Podłogi drewniane - jakie wybrać?

Podłogi drewniane - jakie wybrać?

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu, który decyduje nie tylko o komforcie jego mieszkańców, ale także nadaje wnętrzu odpowiedniego charakteru i stylu. Zwykle od podłogi zaczynamy projektowanie mieszkania, czy domu. Najpierw, biorąc pod uwagę nasze upodobania i zasobność portfela, decydujemy się na dany materiał. Kolejnym krokiem jest wybór już konkretnego wzoru i koloru. Obie decyzje nie są łatwe, gdyż na rynku istnieje szeroki wybór różnorodnych materiałów, a przecież nasza podłoga powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także oryginalna i modna. Przyjrzymy się zatem najważniejszym grupom pokryć podłogowych i sprawdźmy, co jest teraz na topie w modzie podłogowej. Czytaj dalej

DREWNO

Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykończeniowych, który stale cieszy się dużą popularnością. Jest szlachetne, naturalne, ekologiczne, a w dotyku zawsze ciepłe. Charakteryzuje się małą przewodnością ciepła, dużą wytrzymałością i szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. Cenione jest głównie za swój wygląd i niepowtarzalność wzoru. Najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych, stosowane zarówno w mieszkaniach, domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej, to: parkiet, mozaika, lite deski i panele drewniane.

O wyglądzie i funkcjonalności podłogi drewnianej decyduje rodzaj zastosowanego drzewa, który jest wyznacznikiem jej twardości, a co za tym idzie wytrzymałości. Twardość drzewa określana jest współczynnikiem Brinella, który im wyższy, tym twardsze jest drewno. Najtwardsze są drewna egzotyczne (Merbau, Mutenye, Sukupira, Jatoba). Najmniej odporna na uszkodzenia jest tradycyjna sosna.

Decydując się na określony gatunek drewna, należy wziąć pod uwagę w jakich warunkach będziemy go eksploatować. Do miejsc częściej używanych, lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia.

Z uwagi na dużo wyższą wytrzymałość oraz nietypowy wygląd, coraz większą popularność zdobywają podłogi egzotyczne. Ich kolorystyka waha się od jasno- i ciemnożółtej, poprzez pomarańczowy i czerwony, oraz od różnych odcieni brązu przechodzących w czerń. Uroku podłodze dodają nietypowe usłojenia. Niektóre gatunki mają wyraźnie pasiaste i fladrowe słoje (np. doussie, jatoba), inne słabo zaznaczone lub niemalże niewidoczne (np. kempas, hewea), z ciemnymi cętkami żywicznymi lub cętkami promieni rdzeniowych i naczyń drewna. To wszystko sprawia, iż podłoga z drewna egzotycznego jest atrakcyjna i bardzo oryginalna.

Gatunki drewna europejskiego także odznaczają się dużym zróżnicowaniem kolorów, jednolitością odcieni, liczbą sęków i regularnością usłojenia.

Należy pamiętać, iż na ostateczny wygląd podłogi drewnianej wpływ ma sposób wykończenia jej powierzchni. W zależności od zastosowania określonego lakieru (matowego, półmatowego lub z połyskiem), oleju czy wosku, powierzchnia tej samej podłogi może przybrać odmienny wygląd.

Walory estetyczne drzewa sprawiają, iż podłogi drewniane układane są zarówno w pomieszczeniach o wystroju klasycznym, jak i przy nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Oczywiście wszystko zależy od wzoru, czyli wielkości oraz ułożenia pojedynczych elementów i koloru posadzki. Jasne podłogi, o regularnym wzorze i ciemne egzotyki pozwalają wyeksponować piękno minimalistycznego wyposażenia w pomieszczeniu. Natomiast tradycyjny wystrój wnętrza idealne będzie się komponował z podłogą z wyraźnie zaznaczonymi słojami.

Podłoga drewniana pozwala także na optyczne kształtowanie wielkości pomieszczenia. Duże elementy (np. deski, duże klepki) pomniejszają pomieszczenie, a drobniejsze (np. mozaika, parkiet przemysłowy, bruk drewniany) powiększają ją wizualnie. Istotny jest także kierunek ich ułożenia. Klepki (np. parkiet o wzorze cegiełki lub jodełki) wzdłuż dłuższej ściany podkreślą długość pomieszczenia, a ułożone w poprzek znacznie je poszerzą.

Do pokoi dobrze nasłonecznionych wybierajmy podłogi z drewna w chłodnych odcieniach. Do ciemnych i niskich pasują tonacje jasne i ciepłe. W małych lepiej położyć parkiet lub deski z jasnego drewna, lecz w cieplejszym odcieniu (np. z sosny, klonu czy buku). Podłogi ciemne i z drewna egzotycznego najlepiej komponują się w pomieszczeniach dużych i wysokich.

PANELE LAMINOWANE

W ostatnich latach panele laminowane stały się jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych. Powód? Ładnie wyglądają, są trwałe, praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości, ich bezklejowy montaż jest prosty i szybki, a do dyspozycji mamy kilkadziesiąt różnych wzorów i kolorów, które możemy dopasować do wystroju każdego wnętrza. Generalnie wzornictwo paneli odwzorowuje wygląd naturalnych materiałów. Poszczególne dekory często są tak realne, że trudno je odróżnić od oryginałów.

Najpopularniejsze oczywiście są panele laminowane imitujące drzewo. Na topie są dekory egzotyczne o szerokiej palecie barw począwszy od jasnych odcieni miodowych po ciemną, kolorystykę drzew z czarnego lądu, a także wzory imitujące fakturę podstarzałych desek drewnianych. Równie popularne są panele imitujące kamień oraz płytki ceramiczne. Modne dekory do złudzenia przypominają nierówno ciosany granit, bądź stylizowane są na stare, brukowane posadzki wiejskiego domostwa. Natomiast zwolennicy stylu industrialnego chętnie wybierają panele przypominające metal czy szkło.

Panele laminowane zyskały tak dużą popularność, gdyż są znacznie tańsze od swoich naturalnych inspiracji. Krytykowane są za swoją sztuczność. Materiały chemiczne stosowane przy ich produkcji sprawiają, iż bardzo trudno poddają się recyclingowi. Laminowana warstwa wierzchnia paneli jest dobrym nośnikiem napięcia, dlatego mogą się one silnie naładowywać elektrostatyczne, zmieniając tym samym klimat pomieszczenia. Powstaje wtedy coś na kształt sztucznego klimatu burzowego, który może mieć negatywny wpływ na osoby wrażliwe. Panele utrudniają też wyrównywanie wilgotności w pomieszczeniu, czym przegrywają z innymi pokryciami.

Zdrową alternatywą paneli laminowanych są panele Marmoleum Clic produkowane przez Forbo Flooring z naturalnego linoleum. To ekologiczna i higieniczna podłoga dostępna w łatwych do samodzielnego ułożenia panelach i płytkach. To produkt całkowicie naturalny. Warstwę wierzchnią Marmoleum stanowi naturalne linoleum (2mm), które jest mieszanką oleju lnianego, żywic, mączki drzewnej, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty. Taki skład gwarantuje, że podłoga jest antystatyczna i bakteriostatyczna, więc mikroorganizmy i bakterie nie utrzymują się na niej. Tego typu materiały stosowane są już od kilku lat na całym świecie w szpitalach i ośrodkach służby zdrowia czyli tam, gdzie higieniczność i sterylność jest bardzo ważna.

Układanie Marmoleum Clik jest szybkie i bardzo proste. Wystarczy połączyć dwa panele wciskając pióro we wpust. Idealnie pasują one do siebie, tworząc szczelne połączenie bez żadnych szpar. Dzięki takiemu łączeniu, podłogę możemy kilkakrotnie rozłożyć i złożyć (co jest ważne przy częstych przeprowadzkach), bądź wymienić jedynie uszkodzony panel.

W dotyku taka podłoga jest ciepła i przytulna, co jest idealne dla dzieci, które zwykle biegają boso, a podłoga jest najlepszym miejscem ich zabaw.

W kolekcji do dyspozycji mamy 15 kolorów utrzymanych w naturalnej tonacji. Poszczególne panele i płytki można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc różnorodne kompozycje wzornicze i kolorystyczne.

WYKŁADZINY

Materiałem, który dostarcza nam nieograniczonych możliwości aranżacyjnych, są na pewno wykładziny. Mają atrakcyjne wzory i sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach.

Mówiąc o wykładzinach, na myśli mamy miękkie, tekstylne wykładziny dywanowe, bądź wodoodporne wykładziny elastyczne, produkowane na bazie polichlorku winylu.

Wykładzina dywanowa wnosi do wnętrza wrażenia ciepła, spokoju i elegancji. Jest to najbardziej komfortowy materiał podłogowy, posiadający jednocześnie wysokie walory jakościowe. Wykładzina jest miękka, dobrze tłumi hałas i stanowi dobrą izolację termiczną, dlatego właśnie przeżywa obecnie swoją drugą młodość. Tendencja ta najbardziej widoczna jest w Stanach Zjednoczonych, ale wszystko wskazuje na to, iż w najbliższym czasie materiał ten stanie się najpopularniejszym również w Europie.

Projektanci wykładzin dywanowych powoli odchodzą od wszechobecnej neutralności kolorystycznej. Proponowane przez nich dekory stają się coraz śmielsze, a klienci coraz odważniejsi w swoich wyborach. Modne obecnie kolory to intensywny pomarańcz, dżinsowy niebieski, turkus wpadający w błękit, wrzosowy róż czy jasna niemal pistacjowa zieleń. Pomieszczenie z podłogą w takich barwach na pewno nie stanie się typowym czy nudnym.

Wzornictwo wykładzin dywanowych staje się coraz mniej stonowane. Popularne są różnokolorowe motywy prążkowane, a także wzory kwiatowe. Do łask wróciły także wzory imitujące zwierzęcą skórę.

Tym, którzy wolą tradycyjne zestawienia kolorystyczne zapewne bliższy będzie trend, nawiązujący barwą i strukturą do natury. Nadal modne są wykładziny naturalne, bądź wykładziny z domieszką naturalnych włókien. Od wielu już lat na topie jest wełna. Wełniane wykładziny są ciepłe, nie elektryzują się, mają naturalny zapach i regulują poziom wilgotności wnętrza. Coraz popularniejsze stają się także wykładziny bawełniane. Dominująca kolorystyka wykładzin reprezentujących ten trend oparta jest na barwach natury. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzają się beże, ecru, popiele, błękity i stonowane zielenie.

Jeżeli przeanalizujemy dostępne na rynku rodzaje wykładzin dywanowych to stwierdzimy, iż najpopularniejsze są te z wysokim i gęstym runem typu Saxon i Shaggy, których gramatura wynosi od 600 do nawet 3000 g na metr kwadratowy. Wyglądają one efektownie ze względu na technikę splotu, a jednocześnie są bardzo trwałe i dlatego chętnie stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń.

Przy zakupie wykładziny dywanowej warto także przyjrzeć się jej spodowi pamiętając o tym, że miękkości i sprężystości doda jej podkład filcowy. Przemawia za nim także łatwość instalowania wykładziny oraz możliwość jej demontażu i ponownego montażu.

Wykładziny elastyczne w niczym nie przypominają już wykładzin PCW sprzed lat, od których się wywodzą. Teraz są znacznie trwalsze, ładniejsze, występują w szerokiej gamie wzorów, kolorów. Nie bez przyczyny stały się modnym i jednym z najchętniej stosowanych materiałów podłogowych w Europie Zachodniej. Produkowane są na bazie polichlorku winylu. Tworzywo to jest ekologiczne, bezpieczne i całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia. Dowodem jest fakt, iż jest ono powszechnie stosowane w medycynie. Z polichlorku winylu produkowane są torebki na krew i plazmę, rurki chirurgiczne, czy opakowania do lekarstw i środków farmaceutycznych. Wykładziny elastyczne są idealne dla alergików. Nie mają fug i szczelin, głównych siedlisk brudu. Nie przylega do nich trwale kurz, dlatego można go bardzo łatwo i szybko usunąć, przemywając jedynie ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Podłogi te posiadają także właściwości amortyzujące. Warstwa spodniej pianki stanowi ochronę w przypadku uderzenia, czy upadku. Wykładziny o grubości powyżej dwóch milimetrów w znacznym stopniu odciążają kręgosłup. Pod tym względem wykładziny przewyższają znacznie twardsze kafle, czy panele podłogowe. Wykładziny elastyczne są trwale, odporne na wilgoć i nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia. Sprawdzają się w pokojach dziecinnych oraz w mieszkaniach ze zwierzętami domowymi, gdzie podłoga narażona jest na ostre pazury i wymaga częstszego odkurzania. Szybki i łatwy jest ich montaż. Instalacja nie wymaga używania specjalistycznych narzędzi ani zatrudniania fachowców. Jednak ich podstawową zaletą jest fakt, iż w porównaniu z innymi materiałami jak kafle czy panele podłogowe są niedrogie.

Atrakcyjna i modna kolorystyka, a także różnorodne wzornictwo sprawiają, iż wykładziny elastyczne pasują praktycznie do wystroju każdego wnętrza. Do pokoju dziennego czy sypialni urządzonych w tradycyjnym stylu możemy wybierać spośród różnokolorowych wzorów desek, parkietu czy drewnianej mozaiki. Obecnie modne są wykładziny o wzorach wiernie oddających stare, antyczne, a nawet nieco wytarte drewno. We wnętrzu tworzą one ciepły i niepowtarzalny klimat. W pomieszczeniach urządzonych w surowym, wręcz minimalistycznym stylu, będącym często połączeniem metalu i szkła, idealnie sprawdzą się wzory imitujące metal, bądź naturalną matę z sizalu. Ci, którzy dobrze czują się w otoczeniu zdecydowanych barw mogą wybierać spośród fantazyjnych, nieregularnych wzorów o wesołej kolorystyce. Do łazienki, kuchni czy korytarza najchętniej wybierane są wzory kafli, marmuru, granitu lub naturalnego kamienia.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Po prostu PR/budnet.pl

Tagi

alergik,

aranżacja,

aranżacja wnętrz,

bakterie,

barwa,

brąz,

brud,

bruk,

błękit,

ciepło,

czarny,

czerwony,

czystość,

decyzja,

decyzje,

dekor,

deska,

deski,

dom,

drewno,

drewno egzotyczne,

drzewa,

drzewo,

dzieci,

dziecko,

ekologiczny,

fachowiec,

funkcjonalność,

gatunek drewna,

gramatura,

granit,

grubość,

hałas,

instalacja,

jasny,

jodełka,

kamień,

klepka,

klon,

kolor,

komfort,

korytarz,

kuchni,

kuchnia,

kurz,

lakier,

lato,

linoleum,

marmur,

materiał,

materiały,

mały,

metal,

metr kwadratowy,

mieszkania,

mieszkanie,

mieszkaniec,

moc,

montaż,

mozaika,

narzędzie,

natura,

naturalny,

nowoczesny,

obiekt,

olej,

otoczenie,

panel,

panele,

panele drewniane,

panele laminowane,

panele podłogowe,

parkiet,

pianka,

podkład,

podłoga,

podłoga drewniana,

podłoga z drewna,

podłogi,

pokój,

pomarańczowy,

pomieszczenie,

popiół,

portfel,

posadzka,

posadzki,

powierzchnia,

powszechny,

połysk,

praktyczny,

projektant,

projektowanie,

prosty,

przytulny,

płytka,

płytki,

płytki ceramiczne,

rodzaje podłóg,

rodzaje wykładzin,

siedlisko,

skład,

sosna,

spód,

sprężystość,

stal,

styl,

surowy,

sypialnia,

szczelina,

Szkło,

tradycyjny,

trend,

twardość,

uderzenie,

uszkodzenia,

w poprzek,

wapień,

wełna,

wilgotność,

wnętrza,

wnętrze,

wybór,

wykonczenie,

wykończenie domu,

wykładzina,

wykładzina dywanowa,

wykładzina PCW,

wykładziny,

wykładziny dywanowe,

wykładziny elastyczne,

wyposażenie,

wysoki,

wystrój wnętrza,

wytrzymałość,

wzór,

wzornictwo,

włókno,

zabrudzenie,

zestawienia kolorystyczne,

zieleń,

znacznie

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
  • Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
  • Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...
  • prawnik płock Liczba postów: 15 Grupa: Ciekawe pom... Mi bardzo pomógł prawnik Chrzanów, którego w 100% polecam. To osoba z dużym doświadczeniem i wiedzą.

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 456

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >