Podatki lekiem na kryzys

Podatki lekiem na kryzys

W czasie ciężkiej choroby równocześnie przyjmujemy antybiotyki, witaminy, leki wzmacniające. Podatki mogą być lekiem osłonowym na kryzys. Same kryzysu nie zwalczą, ale mogą w tym pomóc - przekonywali w czasie czwartkowego spotkania z dziennikarzami eksperci podatkowi z firmy doradczej Deloitte.

Z raportu Deloitte wynika, że zmiany w podatkach, które mają złagodzić skutki kryzysu finansowego i gospodarczego, wprowadza się na całym świecie.

- Rząd irlandzki zwiększył kwotę odliczeń od wydatków na badania i rozwój, rząd holenderski zmniejszył z 23 do 20 proc. stawkę podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), a francuski obniżył opodatkowanie osób najmniej zarabiających, co poskutkowało obniżeniem ich rocznego podatku dochodowego o 60 proc. - wyliczał niektóre pomysły Tomasz Konik, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.

 Na zmiany w podatkach zdecydowali się również nasi regionalni sąsiedzi. Łotysze przedłużyli do 2013 r. okres obowiązywania preferencyjnych zasad amortyzacji (czyli zaliczania w koszty działalności firmy jej wydatków inwestycyjnych). Czesi obniżyli CIT i składki na ubezpieczenia zdrowotne. Wielki system ulg wprowadzili Amerykanie, np. na inwestycje w poszczególnych stanach.

Deloitte zwraca uwagę, że w Polsce do tej pory nie powstał specjalny antykryzysowy pakiet fiskalny. - Wszystkie wprowadzone zmiany w podatkach, m.in. obniżenie stawek PIT do 18 i 32 proc. oraz ułatwienie zwrotu VAT, zostały zaplanowane i uchwalone niezależnie od niesprzyjających warunków ekonomicznych - mówił Piotr Żarski, partner zarządzający działem doradztwa podatkowego Deloitte.

 

czytaj więcej...

Źródło: Gazeta Wyborcza

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 384

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >