Podsumowanie Dni Kariery w Krakowie

Podsumowanie Dni Kariery w Krakowie

Zakończył się krakowski etap 19. edycji Dni Kariery organizowanych przez AIESEC Polska. 18 marca w pawilonie sportowo – dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego odwiedzający mogli zapoznać się z ofertami pracy, praktyk studenckich i staży z bez mała 60 firm i instytucji. Czytaj dalej

Wśród wystawców jedynym reprezentantem branży nieruchomości była agencja INDEPRO Nieruchomości. 

Dni Kariery to jedne z największych w Polsce targów pracy, praktyk i staży. Organizowane przez AIESEC Polska, odbywają się co roku na wiosnę w największych ośrodkach akademickich. Tegoroczna edycja objęła dziewięć miast: Gdańsk, Toruń, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków, Lublin i Warszawę. Co rocznie w Dniach Kariery bierze  udział około 60 000 studentów i około 250 firm. Targi są miejscem, pozwalającym pracodawcom na kontakt z potencjalnymi pracownikami czy stażystami. Przez wzgląd na fakt, iż odbywają się w pawilonach uczelni wyższych, odwiedzającymi są w dużej mierze studenci, choć pojawiają się również absolwenci.

W tym roku krakowska edycja Dni Kariery przyciągnęła do pawilonów wystawienniczych około 60 firm i instytucji. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza odbywała się w pawilonie sportowo – dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego. Na uwagę zasługuje fakt, iż mimo lokalnego charakteru imprezy, pośród wystawców dominowały międzynarodowe korporacje z przedstawicielstwami w Polsce. Niestety nie każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie. Nie tylko ze względu na fakt, że liczba wystawców była ograniczona, ale również dlatego, że wystawców moglibyśmy sklasyfikować w zaledwie kilku kategoriach branżowych: bankowość i finanse, IT, FMCG i logistyka. Z pewnością, na tle zabiegających o zainteresowanie zwiedzających banków, agencji interaktywnych i sieci marketów, wyróżnił się jedyny na targach przedstawiciel branży nieruchomości, firma INDEPRO Nieruchomości.  

Odbiorcami Dni Kariery są w większości ludzie młodzi, podejmujący decyzję o tym, co chcą robić w przyszłości, z jaką branżą chcą związać się zawodowo i jak zainwestować swój potencjał. Niektórzy z nich podjęli już pierwszą pracę czy staż, inni próbują wykorzystać swą przedsiębiorczość zakładając własne firmy przy wsparciu inkubatorów przedsiębiorczości. Faktem jednak jest, że praca w McDoland’s, w klubie za barem, czy otwarcie pierwszego sklepu internetowego nie przekłada się na wysokie zarobki. Staże czy praktyki studenckie niejednokrotnie trwają krótko i najczęściej w ogóle nie gwarantują dochodów. Natomiast praca w pośrednictwie nieruchomości wydaje się być doskonałym rozwiązaniem dla osób stawiających sobie wysoko poprzeczkę, jeśli chodzi o potencjalne zarobki, pozyskiwanie kontaktów i doświadczenia.

Mogłoby się wydawać, że studenci są doskonałymi adresatami ofert pracy w charakterze pośrednika nieruchomości, a to przez wzgląd na nienormowany czas pracy, a to ze względu na wysokie zarobki. Czy tak jest w praktyce?

Niezupełnie. Nie każda studiująca osoba może próbować swoich sił w tej branży. Przede wszystkim dlatego, że jest to praca wymagająca dużego zaangażowania, elastyczności i dyspozycyjności. Nie jest to absolutnie praca dla studentów  dziennych. Dla każdego młodego człowieka ukończenie studiów z dobrymi wynikami powinno być celem priorytetowym, natomiast charakter pracy w tej branży sprawia, że nie powinna być ona traktowana jako praca dorywcza, gdyż nie przynosi oczekiwanych efektów. Osoby studiujące zaocznie lub wieczorowo mogą próbować swoich sił w tej branży, jednak wymagać to od nich będzie olbrzymiej samodyscypliny i doskonałej organizacji czasu pracy – mówi Armand Podczerwiński, Prezes INDEPRO Nieruchomości .  

Co zatem sprawia, że firmy z branży pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości poszukują potencjalnych pracowników na tego typu targach? Z pewnością w głównej mierze chcą docierać do osób, które szukają inspiracji w jaki sposób wykorzystać własny potencjał i charyzmę, by zaraz po zakończeniu studiów zagospodarować je maksymalnie efektywnie pod kątem finansowym. Nie od dziś wiadomo, ze handlowcy są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych, szczególnie w branży nieruchomości.

Pracownicy naszej firmy zarabiają średnio 4-6 tys. złotych miesięcznie. Pracują w naszym zespole również osoby, które dzięki ciężkiej pracy i dużemu zaangażowaniu są w stanie uzyskiwać wynagrodzenie w wysokości 8 – 10 tys. złotych – komentuje Izabela Damięcka, kierownik działu sprzedaży w INDEPRO. Warto więc poprzez udział w targach zwrócić uwagę na możliwości wiążące się z pracą w tej branży, aby za kilka lat absolwenci znali spektrum możliwości znalezienia interesującej i dochodowej pracy bez konieczności szukania jej za granicą.

Jakie warunki należy spełnić by odnosić sukcesy jako pośrednik nieruchomości?

Na pewno decydują o tym pewne cechy charakteru jak otwartość, umiejętność nawiązywania kontaktów, elokwencja, łatwość w przyswajaniu wiedzy. To jednak nie wystarcza by osiągnąć  sukces. Należy również wykazywać się nie małą determinacją, umieć  wyznaczać sobie cele i do nich skrupulatnie dążyć. Ważna jest również doskonała organizacja czasu pracy. Z jednej strony można zaplanować sobie dzień według własnych potrzeb, nie jesteśmy ograniczani godzinami, które trzeba spędzić w biurze, z drugiej, należy jednak pamiętać o samodyscyplinie, by nie wpaść w pułapkę zbyt lekkiego podejścia do poczucia obowiązków, ponieważ koniec miesiąca może nas zaskoczyć zbyt niskimi dochodami. Kolejną istotną cechą, którą powinny posiadać osoby, pragnące spróbować swoich sił w tej branży, to umiejętność słuchania i cierpliwość. Klienci biur nieruchomości podejmują niezwykle ważną i niełatwą decyzję o zakupie lub zbyciu nieruchomości, dlatego ważne jest dla nich wsparcie i fachowe doradztwo. Niebagatelne znaczenie ma zbadanie ich potrzeb i oczekiwań przed przedstawieniem oferty, to gwarantuje nie tylko sukces w obrocie nieruchomościami, ale również własne poczucie satysfakcji i co najważniejsze uznanie klienta i rekomendacje. Pośrednik nieruchomości powinien być przede wszystkim doradcą klienta.

Jakie szanse na pracę w pośrednictwie nieruchomości mają osoby bez doświadczenia?

Oczywistym jest, że świeżo upieczeni absolwenci często nie mogą się poszczycić  bogatym doświadczeniem zawodowym, co w znaczący sposób utrudnia im znalezienie wymarzonej pracy.

Z jednej strony w pośrednictwie nieruchomości przydatne jest doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej i wiedza na temat rynku nieruchomości. Z drugiej zaś  trafiają do nas często osoby posiadające olbrzymi potencjał, a nie mające styczności z tą branżą, w które warto zainwestować, by zrealizowały się zawodowo przy współpracy z naszą firmą. Każdy kandydat jest indywidualnie szkolony zarówno z zakresu tzw.  umiejętności twardych - wiedza teoretyczna, jak i miękkich - zarządzanie czasem, automotywacji, badanie potrzeb klienta etc. Osoby, które wykazują duże zaangażowanie w pracę wspieramy poprzez finansowanie studiów kierunkowych oraz płatne praktyki. mówi Damięcka.  

Praca w pośrednictwie nieruchomości jest dla wielu atrakcyjna ze względu na elastyczne godziny pracy i wysokie wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać, że również w tej branży nic nie przychodzi łatwo i chcąc osiągnąć sukces, trzeba na niego solidnie zapracować.

 

 

Źródło: Times Square Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 357

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >