Podsumowanie VII Konferencji i Targów PSEW

Podsumowanie VII Konferencji i Targów PSEW

Rozpoczęła się VII edycja Konferencji i Targów PSEW – największej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej imprezy poświęconej energetyce wiatrowej.

 

Podczas spotkania prasowego Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Mieczysław Kasprzak zapowiedział, że z końcem maja ogłoszony zostanie ostateczny projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Do końca roku ustawa ma przejść proces legislacyjny. Z okazji VII edycji Konferencji i Targów PSEW do Ożarowa Mazowieckiego przyjechali m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Mieczysław Kasprzak i dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej EWEA – Christian Kjaer. Ze specjalnymi audiowizualnymi przekazami do uczestników wydarzenia wystąpili Wicepremier i Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak oraz Minister Środowiska – Marcin Korolec..

 

Podczas spotkania prasowego Mieczysław Kasprzak przyznał, że pracując nad ustawą o odnawialnych źródłach energii starano się uwzględnić zdanie wszystkich zainteresowanych stron, również sektora wiatrowego, ale zadanie okazało się trudniejsze niż przypuszczał. Zadeklarował jednak, że do końca maja opublikowany zostanie ostateczny projekt ustawy o OZE (określający wysokość współczynników korygujących), a do końca roku ustawa przejdzie proces legislacyjny. Z takiego obrotu sprawy zadowolenia nie krył prezes PSEW – Krzysztof Prasałek.

 

Czytaj również: Już wkrótce 5. Gala „VIP - Innowacyjna Stolarka”

 

Bardzo dobrze, że jest dialog, i że Ministerstwo Gospodarki uwzględniło znaczną część uwag i postulatów branży wiatrowej. Najważniejsze jest jednak to, że energetyka odnawialna na stałe wpisała się w politykę energetyczną Polski – mówi prezes PSEW.   

 

Nie ulega wątpliwości, że energia wiatrowa będzie odgrywała coraz większe znaczenie w miksie energetycznym państw UE. Zdaniem dyrektora generalnego EWEA, zwrot Polski w kierunku odnawialnych źródeł energii to bardzo ważny sygnał dla innych państw UE. To również realna szansa na przynajmniej częściowe uniezależnienie się od importowanych paliw kopalnych.  

 

Czytaj również: Na osiedlu Ventana odbędą się dni otwarte


700 euro z kieszeni każdego obywatela UE idzie co roku na import paliw kopalnych. Polska płaci Rosji 500 euro za 1000 m3 gazu ziemnego – o 200 euro więcej niż inni zachodni partnerzy. Czy to jest odpowiedni kierunek? – pyta dyrektor generalny EWEA. – Być może lepiej byłoby rozwijać technologię, która stwarza realną szansę na uniezależnienie się od zagranicznych dostaw surowców energetycznych.

 


2012-05-24
Źródło: Ciszewski Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 376

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >