Początek tygodnia spokojny na giełdzie
Ogłoszona w nocy z piątku na sobotę przez agencję Standard & Poor's Ratings Services decyzja o obniżeniu ratingów 9 krajów Eurolandu oraz potwierdzeniu ocen dla 7 z nich nie wywołała na początku tygodnia większych zmian na światowych rynkach finansowych, w tym także na polskim.
Czytaj dalej
Po pierwsze była ona już wcześniej zdyskontowana i w przemyślany sposób podana, a po drugie w stabilizacji rynków pomagały dziś także interwencyjne działania EBC na włoskich i hiszpańskich obligacjach. W poniedziałek o godz. 14:36 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 lekko zwyżkował o 0,09% do 249,40 pkt, a indeks WIG20 szedł delikatnie w dół o 0,03% do 2165,74 pkt. W tym samym czasie kurs EUR/USD nie ulegał praktycznie zmianie spadając tylko delikatnie o 0,06% do 1,2672. Stabilizacja ceny euro względem dolara i rynków finansowych jako takich pomagała złotemu, który również wtedy zyskiwał na wartości: 0,46% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,3970) i 0,45% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,4697).
Czytaj również: Wrocławskie lotnisko gotowe
Przyczyny braku reakcji na decyzję S&P
Dzisiejszy brak reakcji rynku na kroki podjęte przez S&P to przede wszystkim wynik tego, że zostały one już wcześniej na nim zdyskontowane. W piątek na fali sukcesywnie uwiarygadnianej plotki o takiej decyzji ze strony agencji, która to miałaby nastąpić zaraz po zamknięciu sesji w USA, inwestorzy wyprzedzająco skrócili swoje pozycje na globalnym rynku akcji i w euro, co zaszkodziło indeksom na GPW oraz złotemu. Co więcej sposób w jaki ta negatywna informacja została przez agencję S&P rynkom przedstawiona był bardzo przemyślany. Tak jak wspomniano powyżej, na początku pojawiła się jedynie plotka, a nie oficjalny komunikat, co rozłożyło nieco w czasie negatywne reakcje ze strony inwestorów.
Dodatkowo sama decyzja nastąpiła już po zamknięciu sesji za oceanem i tym samym po zakończeniu całego tygodnia handlu na światowych rynkach. A to dało inwestorom i politykom cały weekend na przemyślenie przyszłych działań. Co więcej otrzymali oni tak naprawdę nawet jeszcze jeden dzień więcej na zastanowienie się nad tym co dalej, jako że w poniedziałek rynki finansowe w USA są zamknięte z racji święta (urodziny Martina Luthera Kinga), a to przekłada się na mniejszą płynność na całym światowym rynku finansowym. Jeżeli dodać do tego, że dziś nie są publikowane również żadne ważniejsze dane makro, które to z natury rzeczy mogłyby skłaniać inwestorów do zawierania większych transakcji, to wyraźnie widać, że przyjęła przez agencję S&P strategia informacyjna przyniosła zamierzony skutek, bo co najważniejsze dla rynków finansowych nie doprowadziła na nich do paniki.
Czytaj również: Inflacja już rok rzutuje na lokaty
Drugi tydzień wzrostu cen akcji
W dniach 6-13 stycznia globalny rynek akcyjny wzrósł w ujęciu tygodniowym po raz drugi rzędu, a w ślad za nim poszedł też warszawski parkiet. Ogólnoświatowy indeks MSCI AC World zwyżkował o 1,04%, a indeksy WIG i WIG20 poprawiły się odpowiednio o: 0,67% i 0,41%. Ogólnie dobre nastroje były przede wszystkim pokłosiem udanych aukcji papierów skarbowych Włoch i Hiszpanii, ale też pozytywnego otwarcia sezonu wyników za oceanem. Gdyby nie piątkowa silna przecena (-1,05%) - jak podkreślono powyżej wywołana pogłoskami o decyzji agencji S&P - to także euro zakończyłoby ubiegły tydzień wzmocnieniem względem dolara, a tak niestety kurs EUR/USD spadł po raz trzeci z rzędu, tym razem o 0,30%, po drodze schodząc do najniższego poziomu od sierpnia 2010 r. tj. do 1,2624.
Pomimo to, złoty zakończył ubiegłotygodniowy handel na wyraźnym plusie odreagowując w ten sposób swoje wcześniejsze dwutygodniowe straty. Kurs EUR/PLN spadł o 1,72%, a kurs USD/PLN poszedł w dół o 1,35%. RPP na zakończonym w środę posiedzeniu poziomu głównych stóp procentowych nie zmieniła, ale wydała bardziej jastrzębi niż ostatnio komunikat. Z kolei przedstawione w piątek przez GUS dane o grudniowej 4,6% r/r inflacji były zgodne z oczekiwaniami, a te opublikowane tego samego dnia przez NBP pokazały niższy od spodziewanego deficyt C/A, który to w listopadzie wyniósł 1,034 miliarda euro.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Sposób na zdrowie Liczba postów: 554 Grupa: Trudne tema... A czy ktoś z was kojarzy Centrum Medyczne http://trimedic.pl ? Tak pytam, ponieważ zastanawiam się nad tym - czy się do nich nie zgłosić?.....
- Nowoczesna edukacja Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... Nie da się ukryć, że dzisiaj to system edukacji się zmienił i przyspieszył. Dlatego czasami dzieciom trudno jest nadążyć z materiałem, nie wszy...
- Gdzie kupić tonery Liczba postów: 29 Grupa: Trudne tema... Moim zdaniem na pewno warto skorzystać z https://inkhouse.pl/toner-hp-153a-czarny -w1530a-2-5k,p11176.html . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Księgowość w firmie - samemu, czy przez biuro rach... Liczba postów: 373 Grupa: Trudne tema... W przypadku mojej firmy korzystam z usług nowoczesnego i profesjonalnego, internetowego biura rachunkowego e-KAUNT - internetowa księgowość . Jest to idealne ro...
- Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 269 Grupa: Trudne tema... W tym temacie warto zajrzeć do firmy https://bingraf.pl/ która oferuje kompleksowe usługi poligraficzne, obejmujące zarówno projektowanie graficzne, druk offse...