sierpnia, ale nie później niż do września. Zasada główna przy cięciu żywopłotów to ścinanie zielonej części rośliny - tak zwanej części miękkiej. Cięcia powinny być prostopadłe do gałęzi oraz proste i gładkie, dlatego przed rozpoczęciem prac sprawdźmy ostrze nożyc.
Rozróżniamy cięcia pielęgnacyjne i formujące. Pielęgnacyjne mają na celu usunięcie tego, co niepotrzebne, np. uszkodzone, połamane gałęzie. Wycinamy gałęzie ze środka drzewa, aby światło dochodziło do wnętrza roślin, warto zwrócić uwagę, by nie było krzyżujących się gałęzi, chorych, podsuszonych. W ramach cięć pielęgnacyjnych przeprowadza się cięcia odmładzające (co kilka lat) – polegające na wycinaniu najstarszych gałęzi. Natomiast drugi rodzaj cięcia - formujące ma na celu nadanie kształtu roślinie i przeprowadza się tak często jak wymaga tego roślina - w zależności jak szybko następuje przyrost.
Wygodnym sposobem przycinania gałęzi i żywopłotu jest stosowanie nożyc spalinowych. W ofercie Honda można znaleźć model o obustronnym ostrzu do szybkiego cięcia - HHH 25D-60E. Konstrukcja tych nożyc umożliwia cięcie nawet grubych pędów, co jest nieraz konieczne przy odmładzaniu roślin. Inny model to HHH 25S – 75E o jednostronnym ostrzu do precyzyjnego przycinania. To nożyce dodatkowo wyposażone w deflektor – listwę ułatwiająca odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny. Ucięte fragmenty pędów są zazwyczaj bardzo wiotkie i trudno je później usunąć jeśli wpadają w gałązki rośliny.
Czytaj również: Jak zadbać o oczko wodne przed nadejściem zimy?
Jedną z ostatnich nowości, dzięki której przycinanie gałęzi i cięcie żywopłotu stanie się łatwiejsze są specjalne przystawki do kos Honda. Nowe przystawki montowane są jako końcowa część kosy umożliwiając bardzo wygodne – bez schylania się - przycinanie roślin od dołu oraz cięcie nawet bardzo wysokich żywopłotów i ścinanie gałęzi na dużych wysokościach. Dodatkowo - przystawkę do cięcia żywopłotu można ustawiać pod różnymi kątami, co pozwala na komfortowe przycinanie rośliny z każdej strony. Nowe przystawki oferowane są do wybranych modeli kos spalinowych Honda UMK 425E LEET i UMK 435E LEET. Korzyścią dla użytkownika jest więc szerokie zastosowanie urządzenia, które teraz może służyć nie tylko do przycinania traw, ale także do cięcia żywopłotu, podcinania drzew i formowania roślin.
Zakładamy warzywnik i zielnik
Ogród warzywny to sposób na świeże i ekologiczne warzywa, ale jednocześnie urozmaicenie i upiększenie przestrzeni wokół domu. Dla osób eksperymentujących w kuchni, dobrym pomysłem będzie także założenie zielnika – jego uprawa nie jest wymagająca, ogranicza się do regularnego podlewania i odchwaszczania. Najważniejszym elementem jest przygotowanie podłoża. „Ziemię pod ogród warzywny dobrze jest przygotować glebogryzarką – urządzenie daje nam możliwość wchodzenia w ziemię na głębokość ok. 30 cm. Dzięki napędowi praca przy spulchnianiu gleby jest dużo lżejsza” – mówi Mariusz Dąbrowski z OSTO.
Glebogryzarka jest potrzebna nie tylko podczas zakładania rabatek kwiatowych i ogrodu warzywnego, mieszania nawozów, ale także w trakcie jego utrzymania – niewielkim modelem można odchwaszczać grządki, a jesienią warto nią przekopać teren po zebraniu plonów. Idealna do utrzymania warzywnika przydomowego jest nieduża glebogryzarka Honda FG110. Dzięki umieszczeniu silnika pionowo nad nożami zagłębia się w ziemi bez dużego wysiłku ze strony użytkownika. Z uwagi na niewielką szerokość roboczą 23 cm jest szczególnie zalecana do spulchniania gleby na wąskich zagonach, w szklarniach, tunelach. Jej niewielki rozmiar i waga 13 kg umożliwia sprawne przenoszenie oraz przewożenie w bagażniku samochodowym.
Na warzywnik i zielnik najlepiej jest wybrać miejsce nasłonecznione z dala od dużych drzew. Najlepszą glebą jest żyzna ziemia ogrodowa lub kompost. Natomiast najbardziej bezpiecznym sposobem nawożenia jest stosowanie nawozów organicznych tj. obornik, humus. Dużą wygodą, szczególnie dla osób starszych może być warzywnik, czy zielnik założony na podwyższonych zagonach, dzięki czemu nie trzeba się tak dużo schylać i jego uprawa staje się dużo łatwiejsza.
1 2
Źródło: Comunicat / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...