Powstaje ekologiczny budynek Libeskind-Villa w Datteln.

Powstaje ekologiczny budynek Libeskind-Villa w Datteln.

"Podążaj za ideą" jest hasłem przewodnim, pod którym RHEINZINK - światowy lider w produkcji tytan-cynku, zaprezentował na targach BAU w Monachium dachy, systemy elewacyjne, odwodnienia oraz zastosowanie systemów solarnych. Czytaj dalej

RHEINZINK pamiętał o tym haśle także podczas wspólnych prac nad Libeskind-Villa – pierwotnym konceptem ekologicznego i energooszczędnego budynku w konstrukcji drewnianej autorstwa berlińskiej pracowni proportion GmbH.  Energooszczędność i estetyka budynku była dalszą podstawą koncepcji i inspiracją dla architekta Daniela Libeskinda, który opracował ostateczny wygląd budynku. Sam budynek Libeskind-Villa jest zlokalizowany w Datteln (Niemcy) i będzie oddany do użytku pod koniec września 2009 r.

Studio Daniel Libeskind opracowało design koncepcji ekologicznego i energooszczędnego budynku, pierwotnie opracowanej przez pracownie proportion GmbH. W przeszłości doświadczenia Daniela Libeskinda z materiałem RHEINZINK® miały swoje odbicie w projektach m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie oraz Muzeum Felixa Nussbauma w Osnabrück. Przed rozpoczęciem prac zarówno Studio Daniel Libeskind jak i proportion GmbH byli w pełni przekonani co do właściwości materiału RHEINZINK® - poczynając od jego parametrów w zakresie niskiego zapotrzebowania energii podczas produkcji, przez sprawdzony długi cykl życia, po brak konserwacji, idący w parze z wysokim wskaźnikiem ponownego przetwarzania. Te właściwości stawiają cynk w czołówce materiałów odpowiednich do zastosowania w przyszłościowym budownictwie, co zostało uwzględnione przy doborze wszystkich materiałów użytych w projekcie Libeskind-Villa. Przykład? Energia uzyskiwana przez ukryte pod powierzchnią RHEINZINK® kolektory cieplne jest wykorzystywana w kombinacji z energią uzyskiwaną przez geotermiczną pompę ciepła firmy Hautec.

 

 

Nowoczesny system zarządzania wodą, polegający na wykorzystaniu wody deszczowej pozwala zaoszczędzić znaczne zasoby wody pitnej. Użyte w projekcie ocieplenie firmy ISOVER, nowość na rynku i zwycięzca w kategorii “Oscar materiałów budowlanych 2009” w Niemczech, pozwala nawet w najgorsze upały uzyskać w budynku Libeskind-Villa wskaźnik przewodzenia ciepła w granicach 40 kfw . W znacznej mierze zarówno konstrukcja wykonana z drewna, jak i poszycie wykonane z płyty OSB firmy EGGER  spełniają najwyższe wymagania ekologii. Ostatnie wytyczne dotyczące przewodnictwa ciepła dla budynków energooszczędnych można zauważyć także w zaprojektowanych otworach okiennych, w których współczynnik ten wynosi 0,9 W/m2/K.
Wykorzystanie zasobów energetycznych z jednej strony, a możliwość ich pozyskiwania z drugiej, odgrywają w budynku Libeskind-Villa bardzo ważna rolę. Przykład? System klimatyzacji oparty o innowacyjną technologię firmy eht-Siegmund jest połączony z systemem RHEINZINK®-Solarthermie, wykorzystującym ciepło energii słonecznej. Tym samym takie połączenie pozwala używać klimatyzację i ogrzewanie razem i osobno.
RHEINZINK świadomie podjął współpracę z wiodącymi niemieckimi firmami z branży instalacji grzewczych, technologii drewna czy branży wykończeniowej. Także przy wyposażeniu wnętrz trwałość idąca w parze z ekologią była w Libeskind-Villa kluczowym kryterium: stolarka okienna, drzwi, podłogi oraz urządzenia oszczędzające wodę z kolekcji firmy Dornbracht zostały dobrane według ostatnich trendów stylistycznych.

 

Budynek Libeskind-Villa pierwotnie był pomyślany przez architektów z proportion GmbH jako prototyp domu prywatnego. W Datteln ten budynek będzie pełnił dla odwiedzających funkcję recepcji. Już od jesieni RHEINZINK GmbH serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych koncepcją i architekturą budynku do odwiedzenia Libeskind-Villa!  Oprócz pokoi konferencyjnych przewidziano w tym projekcie nowoczesne sale wystawowe, przedstawiające opisy konstrukcji, rozwiązań technologicznych jak i koncepcje wnętrz. W Libeskind-Villa przewidziano też miejsce na przedstawienie 40-letniej historii materiału i technologii RHEINZINK®.

Lata temu rynek budowlany przekonał się o ekologiczności i trwałości produktów RHEINZINK. „Deklaracja Grupy AUB - ekologiczny produkt budowlany wg ISO 14025, typ 3“ potwierdza, że materiał RHEINZINK® posiada niski współczynnik emisji CO2 . Mało tego – w porównaniu do innych materiałów stosowanych na elewacjach i pokryciach dachowych – RHEINZINK® ostatecznie udowadnia, że niski współczynnik emisji CO2 jest możliwy także podczas produkcji! Inne parametry, np. możliwość ponownego wykorzystania w 97% oraz minimalny wpływ na efekt cieplarniany, uplasował RHEINZINK® w czołówce firm!

 

RHEINZINK®, jako materiał, ma wieloraki zakres zastosowań: obróbki, elewacje, pokrycia dachowe czy systemy rynnowe. Produkty te zostały sprawdzone i są dobrze znane wykonawcom i architektom na całym świecie. RHEINZINK jednak nie poprzestaje na obróbkach i systemach rynnowych, opracowując nowoczesne rozwiązanie, wykorzystujące przewodnictwo cieplne cynku, jako materiału.  Powierzchnia RHEINZINK® przez cały czas pochłania energię słoneczną z zewnątrz (np. z dachu czy elewacji), nagrzewając się czasami do temperatury powyżej 70° C. Opracowany przez RHEINZINK nowoczesny i niewidoczny z zewnątrz system kolektorów cieplnych, mocowanych pod blachą, pochłania ciepło i pozwala na wykorzystanie tej energii w szerokim zakresie zastosowań: od ogrzewania podłogowego po podgrzewanie wody w kranie lub basenie.

RHEINZINK®-SolarThermie zwiększa efektywność wykorzystania energii w Libeskind-Villa przy zasilaniu pompy ciepła i szerokiej gamy urządzeń technicznych. Wstępne analizy pokazują, że proces wykorzystania energii można jeszcze bardziej zoptymalizować wykorzystując energię geotermalną! RHEINZINK®-SolarThermie realnie obniża koszty zasilania i równolegle podnosi wskaźnik EER (energy efficiency ratio). Wykorzystanie źródeł energii odnawialnej w Libeskind-Villa jest optymalnym punktem wyjścia do rozważań nad efektywnym oszczędzaniem energii.

 

“Architektura jest językiem” – w taki sposób Daniel Libeskind opisuje koncepcję budynku i otoczenia Libeskind-Villa. Projekt odkrywa zamiary, opowiada historie, wywołuje ciekawość i jednocześnie łączy wybitną architekturę, ekologię, styl i trwałość budynku. „Architektura powinna tętnić życiem i być stylem życia” – dodał Libeskind podczas ceremonii wieszania wiechy w Datteln.

Budownictwo energooszczędne jest obecnie na całym świecie najbardziej gorącym tematem do dyskusji. Przy klasyfikowaniu budynku pod względem energooszczędności w przyszłości będzie miało znaczenie zestawienie materiałów i technologii pod względem: wyglądu, ekologii i trwałości. Nie bez znaczenia dla budownictwa przyszłości będzie innowacyjność koncepcji. Zaprojektowana przez Daniela Libeskinda, zrealizowana przez proportion GmbH i RHEINZINK Libeskind-Villa łączy te wszystkie cechy: stylową architekturę, ekologię, trwałość i innowację.
Źródło: RHEINZINK Polska Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >