Początek roku pod znakiem szybkich transakcji

Początek roku pod znakiem szybkich transakcji

Po raz pierwszy od rozpoczęcia publikowania Barometru Metrohouse odnotowujemy średni czas sprzedaży mieszkania na poziomie poniżej 90 dni.

 

Zmiany widoczne są również w przypadku wskaźnika negocjacji. Jest on wyższy o 0,5 pkt. proc. od wartości odnotowanej w końcówce ubiegłego roku.

 

 

 

Komentarz

Po raz pierwszy od początku 2009 r., kiedy rozpoczęliśmy obserwację średniego czasu sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie, nasze statystyki pokazują wynik poniżej 90 dni. W grupie transakcji przeprowadzonych przez naszych doradców w styczniu i lutym br. średni czas oczekiwania na sprzedaż wyniósł 86 dni. Aby wyjaśnić tak znaczne przyspieszenie cyklu sprzedaży należy przyjrzeć się bliżej koszykowi transakcji z analizowanych miesięcy.

 

Czy o wyborze mieszkania decyduje kobieta?

 

Wśród przeprowadzonych transakcji 44 proc. stanowiły mieszkania dwupokojowe. Jest to wynik porównywalny do średniej dla 2010 r., gdzie odsetek takich mieszkań w transakcjach wyniósł 45 proc. Pod względem roku budowy wyraźnie przeważają dwie grupy mieszkań: w budynkach z lat 70-tych (wielka płyta) i lokale w budynkach wybudowanych po 2000 r. (po 38 proc.). Aż 81 proc. sprzedanych mieszkań kwalifikowało się do dopłat w ramach programu RNS. Być może ten fakt stał u podstaw skrócenia czasu oczekiwania na transakcję. Informacja o rychłym wyeliminowaniu mieszkań z rynku wtórnego z programu dopłat podziałała mobilizująco na nabywców.

 

Metrohouse dołącza do raportów Szybko.pl i Expandera

 

Warta odnotowania jest możliwość zwiększonego negocjowania cen ofertowych. W analizowanych transakcjach utrzymywała się na średnim poziomie 2,3 proc. Jest to wynik lepszy od poprzedniego z końcówki roku o 0,5 pkt. proc. Najwyższe negocjacje – powyżej 5 proc. ceny ofertowej, dotyczyły 18 proc. wszystkich transakcji, co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę statystyki z zeszłego roku. Wśród transakcji o wysokim stopniu negocjacji ceny nie możemy mówić o wyraźniej dominancie określonego typu mieszkań, choć w większości największe możliwości negocjacyjne istniały przy lokalach o metrażu większym niż 50 m kw. Analiza kolejnych miesięcy pozwoli stwierdzić, czy w przypadku znacznego obniżenia czasu transakcji będziemy mogli mówić o początku trendu, czy były to jedynie anomalia związane z informacjami o blokadzie finansowania z RNS dla rynku wtórnego.

 

2011-03-17
Źródło: METROHOUSE & PARTNERZY / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 460

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >