Porównanie systemów Inteligentnego Domu – część III

Porównanie systemów Inteligentnego Domu – część III

racasz do domu – System nie tylko automatycznie włączy światło, opuści rolety, podniesie temperaturę, ale także spowoduje włączenie telewizora na ulubiony program, lub uruchomi wybraną płytę z odtwarzacza CD. Czytaj dalej

 

Taka funkcjonalność zbliża nas coraz bardziej do możliwości domu Billa Gatesa, gdzie wchodząc do pokoju możemy zobaczyć ulubiony obraz na wiszącym na ścianie monitorze plazmowym. System może też np. ściszyć telewizor w momencie, gdy dzwoni telefon lub włączyć nagrywanie na magnetowidzie lub DVD obrazu z kamery w hallu w momencie pojawienia się intruza, czy nagrać film/program TV po otrzymaniu sygnału z naszego biura. Przykłady można mnożyć, a zastosowania podpowie nam wyobraźnia.

W ostatniej części porównania systemów Inteligentnego Domu opisujemy systemy najwyższej klasy, mające wszystkie funkcje - LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i KNX/EIB (nowa nazwa to Konnex - KNX – w Polsce rozpowszechniona jest jeszcze nazwa EIB). To w nich pojawiają się nowości, które po kilku latach (a czasem nigdy) pojawiają się w prostszych systemach.

Opisywane dziś systemy mają wszystkie funkcje systemów z poprzednich części tego artykułu, czyli sceny świetlne, symulację obecności, czujki ruchu i obecności (tylko w KNX/EIB znajdziemy czujki, które możemy ręcznie zablokować włączając lub wyłączając lampę – przydatne np. w toalecie), automatyczną regulację jasności oświetlenia (przydatna podczas pracy w pochmurne dni), integrację z alarmem z rejestracją zdarzeń, możliwość zapisania kopii zapasowej konfiguracji, by w razie awarii/nieudanej zmiany parametrów szybko wgrać poprawną wersję programu. Poniżej opisujemy ich dodatkowe możliwości.

Wielkość systemu i sposób instalacji/aktualizacji
Opisywane dziś systemy nie mają praktycznie ograniczeń w wielkości. Obecne w ofercie moduły rozszerzające powodują, że systemy te mogą objąć swym sterowaniem nie tylko największe domy, lecz nawet ich całe osiedla. Dla systemów KNX/EIB i Lonworks komponenty oferuje ponad 100 producentów na świecie – mamy zatem pewność, że system nie „zniknie”, gdy któryś z producentów zbankrutuje lub wycofa się z produkcji danych urządzeń, czy choćby nie zechce tworzyć nowych. Proste, „jednofirmowe” systemy z poprzednich części artykułu (oraz Crestron i Lutron z obecnej) nie dają nam tego bezpieczeństwa i komfortu.

Systemy opisane w tej części wymagają do poprawnej pracy zmodyfikowanej instalacji elektrycznej (wyjątkiem jest KNX/EIB, którego urządzenia mogą komunikować się poprzez istniejącą sieć elektryczną lub fale radiowe), zatem ich montaż odbywa się zwykle podczas budowy/remontu domu. Systemy najwyższej klasy mają tak wiele funkcji i możliwości, ze do ich zaprogramowania (nie do używania) niezbędny jest już komputer (KNX/EIB można zacząć programować przez dostępne proste generatory), specjalistyczne oprogramowanie i duże doświadczenie. Nie zrobi nam tego więc zaprzyjaźniony elektryk, ani nawet doświadczona w tradycyjnych instalacjach firma. Chcąc mieć taki system w domu możemy skorzystać z usług zaledwie kilkunastu doświadczonych firm w Polsce.

Dzięki możliwości zdalnej aktualizacji systemu (poza Lutron-em) fachowcy nie muzą do nas jednak przyjeżdżać, by np. zmienić na nasze życzenie scenę świetlną. W przypadku dużej odległości miedzy klientem a firmą wykonawczą przydatna jest możliwość zdalnej aktualizacji systemu. Dzięki odpowiedniemu modułowi inwestor może zaoszczędzić na kosztach zmian i aktualizacji, które wykonane zdalnie są tańsze niż dojazd specjalistów na dużą odległość.

1 2 3 4

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 638

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >