Platformą projektowa Autodesk Revit Building - oprogramowanie dla architektów - przykłady wdrożeń

Platformą projektowa Autodesk Revit Building - oprogramowanie dla architektów - przykłady wdrożeń

Pracownia ARSA Bomerski&Piątkowski przyjęła oprogramowanie Autodesk Revit Building jako standardową platformę projektową. „Tylko Autodesk Revit posiada funkcje zapewniające spójność całego projektu i pełne panowanie nad zmianami.” – wyjaśnia Andrzej Bomerski, architekt, partner w pracowni ARSA Bomerski&Piątkowski.

ARSA Bomerski- Piątkowski – informacja o firmie
ARSA BomerskiΠątkowski jest firmą architektoniczną działającą na rynku od ponad 15 lat. Pracownia ma ugruntowaną pozycję, zatrudnia 10 osób. Realizuje projekty budowlano-wykonawcze dla różnych odbiorców. Zakres dokumentacji projektowych tworzonych przez pracownię jest bardzo szeroki – od realizacji domów jednorodzinnych, poprzez budynki jedno- i wielorodzinne, biurowe, administracyjne, sieci ekspozytur bankowych, obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe, aż do kilkunastu stacji paliw, salonów motoryzacyjnych i wielu innych projektów.

Nowy w zespole – Autodesk Revit
ARSA Bomerski - Piątkowski jest jedną z pierwszych pracowni architektonicznych w Polsce, które zdecydowały się na wykorzystanie najnowszej technologii – oprogramowania Autodesk Revit Building w swojej pracowni.
„Zauważalną zmianą na polskim rynku budowlanym jest coraz większa presja klientów na skracanie czasu przygotowania projektu. Nowe potrzeby inwestorów wymagają innego podejścia firm architektonicznych – coraz bardziej liczą się terminy, coraz trudniej sprostać wymaganiom w tym zakresie. Revit pomaga nam zdecydowanie skrócić czas przygotowania dokumentacji i tym samym wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów” – ocenia Andrzej Bomerski.
Oprogramowanie dostarczyła firma PROCAD, autoryzowany partner Autodesk. PROCAD przeprowadził ponadto szkolenia, świadczy również usługi konsultingowe dotyczące efektywnego wykorzystania oprogramowania.
Praktycznie od początku wykorzystania oprogramowania Autodesk Revit w pracowni ARSA architekci doceniali łatwość obsługi oraz czytelność i przejrzystość projektu. „Revit daje błyskawiczny kontakt z projektowanym obiektem, pozwala na spenetrowanie każdego fragmentu. To daje możliwość większej kreatywności” – ocenia Andrzej Bomerski. „Już po wstępnych prezentacjach oceniliśmy, że jest to przełom w technologii. Dla nas jest to program idealnie dopasowany do potrzeb architekta, umożliwiający naturalny tryb pracy, bez potrzeby czasochłonnego dostosowania się do wymogów programu.”

Nowe wyzwania
Pod koniec 2005 roku ARSA Bomerski - Piątkowski otrzymała duże zamówienie na obiekty kubaturowe na autostradzie. W sumie oznacza to zaprojektowanie i przygotowanie dokumentacji dla blisko 20 budynków biurowych, budynków warsztatowych, wiat, zadaszeń, wewnętrznych stacji paliw.
W związku z tym projektem ARSA BomerskiΠątkowski zadecydowała o ostatecznym przejściu na platformę Autodesk Revit Building na wszystkich stanowiskach. „Mieliśmy już wcześniej okazję sprawdzić, że wykorzystanie Autodesk Revit daje nam ogromne oszczędności w fazie projektowania – po pierwsze wszystkie czynności wykonywane są szybciej, po drugie – tworzymy dokumentację zdecydowanie wyższej jakości. Stąd też decyzja o całkowitym przejściu na Autodesk Revit była dla nas zupełnie naturalna.” – wyjaśnia Andrzej Bomerski.

Praca zespołowa
Do realizacji zlecenia dla powołany został zespół sześciu osób. Dzięki wbudowanym funkcjom pracy zespołowej w Autodesk Revit Building możliwe jest skuteczne zorganizowanie i nadzór nad zadaniami w grupie. Wielu projektantów jednocześnie opracowuje jeden model wirtualny, przy czym współdzielenie danych odbywa się bez żadnych kolizji, ponadto program na bieżąco śledzi wprowadzane zmiany. Revit umożliwia zapanowanie nad całością projektu, sprawia, że niezależnie od liczby osób pracujących nad projektem, wszystkie zmiany są pod kontrolą.

Nowe możliwości
ARSA Bomerski - Piątkowski przy realizacji projektu dla autostrady współpracuje z bardzo wymagającym klientem.
„Naszym partnerem jest konsorcjum złożone z wielu podmiotów. W tego typu konfiguracji liczba zmian oraz przygotowywanych wariantów mnoży się. Revit umożliwia nam, dzięki cyfrowemu modelowi, zapanowanie nad wszystkimi poprawkami i mimo ogromu szybko wprowadzanych korekt, daje nam praktycznie bezbłędną dokumentację architektoniczną. Bez Autodesk Revit realizacja tego projektu w czasie założonym przez naszego klienta byłaby niemożliwa.” – ocenia Andrzej Bomerski.

Perspektywy
ARSA Bomerski - Piątkowski ocenia, że Revit zapewnia znaczne skrócenie czasu pracy nad projektem.
„Po roku pracy z Autodesk Revit możemy śmiało powiedzieć, że prace przebiegają ok. 40-70% szybciej, w zależności od wykonywanej czynności.” – mówi Andrzej Bomerski.
Jednocześnie Revit otwiera przed pracownią nowe możliwości.
„Zdajemy sobie sprawę, że Revit daje nam ogromne możliwości dalszego rozwoju.” – ocenia Andrzej Bomerski
ARSA planuje m.in. szersze wykorzystanie oprogramowania w fazie kontaktów z klientem przy wykorzystaniu formatu DWF umożliwiającego podgląd 2D i 3D dokumentacji nawet poprzez pocztę internetową.

Projekty stworzone w pracowni ARSA BomerskiΠątkowski przy pomocy Autodesk Revit Building

Źródło: Omega Communication / budnet.pl
Autor: Omega Communication/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 351

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >