Planowanie ogrodu przed budową

Planowanie ogrodu przed budową

Najlepiej, jeśli równocześnie z projektem domu zajmiemy się projektem ogrodu. Niewielu z nas myśli o tym, ale to może ułatwić nam prace budowlane. Kiedy mamy obydwa projekty, możemy ustalić najbardziej odpowiednią kolejność prac wykonywanych w czasie budowy. Czytaj dalej

 

Można już zdecydować, które z rosnących na działce drzew wymagają zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi, a w której części działki możemy posadzić nowe rośliny bez szkody dla nich. Wiadomo, że krewa i drzewka rosną bardzo powoli, jakże więc cenne są miesiące poświecone na budowę nie muszę chyba zaznaczać.Kiedy będziemy postępować zgodnie z planem prace związane z budową domu i urządzaniem ogrodu będą przebiegać spokojniej.  W czasie prac budowlanych warto pamiętać przynajmniej o zasadach, aby chronić warstwę urodzajną gleby znajdującej się na działce, gospodarować ziemią w sposób przemyślany, chronić rosnące na działce drzewa i krzewy.



Sposób na ochronę gleby

Wierzchnia warstwa ziemi jest zazwyczaj urodzajna . Ziemia zniszczona materiałami budowlanymi nie ma szans się zregenerować. Dlatego odpowiednie jej zabezpieczenie oszczędzi nasz czas i pieniądze. Przed przystąpieniem do robót z wszystkich miejsc, na których będą prowadzone prace budowlane, trzeba koniecznie zdjąć wierzchnią (około 20-centymetrową), urodzajną warstwę ziemi. Trzeba zwrócić uwagę, aby zdejmując ziemię urodzajną, nie dopuszczać do wymieszania jej z podglebiem. Ziemię urodzajną składujemy w pryzmie usytuowanej w miejscu nie zagrożonym pracami budowlanymi. Układając pryzmę, warto przesypać ją warstwami obornika - otrzymamy w ten sposób znakomity kompost, który będzie można rozłożyć na powierzchni nowo zakładanego ogrodu.



Ziemia nie może być bez roślinnego okrycia

 Ziemia urodzajna nie powinna zostać pozostawiona roślinnego okrycia. Jest wówczas narażona na wypłukiwanie cennej warstwy urodzajnej oraz zarośnięcie chwastami, których potem trudno się pozbyć. Najlepiej czas budowy wykorzystać na użyźnienie gleby. Warto posiać na niej zielone nawozy.

 

Chrońmy rośliny

Drzewa i krzewy, które będą elementem przyszłego ogrodu, należy koniecznie zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu pnie drzew owijamy słomą lub miękką tkaniną, a następnie obkładamy deskami i obwiązujemy drutem. Innym sposobem może być zbudowanie wokół pni osłon z desek. Jeżeli roboty są krótkotrwałe, rośliny można zabezpieczyć przed zniszczeniem folią. Zwisające także wymagają zabezpieczenia, jeśli znajdują się w zasięgu pracy maszyn. Można je podeprzeć lub podwiązać, zamiast obcinać. Często wykopy pod instalacje, fundamenty budynku i ogrodzenia trzeba przeprowadzić w pobliżu rosnących już drzew. Łatwo uszkodzić wówczas korzenie. Najlepiej unikać przeprowadzania wykopów w nienaruszalnej strefie korzeni drzewa. Jeśli jednak nie da się tego uniknąć, prace należy przeprowadzić jak najmniej inwazyjnie. Prace w pobliżu korzeni powinno się przeprowadzać ręcznie + jest wówczas mniejsze ryzyko poszarpania korzeni.



Jak zabezpieczać korzenie?

Odsłonięte podczas robót korzenie musimy zabezpieczać przed wysuszeniem. Układamy na nich warstwę torfu, po czym przykrywamy je jutą i matami słomianymi. Musimy dbać, żeby torf był stale wilgotny.

 

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 712

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >