Polskie studentki nagrodzone w konkursie Design Award 2011
Pomysłowo, oryginalnie, ale też funkcjonalnie, takie kryteria musieli spełnić młodzi projektanci z całego świata biorący udział w konkursie International Design Award 2011 organizowanym przez firmy Hettich i REHAU.
Czytaj dalej
Oficjalne ogłoszenie laureatów miało miejsce 2 marca br. w MARTa Museum w Herford. Wśród zwycięzców znalazły się studentki z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 22 lipca w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wspieranie młodych talentów oraz pokazywanie innowacyjnych i przyszłościowych rozwiązań to główne cele konkursu International Design Award, który organizowany jest w cyklu dwuletnim od 1997 r. przez firmę Hettich, a od 2007 r. wspólnie z firmą REHAU.
Czytaj również: Półmetek konkursu na projekt nowatorskiego modelu schodów
"Od wielu lat firma Hettich dostarcza branży meblowej innowacyjne rozwiązania oraz produkty, dzięki którym meble stają się bardziej funkcjonalne i przyjazne w użytkowaniu. Idea konkursu International Design Award, którą jest promowanie kreatywności oraz ukazywanie i kształtowanie trendów przyszłości całkowicie pokrywa się z misją naszej firmy. Konkurs daje nam możliwość odkrycia prawdziwych talentów designu z całego świata, a ich kreatywne wizje przekształcić w rzeczywistość. Jesteśmy przekonani, że z roku na rok liczba uczestników konkursu będzie wzrastać, a co za tym idzie liczba niezwykłych oraz zaskakujących projektów i rozwiązań. Cieszy nas fakt, że od kilku lat firma REHAU jest z nami i wspólnie możemy wyznaczać nowe trendy" – mówi Beata Lasota, Dyrektor Zarządzający Hettich Polska.
"Zaangażowanie się w organizację konkursu International Design Award, było dla nas oczywiste. Wspieranie projektów utalentowanych ludzi, dbałość o design oraz innowacyjność od zawsze wyznaczały kierunek, w którym firma REHAU rozwijała się i nadal się rozwija. REHAU stale przekracza granice w opracowywaniu produktów i procesów oraz wzornictwie. Dzięki konkursowi IDA możemy robić to wspólnie z młodymi projektantami, dając im jednocześnie szansę na zaistnienie na wymagającym rynku. Konkurs IDA stawia przed studentami z całego świata nie lada wyzwanie, dzięki czemu nasza współpraca nad kształtowaniem przyszłości wnętrz i mebli jest owocna. Jak co roku jesteśmy pod wrażeniem zgłoszonych prac, zwłaszcza zwycięskiego projektu studentek z ASP" – dodaje Michał Reck, Dyrektor ds. Handlowych REHAU.
Czytaj również: Zakończenie konkursu Najwyższa Jakość Quality International
Przestrzeń życiowa jutra
Tegorocznej edycji konkursu przyświecało hasło „Zaprojektuj Twoją przestrzeń życiową”. Zgłoszenia do konkursu były przyjmowane w trzech kategoriach środowiska mieszkalnego i pracy:
- Salony i sypialnie
- Kuchnie i miejsce przygotowywania posiłków
- Biura
Konkurs był skierowany do studentów z całego świata, studiujących na kierunkach ze specjalnością projektowanie i/lub konstrukcja mebli. Prace były oceniane pod kątem designu, ale także rozwiązań technicznych w środowisku domu i pracy jutra.
Sukces polskich studentek
Po raz pierwszy w historii konkursu International Design Award ogłoszono pięcioro laureatów tuż po zakończeniu obrad międzynarodowego jury w składzie: Mal Corboy z Nowej Zelandii, Bankim Tarun Dave z Indii, Paul Epp z Kanady, Karl Malmvall ze Szwecji oraz Andreas Struppler z Niemiec. Jury nie miało łatwego zadania, poziom był bardzo wysoki. W gronie laureatów znalazły się studentki z ASP w Gdańsku, Katarzyna Karbińska oraz Jowita Ciszewska, które pod okiem swojego promotora dr. Remigiusza Grochala zaprojektowały „DisKee” – kuchnię bez przeszkód, dedykowaną osobom z dysfunkcją ruchową.
Czytaj również: Nagrodzono architektów w konkursie na ekobudynek
Do udziału w konkursie International Design Award popchnęła nas zwykła ciekawość i chęć sprawdzenia się na tego rodzaju płaszczyźnie. Chciałyśmy również spróbować pracy w duecie. Znamy się już 5 lat i zawsze lubiłyśmy współpracować. Mamy podobny sposób myślenia projektowego, poza tym twórcza praca wyzwala w nas mnóstwo pozytywnych emocji. – mówi Katarzyna Karbińska.
"Praca nad DisKee była wielką przyjemnością! Na początku nasze głowy były pełne pomysłów i trudno było nam się zdecydować na poruszenie jednego konkretnego problemu. Jednak od początku miałyśmy poczucie, że chcemy poruszyć jakiś ważny temat- skupić się na projekcie nie tylko od strony dizajnu i estetyki, ale przede wszystkim przydatności i ułatwienia życia codziennego. Po długich, wielodniowych dyskusjach zdecydowałyśmy się na próbę rozwiązania problemu często w naszym odczuciu pomijanego: funkcjonowaniu osoby niepełnosprawnej w kuchni oraz połączeniu rozwiązań tak, aby były komfortowe zarówno dla osoby pełnosprawnej jak i niepełnosprawnej. W trakcie realizacji projektu odbyłyśmy rozmowy z osobami poruszającymi się na wózku inwalidzkim, aby trafnie odpowiedzieć na ich potrzeby i rzetelnie przygotować się do etapu projektowego"- tłumaczy Jowita Ciszewska. "Dr hab. Remigiusz Grochal oraz st. wykł. Piotr Piórko, zgodzili się udzielać nam korekt, kiedy tylko tego potrzebowałyśmy. To była istna burza mózgów, podczas której każdy dodawał coś od siebie. Zadziwiające jest, jak bardzo nasze poglądy się zgadzały" – dodaje Karbińska.
Sukces studentek z Gdańska jest tym większy, że w tym roku konkurencja była bardzo duża. Po raz pierwszy w historii konkursu zgłosili się studenci z ponad 50 krajów. Organizatorzy konkursy, firmy Hettich i REHAU, aby jeszcze bardziej zaakcentować międzynarodowy charakter imprezy zdecydowali, że od tej edycji nagrody będą wręczane podczas uroczystości zorganizowanych na uczelniach laureatów. Do tej pory rozdanie nagród odbywało się zawsze podczas Targów Interzum w Kolonii. Pięć najlepszych projektów zostało nagrodzonych statuetką International Design Award oraz wyróżnionych nagrodą pieniężną w wysokości 2000 euro.
Wśród nagrodzonych prac znalazły się takie projekty jak „Wave” – projekt studentów z Onatrio College Arts & Design z Kanady, przedstawiający pomysłowe i interaktywne moduły do przechowywania żywności. Front stanowi transparenty ekran dotykowy wykorzystujący nanotechnologię. Laureat z Sangmyung University w Korei zaprezentował projekt bagażu zmieniającego się w regał – „Shelf Luggage”. „Fish” to z kolei pomysł autorstwa studentów z Chulalongkorn University w Tajlandii. „Fish” jest to ekologiczna zmywarka, w której brudna woda jest oczyszczana w procesie kondensacji. Dodatkowym atutem projektu jest to, że zmywarka imituje cykl hydrologiczny przyrody, co jeszcze bardziej podkreśla jej ekologiczny charakter. Na uznanie jurorów zasłużył również projekt studentki z University of Toronto w Kanadzie. Projekt pod nazwą „Algeoli” przedstawia proces recyklingu zużytego i zanieczyszczonego powietrza oraz zanieczyszczonej wody w małych membranach znajdujących się w najbliższym otoczeniu użytkownika. Proces recyklingu wizualizowany jest poprzez zmieniającą się intensywność światła.
Zdolni, młodzi Polacy
Tegoroczne zwycięstwo Polek w konkursie International Design Award to nie pierwsze wyróżnienie polskich projektantów w historii konkursu. W 2003 roku studenci z Polski odnieśli pierwszy sukces. W Kategorii „Uchwyt” 2 miejsce zajęła Anna Czerniakiewicz z Wydziału Architektury Politechniki w Białymstoku, natomiast 3 miejsce zajęła studentka ASP w Gdańsku - Olga Jeżyna. W kolejnych edycjach konkursu polscy studenci zajmowali równie wysokie miejsca. Prawdziwy sukces przyszedł w 2007 roku, kiedy Natalia Jakobiec z ASP w Katowicach zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Mebel”.
2011-07-23
Źródło: Europort Media / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki ceramiczne Liczba postów: 50 Grupa: Trudne tema... Dla osób, które planują remont lub chcą odświeżyć wygląd swojego mieszkania, strona https://ceramicapromat.pl/12-plytki-cera miczne może okazać się bardzo pomocn...
- IVM – procedura nadzoru nad pozaustrojowym dojrzew... Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Anyway, I’ll be subscribing to your feed....
- Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Pracujesz z sieciami światłowodowymi? Warto postawić na najwyższej jakości sprzęt, jak spawarka światłowodowa Fujikura 90R dedykowana do łączenia włókien wstęgo...
- fotografia biznesowa Liczba postów: 287 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
- Jak zabezpieczyć telefon komórkowy - iPhone 12 Liczba postów: 12 Grupa: Trudne tema... Cześć! Także miałem problem z natrętnymi numerami, które nieustannie do mnie wydzwaniały – często były to jakieś podejrzane firmy, ankieterzy lub naciągacze. Na...