Po czym poznać dobre profile okienne? Prawidłowy wybór okien

Po czym poznać dobre profile okienne? Prawidłowy wybór okien

Polskieokna.pl, ogólnopolska sieć sprzedaży okien została stworzona z myślą o konsumentach i producentach, której celem jest podnieść jakość obsługi wytwarzanych produktów. W tym sezonie doradcy z Polskieokna.pl pomogą rozpoznać wysokiej jakości profile okienne. Czytaj dalej

Profile okienne są podstawą konstrukcji każdego okna, a składają się na nie ramy okienne, skrzydła, słupki oraz szprosy. W przypadku PCW niezmiernie istotnym elementem są również wzmocnienia stalowe mocowane wewnątrz profili jeszcze przed zbudowaniem z nich konstrukcji okna. W dalszych etapach produkcji montowane są okucia i szyby. Polscy konsumenci mają do wyboru różne rodzaje profili, poczynając od wyboru materiału, z którego zostały wykonane, poprzez ich kształt i ilość komór, kończąc na wymiarach
i grubościach ścianek wewnętrznych i zewnętrznych.

Czynnikiem wyróżniającym wysokiej jakości profile są przyznane im w wyniku  przeprowadzonych badań i kontroli procesów produkcji, różnego rodzaju certyfikaty, atesty i znaki jakości. Jednak dla osoby zakupującej gotowy wyrób budowlany jakim jest okno,  istotnym będzie, czy cały produkt opatrzono w komplet dokumentów dopuszczających go do obrotu na terenie Polski zgodnie z Ustawą o Wyrobach Budowlanych. Istotnym elementem rozróżniającym profile jest materiał z jakiego zostały wykonane – PCW, drewno, aluminium lub włókno szklane. Powszechnie uważa się, iż to drewniane okna są największą ozdobą każdego domu, jednak obecna technologia pozwala na produkcję kolorowych profili PCW w specjalnych okleinach imitujących drewno. Okna wykonane z tych profili wyglądają jak drewniane, jednak w odróżnieniu od nich, nie wymagają konserwacji ani stosowania dodatkowych środków zabezpieczających przed wpływem warunków atmosferycznych (takich jak farby, lakiery), są łatwe do utrzymania w czystości a cena ich jest zdecydowanie korzystniejsza.

Profile wykonane z PCW można kategoryzować ze względu na ich szerokość – tzw. wąskie do 63 mm lub szerokie powyżej 70 mm, oraz rodzaj uszczelnienia – z uszczelnieniem zewnętrznym lub środkowym. Uszczelnienie zewnętrzne oznacza, iż pomiędzy ramą a skrzydłem okiennym znajdują się dwie uszczelki, które zabezpieczają przed przeciekaniem wody. Drugie rozwiązanie oferuje trzecią uszczelkę, która jeszcze bardziej zwiększa szczelność okna a dodatkowo zabezpiecza metalowe okucie przed ewentualnym zmoknięciem.

Nie tylko profil ma znaczenie…

Każdy rodzaj profilu posiada indywidualne parametry mechaniczne oraz konstrukcyjne, które dotyczą ich wytrzymałości, szczelności, właściwości akustycznych oraz przenikalności ciepła.
Kupno okien do domu jest dość dużym wydatkiem, dlatego ważne jest by decyzja była przemyślana, a samo okno dobrane odpowiednio do potrzeb. O jakości okien najczęściej świadczą profile – wykonane z dobrej jakości materiałów, z zastosowaniem wzmocnień zapewniających właściwą sztywność konstrukcji i posiadające odpowiednią szerokość, gwarantującą wysoki poziom izolacyjności termicznej.

„Jednak o ostatecznym efekcie decydują także pozostałe elementy ich budowy, czyli szyby, uszczelki oraz okucia. Niestety, okna wyprodukowane nawet z najlepszych systemów profilowych, które zostaną źle wykonane, czy nieprofesjonalnie zamontowane, nie spełnią obiecanych przez producentów wymagań. Dlatego zawsze podkreślamy w rozmowie z naszymi klientami jak ważnym aspektem jest zachowanie reżimu technologicznego w procesie produkcji oraz doświadczenie ekip wykonujących montaż okien” – zaznacza Kamil Grodecki, dyrektor techniczny w Fabryce Okien ABAKUS, której produkty są dostępne w punktach handlowych sieci sprzedaży polskieokna.pl.

 

 Profil okienny Brügmann w okleinie imitującej drewno
Foto: Polskieokna.pl


 

 

Źródło: Pegasus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >