Polska jedną z najtańszych lokalizacji dla inwestycji w nieruchomości
Polska jest jednym z najtańszych państw pod względem opodatkowania inwestycji w nieruchomości komercyjne, jak i mieszkaniowe – w porównaniu do innych krajów podatki stanowią w Polsce niewielką część ostatecznej ceny rynkowej.
Wnioski te wynikają z badania przeprowadzonego przez Taxand, największą globalną sieć zrzeszającą doradców podatkowych świadczących swoje usługi międzynarodowym przedsiębiorstwom. Efektywnie podatki przy sprzedaży nieruchomości komercyjnej w Polsce stanowią tylko 4,28% wartości transakcji (ceny). Polska jest tym samym trzecim w kolejności krajem, wśród najniżej pod tym względem opodatkowanych państw, spośród 23 przeanalizowanych przez Taxand (zaraz po Rumunii i Cyprze, gdzie wartości te wynoszą odpowiednio 4,02% i 2,74%). W praktyce, w Polsce na ten udział składa się niski podatek dochodowy od zysku sprzedającego i w niewielkim stopniu podatek od nieruchomości oraz podatek od czynności cywilnoprawnych, gdyż VAT dla podmiotów działających na rynku komercyjnym pozostaje neutralny.
"Stosunkowo niski podatek dochodowy w Polsce to czynnik, który pozwala wyjaśnić niski poziom całkowitego opodatkowania transakcji na nieruchomościach komercyjnych w Polsce, choć główną przyczyną, dla której ta stawka ma taką wysokość, jest fakt, że podatek VAT od inwestycji komercyjnych podlega zwrotowi, a najemca z reguły może odliczyć VAT od wynajmu. W niektórych krajach VAT od inwestycji nie podlega odliczeniu, co oznacza, że w Polsce są stosunkowo korzystne zasady podatkowe do inwestowania w tym sektorze" - wyjaśnia Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Accreo Taxand w Polsce.
Badanie Taxand ujawniło również interesujące dane dotyczące podatków od wynajmu nieruchomości komercyjnych, które w Kanadzie stanowią aż 53,85% całkowitego dochodu, ustanawiając tym samym Kanadę zdecydowanym „liderem” pod względem nieatrakcyjności inwestycyjnej z podatkowego punktu widzenia. Stawka całkowitego podatku w Kanadzie jest o ponad 12% wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, które są na drugiej pozycji pod względem wysokości opodatkowania wynajmu nieruchomości komercyjnych (41,17%). Pozycję trzecią zajmuje Norwegia (36,34%). Polska wygląda całkiem atrakcyjnie pod tym względem; całkowity udział podatków w cenie wynajmu nieruchomości komercyjnej stanowi tylko 15,7%.
Polska polityka mieszkaniowa działa?
Również w odniesieniu do sprzedaży nieruchomości mieszkalnych udział podatków w ostatecznej cenie sprzedaży w Polsce jest jednym z najniższych i wynosi zaledwie 11,04%. Pod tym względem Polska znowu zajęła trzecie miejsce, gdyż tylko Wielka Brytania (6,39%) i Malezja (5,34%) mogą się pochwalić niższym opodatkowaniem. Nieco wyższy wskaźnik, niż w przypadku nieruchomości komercyjnych, wiąże się z podatkiem VAT, który obciąża nabywców, ale jednocześnie – dzięki obniżonej stawce VAT stosowanej przy sprzedaży mieszkań – daje on i tak jedno z najniższych obciążeń. Co prawda od 2011 roku stawka zostanie podwyższona do 8% ale nie powinno to istotnie wpłynąć na ostateczny udział nieodliczalnych podatków w cenie sprzedaży.
Wzrost stawki VAT będzie zauważalnie wpływał na ceny dużych mieszkań i domów (odpowiednio ponad 150 m.kw. i ponad 300 m.kw.) gdyż nadwyżka ponad wskazane limity opodatkowana będzie już 23% (a nie 8%). Natomiast dla przeważającej większości mieszkań wzrost stawki spowoduje podwyższenie ceny o maksymalnie kilka tysięcy złotych - wyjaśnia Paweł Toński.
Ponadto, zakup nieruchomości na wynajem w Polsce można uznać za opłacalny z uwagi na fakt, że zaledwie 25% całkowitego dochodu z wynajmu jest ściąganych w formie podatków. Dla porównania: najwyższy poziom opodatkowania jest w Chinach i wynosi 50%. Niemniej wyniki badania Taxand wskazują jednocześnie, że zarówno w Polsce, jak i na świecie, udział podatków w cenie wynajmu jest efektywnie znacznie większy niż w przypadku sprzedaży mieszkań.
"Analiza Taxand wskazuje również, iż podatki w Polsce stanowią względnie niewielką część ostatecznej ceny na rynku mieszkań, i to zarówno dla mieszkań z tzw. średniej półki, jak i droższych domów. Niewątpliwie zatem przynajmniej w tym zakresie można twierdzić, iż polski system podatkowy wspiera budownictwo mieszkaniowe – stosowana jest obniżona stawka VAT, o którą konsekwentnie Polska walczyła w ramach Unii oraz preferencyjne stawki podatku od nieruchomości" - zauważa Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Accreo Taxand w Polsce.
Źródło: Lighthouse Consultants / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Sposób na zdrowie Liczba postów: 554 Grupa: Trudne tema... A czy ktoś z was kojarzy Centrum Medyczne http://trimedic.pl ? Tak pytam, ponieważ zastanawiam się nad tym - czy się do nich nie zgłosić?.....
- Nowoczesna edukacja Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... Nie da się ukryć, że dzisiaj to system edukacji się zmienił i przyspieszył. Dlatego czasami dzieciom trudno jest nadążyć z materiałem, nie wszy...
- Gdzie kupić tonery Liczba postów: 29 Grupa: Trudne tema... Moim zdaniem na pewno warto skorzystać z https://inkhouse.pl/toner-hp-153a-czarny -w1530a-2-5k,p11176.html . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Księgowość w firmie - samemu, czy przez biuro rach... Liczba postów: 373 Grupa: Trudne tema... W przypadku mojej firmy korzystam z usług nowoczesnego i profesjonalnego, internetowego biura rachunkowego e-KAUNT - internetowa księgowość . Jest to idealne ro...
- Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 269 Grupa: Trudne tema... W tym temacie warto zajrzeć do firmy https://bingraf.pl/ która oferuje kompleksowe usługi poligraficzne, obejmujące zarówno projektowanie graficzne, druk offse...