Płytki klinkierowe - moda na retro

Płytki klinkierowe - moda na retro

Amerykanie, pytając przyjezdnych z Polski, ile lat ma dom, w którym mieszkają, nie mogą się nadziwić, że w starych kamienicach mieszkają u nas zwykli ludzie. Wszak za oceanem im starszy dom - tym bogatszy właściciel. Ta sama prawidłowość powoli dociera także nad Odrę i Wisłę. To moda na retro, czyli na solidny dom z cegły. Czytaj dalej


Stary jak nowy
Okazuje się, że wcale nie trzeba kupować starego pruskiego domu. Wystarczy na naszych ścianach położyć płytki klinkierowe. I już nasza trzydziestoletnia willa zyskuje nową świeżość. Można sobie wybrać nowy kolor naszego domu. Tradycyjny czerwony? Cieniowany? Niebiesko-brązowy? A może burgund? W prosty sposób wybieramy nowe barwy, a także fakturę. Nowe ściany mogą być gładkie - jak nowe cegły albo ryflowane - jak szlachetne, starsze mury. Gdzie tu oszczędzanie? Po pierwsze na remontach. Zewnętrzne ściany domu trzeba co kilka lat odnawiać. Utrzymanie otynkowanego domu to spory wydatek. Co kilka lat trzeba ponosić spore koszty oczyszczenia powierzchni, montowania rusztowania i położenia nowego tynku. No i malowanie. Płytki klinkierowe takich nakładów nie wymagają. Kładzie się je raz i po kłopocie.
- Dobra płytka - czyli taka, której podstawą jest doskonałej jakości glina - zachowuje przez lata świeżość i kolor oryginału – przekonuje inż. Krzysztof Omilian, specjalista z firmy Röben.

Na klej i kołki
Za elewacją z płytek klinkierowych przemawia jeszcze jeden ważny argument. Pod warstwą płytek łatwo jest ukryć system izolacji cieplnej. Lekką warstwę ocieplenia można (co ważne w przypadku starszych domów - bez dodatkowego fundamentu) łączyć z elewacją za pomocą kleju i kołków. Znosi ona bez problemu niewielki ciężar płytek klinkierowych. Koszty ogrzewania można zredukować, w zależności od grubości materiału izolacyjnego, nawet do 50%. Ale to jeszcze nie koniec. Bo płytki nie chronią tylko przed warunkami atmosferycznymi. Także przed hałasem, co jest szczególnie istotne, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Jest zatem sposób na to, żeby przeciętny dom stał się modny i oszczędzał pieniądze. To płytka klinkierowa.

Płytki klinkierowe Röben – produkcja krajowa

Format      NF 240x14x71 mm
Waga     0,6 kg
Wytrzymałość     > 30 N/mm2
Nasiąkliwość     do 6%
Mrozoodporność   tak
Współczynnik przewodzenia ciepła  0,67 W/mK
Kolorystyka (produkty krajowe)  czerwona, cieniowana, niebiesko-brązowa, burgund,
Faktura powierzchni    gładka, ryflowana
Liczba szt./m2    48

Płytki importowane dostępne również w formacie DF 240x14x52 mm (22 standardowe kolory - w tym: perłowo-białe, kredowo-białe, czarne, jasnoczerwone, zółto-piaskowe, liść jesienny, brązowo-czerwone, czerwono-niebieskie, fryzjerskie). Płytki kątowe oferowane są w obu formatach.

Do wszystkich rodzajów cegieł klinkierowych i licowych Röben można dopasować odpowiedni rodzaj okładziny ściennej. Po zaspoinowaniu nie widać różnicy między ścianą z przyklejonej okładziny klinkierowej, a ścianą murowaną. Optycznie są nie do rozróżnienia. 

Elewacja przed...

i po

Płytki układa się bardzo  prosto

Źródło: budnet.pl
Autor: YASNA Communications/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 286

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >