Powiało wielkim światem

Powiało wielkim światem

Najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące inwestycji zagranicznych w Polsce napawają optymizmem. Wynik jest o 2,4 mld euro lepszy niż rok temu. A wraz z zagranicznymi inwestorami napływają zagraniczne trendy w zabudowie terenu. Polska zaczyna nabierać światowej ogłady. Czytaj dalej


Wyniki NBP wskazują, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniósł w pierwszych dziewięciu miesiącach roku 9,7 mld euro. W porównywalnym okresie ubiegłego roku było to 7,3 mld euro. Należy więc sądzić, że Polska dołącza do krajów, które gospodarczo żyją z inwestycji zagranicznych.

Jednak błędem byłoby uogólniać trendy inwestycyjne na cały kraj. Developerzy z Warszawy i Krakowa powoli zaczynają odczuwać rynkową recesję spowodowaną stale rosnącą konkurencją i związanym z nią nasyceniem rynku. Wszak właśnie w tych miastach powstawały pierwsze apartamentowce. Boom kiedyś musiał się skończyć.
Inaczej sytuacja wygląda we Wrocławiu. Tutaj segment najbardziej ekskluzywnych lokali odnotowuje dynamiczny wzrost. – Wynika to z rosnącego popytu i znacznie mniejszej podaży niż na przykład w stolicy. Apartamenty najwyższej jakości to we Wrocławiu ciągle spora nowość – ocenia sytuację Marcin Trzciński reprezentujący inwestycję Angel Wings, czyli kompleks obiektów obejmujący apartamenty, mieszkania, biura i powierzchnie handlowe.

Teraz Wrocław

Angel Wings to pierwsza taka inwestycja we Wrocławiu – luksusowa i nowoczesna, spełniająca światowe standardy w każdym calu. Jednym z pionierów w przenoszeniu światowych trendów do polskiej rzeczywistości jest paryska pracownia architektoniczna Gottesman-Szmelcman Architecture Sarl. Powstałe do tej pory budynki to m.in. hotele (L’Hotel des Seve, apartamenty (Green House, Arsuf, Cooper House), obiekty sportowo-rekreacyjne (Olimpic Pavilion), muzea (Mary of Nazareth Museum, Nam June Paik Museum) i centra sztuki. Po apartamentowcach Angel City i Angel Plaza w Krakowie oraz Rezydencji Wilanów i Wilanów One w Warszawie, przyszedł czas na Wrocław.
Firma wygrała konkurs na zagospodarowanie 128 tys. metrów kwadratowych znajdujących się w centrum Wrocławia. Nie jest to ich pierwszy tego rodzaju projekt. Gottesman-Szmelcman zaprojektowało m.in. całe miasteczko akademickie znajdujące się w centrum Tel Awiwu w Izraelu.

Biur ciągle mało

Według szacunków developerów jeszcze przez najbliższe trzy lata popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe będzie rósł. Dlatego też już teraz projektuje się i buduje na potęgę. Analitycy szacują, że do końca 2009 r. powstanie ok. 1,7 mln mkw nowoczesnej powierzchni biurowej w całym kraju. – Budowa kompleksu Angel Wings rozpoczęła się 1 października br. Tego samego dnia rozpoczęliśmy również sprzedaż powierzchni biurowych. Po kilku dniach mieliśmy podpisanych ponad 100 umów, mimo że pierwszy etap inwestycji zakończy się dopiero w czwartym kwartale 2009 roku – informuje Marcin Trzciński.

Lokalizacja ma znaczenie

Jak widać najemcy nie potrafią się doczekać. Trudno się dziwić, ponieważ przy wyborze miejsca na siedzibę swojej firmy ważny jest jeszcze jeden aspekt – lokalizacja obiektu. Projekty architektoniczne przestają być wyrwami w przestrzeni miejskiej, które pasują jak kwiatek do kożucha. Obecnie powstaje coraz więcej innowacyjnych rozwiązań architektonicznych, dotyczących przebudowy bądź zabudowy dużych obszarów aglomeracji miejskich.
– Projektując kompleks apartamentów należy pamiętać o tym, że ma on powstać w określonej przestrzeni miejskiej, na którą należy patrzeć całościowo – uważa wrocławski architekt Zbigniew Maćków.
W takim podejściu odchodzi się od podziałów na ekskluzywny apartament i mniej ważne otoczenie, a skupia się na uwypukleniu walorów okolicy. Prestiżowy obiekt może równać się z prestiżem całej okolicy. Użytkownicy samych apartamentów zamiast nieco sztucznych i snobistycznych  warunków, otrzymują najwyższą jakość życia w centrum tętniącego życiem miasta.
Angel Wings powstaną przy ulicy Walońskiej i Traugutta, 1,4 km od wrocławskiego rynku. Lokalizacja w sąsiedztwie zabytkowych XIX-wiecznych kamienic znacząco wpłynęła na kształt projektu. Od strony ulicy Traugutta fasady zostaną wykończone tradycyjnie nawiązując w ten sposób do historii miejsca. Natomiast od strony ulicy Walońskiej fasady budynków przybiorą nowoczesne formy.

Ważne szczegóły

Projekt Wings Development zakłada budowę nadbrzeżnej promenady (z bezpośrednim zejściem nad rzekę), pasażu handlowego, ponad dwustumetrowego pasu zieleni (loggie, tarasy, wykusze) oraz ekskluzywnego kompleksu zabudowań (apartamenty, biura, sklepy, parkingi podziemne). Do wykończenia fasad budynków użyte zostaną niecodzienne materiały: szkło, kamień, drewno i cynk. Naturalne wzniesienia terenu spotęgują wrażenie kaskadowego układu budynków. Wnętrza zaprojektowanych budowli zostaną wykończone na wysokim poziomie (cichobieżne windy, klimatyzacja, basen, salon SPA, fitness). Te, wydawałoby się szczegóły, znacząco wpływają na prestiż danego miejsca. A ten jest decydujący przy budowaniu wizerunku poszczególnych firm.
W takiej sytuacji wybór między spotkaniem biznesowym w nudnej sali konferencyjnej a kawiarenką nad brzegiem Oławy wydaję się być oczywisty.

 

Źródło: InPlus PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 382

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >