Powierzchnie do wynajęcia - Poznański Park Naukowo –Technologiczny
W Polsce przyszła moda na parki technologiczne, naukowe, przemysłowe i takie, które w swojej nazwie zawierają wszelkie możliwe kombinacje tych przymiotników.
Zmiany w procesie wytwarzania produktów, umiejętności siły roboczej, a także potrzeba nowych lokalizacji zakładów przemysłowych wpłynęła na pojawienie się w wysokorozwiniętych krajach – technopoli, czyli parków przemysłowych i naukowych. Z reguły lokowane są one w dużych aglomeracjach lub w ich pobliżu, wokół wyższych uczelni lub ośrodków badawczych. Z czasem skupiają coraz więcej firm i przekształcają się w wspomniane technopole.
W okolicach Poznania funkcjonują obecnie trzy takie parki, a wkrótce dołączy do nich kolejny. Pierwsza jednostką tego typu w Polsce był Poznański Park Naukowo-Technologiczny Jest on dziełem Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inicjatorem jego utworzenia był prof. dr hab. Bogdan Marciniec z Wydziału Chemii UAM.
Od powstania w 1995 roku, park stale się rozwija, zapewniając polskim naukowcom coraz szersze zaplecze analityczno-badawcze. Park tworzą nowoczesne laboratoria, specjalistyczne magazyny, ale i 5 tys. m kw. powierzchni biurowych wynajmowanych innowacyjnym przedsiębiorstwom. – Wiele firm pyta o nasze powierzchnie biurowe i laboratoryjne – mówi Justyna Adamska, Asystent Zarządu ds. Rozwoju PPNT – Niestety, obecnie mamy pełny skład – dodaje. Za dwa lata jednak rusza nowa inwestycja, mająca powiększyć pożądane powierzchnie. Wszystkie 55 firm, mieszczących się na terenie PPNT, może liczyć na stałą pomoc doradczą z zakresu m.in. marketingu i analizy rynku.
Z kolei lokalizowany w Złotnikach, 12 kilometrów od stolicy Wielkopolski, Nickel Technology Park Poznań był pierwszym prywatnym obiektem tego typu w Polsce. – Zaczynaliśmy skromnie od jednego biurowca. Teraz na naszym terenie znajdują się jeszcze dwie hale magazynowe, a drugi budynek biurowy jest już na ukończeniu – mówi Ewa Bujak, koordynator Public Relations w Nickel Technology Park Poznań. – Co ciekawe znajdą się tam takie udogodnienia jak przedszkole czy bistro – dodaje E. Bujak.
Inwestorzy na tym jednak nie poprzestaną. W planach jest także budynek handlowo-usługowy dla społeczności lokalnej. Pierwszy obiekt, wybudowany przez rodzime Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane Nickel, powstał w Złotnikach w 2006 roku. Od tego czasu rozwinęło się w nim wiele ciekawych inicjatyw, na przykład Wielkopolski Klaster Motoryzacyjny. - Jesteśmy wciąż otwarci na wszelkie innowacyjne projekty – zapewnia Lucyna Pieterek, Dyrektor Zarządzający NTPP. W Nickel Technology Park Poznań siedzibę ma obecnie 14 firm. Powierzchnia biurowa, wraz z nowym biurowcem, wynosi tu 9000 m kw., a najemcy magazynu mają do dyspozycji 12.000 m kw.
Na południe od Poznania powstał stosunkowo niedawno Park Przemysłowy Luboń. Jego właścicielem jest Luvena (dawne Zakłady Chemiczne Luboń sp. z o.o). - W styczniu do użytku oddaliśmy pierwszą halę magazynową o powierzchni 8.500 metrów kwadratowych. Budowa kolejnej jest na razie w planach, ale wszystko zależy od zainteresowania klientów - mówi Jacek Żurawski z Parku Przemysłowego Luboń. A plany parku są bardzo ambitne: 15.000 m kw. powierzchni biurowej i 75.000 m kw. magazynowej. PPL skierowany jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw z okolicy. Atutem Parku Przemysłowego Luboń jest niewątpliwie jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 i posiadanie własnych bocznic kolejowych.
Misją powstającego właśnie Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego jest umacnianie pozycji miasta, jako wiodącego ośrodka miejskiego w Polsce, poprzez rozwój innowacyjnych gałęzi gospodarki oraz przyczynianie się do kształtowania nowego ładu przestrzennego Poznania. PPTP zarządza Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji.
- Pierwszy budynek parku zostanie oddany do użytku już we wrześniu. Jest to kompleksowo wyremontowany obiekt biurowy z lat 70-tych. Budynek mieści się przy ulicy 28 Czerwca – mówi Wojciech Krause, koordynator projektu PPTP. Powierzchnia magazynowa znajdzie się w innej części miasta. - W tej chwili pod uwagę brany jest obszar 50 hektarow na Żegrzu, który objęty został specjalną strefą ekonomiczną Kostrzyńsko-Słubicką - dodaje W. Krause.
W połowie lipca tego roku został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę nowych obiektów. Cała inwestycja potrwa około 3-4 lata, a budynki oddawane będą etapami. Łączna powierzchnia użytkowa 5 obiektów wyniesie ponad 15.000 m kw. Zainteresowanie najemców jest już spore. Park ma klientów na około 1/3 powierzchni pierwszego budynku.
Stale rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe oraz na obiekty naukowo-technologiczne pokazuje, że jest jeszcze miejsce na rynku poznańskim na tego typu inwestycje. Świadczy o tym także ciągły rozwój istniejących parków i plany wybudowania kolejnych etapów.
Źródło: ARW IMAGE PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje