Poznań - Chwaliszewo zmienia oblicze

Poznań - Chwaliszewo zmienia oblicze

Rewitalizacja historycznych części miast staje się w Polsce coraz bardziej powszechna. Przykładem takiej inicjatywy są zmiany na poznańskim Chwaliszewie – niegdyś wyspie w sercu miasta, dziś dzielnicy z roku na roku odzyskującej dawny blask.

Do zwiększenia atrakcyjności tego miejsca przyczyniają się nie tylko realizowane tam inwestycje deweloperskie, ale również wydarzenia kulturalne i prace nad projektem zagospodarowania przestrzennego.

Pomimo skomplikowanych warunków własnościowych i społecznych Chwaliszewo staje się na powrót ważną częścią Poznania. Dzieje się tak dzięki aktywności inwestorów, działaczy kulturalnych oraz coraz większemu zainteresowaniu władz miasta. W mijającym 2009 roku udało się zrealizować wiele inicjatyw związanych z tym zakątkiem stolicy Wielkopolski. Przyczyniło się do tego m.in. powołane w maju Stowarzyszenie „Chwaliszewo”, które stawia sobie za cel doprowadzenie, we współpracy z innymi instytucjami, do rewitalizacji dzielnicy.

 

 

Nowe stare centrum

Chwaliszewo coraz częściej postrzegane jest jako jedno z ważniejszych miejsc Poznania. Dzieje się tak m.in. dzięki temu, że jest położone na osi tzw. Traktu Królewsko-Cesarskiego. W roku 2008 dzielnica została uznana za pomnik historii Polski. – Dzięki obecnym działaniom dzielnica ma realną szansę stać się prawdziwą wizytówką miasta – podkreśla Arkadiusz Bruski, członek Stowarzyszenia „Chwaliszewo”.
W tej chwili trwają prace nad przygotowaniem kompleksowych rozwiązań architektonicznych dla Chwaliszewa. W ramach dyskutowanych planów mówi się o systematycznym działaniu na rzecz rewitalizacji dzielnicy. Stare koryto Warty zostanie prawdopodobnie przekształcone w elegancki park, który projektem będzie nawiązywał do przepływającej tu jeszcze w latach 50-tych rzeki. Poznań zyska tym samym estetyczne połączenie Starego Miasta z obecnymi nabrzeżami Warty. Chwaliszewo przekształci się w elegancką dzielnicę, nasyconą atrakcjami małej architektury, kawiarniami, restauracjami, sklepami i galeriami. W ten sposób wróci na dobre do tkanki miasta, a dzięki swojej wyjątkowej lokalizacji ma szansę stać się nawet jednym z jego centralnych punktów.

 

Inwestycje deweloperskie

   
Do korzystnych zmian na Chwaliszewie przyczyniają się także realizowane na tym terenie inwestycje budowlane. Coraz więcej firm decyduje się na aktywność deweloperską właśnie w tej części Poznania, stawiając na lokale o wysokim standardzie wykończenia. Powstają tu m.in. projekty mieszkaniowe: „Czartoria”, „Nowa Sienna” czy „Na Starej Wyspie”. W planach jest także budowa kameralnego hotelu.
Propozycje deweloperskie z Chwaliszewa cieszą się coraz większą popularnością. Dla przykładu, w oddanej w październiku do użytku „Czartorii” w krótkim czasie sprzedano ponad 60 proc. mieszkań. – Swoją ofertę kierujemy do klientów, którzy doceniają połączenie wyjątkowej lokalizacji, staranności wykonania i najwyższych standardów mieszkaniowych. Spotyka się to z niesłabnącym zainteresowaniem – mówi Piotr Działyński z firmy D&D Investment, inwestora projektu. Firma planuje już kolejną realizację w tej dzielnicy.
Co ważne, inwestycje na Chwaliszewie to nie tylko wysokiej klasy apartamentowce. Ale również elementy rewitalizacji przestrzeni miasta. Ze względu na historyczny charakter miejsca nad pracami budowlanymi czuwa tu miejski konserwator zabytków. Inwestor „Czartorii”, w porozumieniu z miastem, podjął się między innymi odnowienia kamiennej nawierzchni ulicy Czartoria i odrestaurowania granitowych chodników. Firma „Nowa Sienna”, poza zakończoną już prawie rewitalizacją ulicy Tylne Chwaliszewo, ma w planach wykonanie nasadzeń w pobliżu Kościoła Św. Ducha. – Nasza obecność na Chwaliszewie, oprócz realizacji inwestycji, obejmuje także prace rewitalizacyjne. Sądzimy, że tylko w ten sposób można odpowiedzialnie prowadzić projekty mieszkaniowe w historycznych częściach miast – mówi Marcin Wiśniewski, przedstawiciel spółki „Nowa Sienna”.

 

Dzielnica kultury i sztuki

Położenie w pobliżu Starego Miasta, kameralny charakter oraz malownicze nabrzeża Warty sprawiają, że coraz częściej Chwaliszewo staje się też miejscem wydarzeń kulturalnych. Na stałe chyba zagościł tu już festiwal muzyki świata Ethno Port, który w tym roku odbywał się w dniach od 12 do 14 czerwca. Na scenie, usytuowanej w obszarze starego koryta Warty, wystąpiły gwiazdy między innymi z Norwegii, Czech, Rumunii i Algierii.
Kolejną inicjatywą kulturalną zrealizowaną na Chwaliszewie w 2009 roku był „Kontener Art”. Kontenerowe, tymczasowe centrum kulturalne, stanęło tu 6 października. Projekt Ewy i Zbigniewa Łowżyłów obejmował trzykondygnacyjny schron artystyczny, w którym do 21 października odbywał się cykl realizacji – projekcje awangardowych filmów, koncerty muzyki improwizowanej oraz akcje performerów. Projekt ma szansę stać się stałym elementem rewitalizacji tej dzielnicy.
Nie można też pominąć wystawy pt. „Miasto•Rzeka•Sztuka”, zorganizowanej w październiku przez firmę D&D Investement i poznańską galerię Artykwariat w oddanej niedawno do użytku kamienicy Czartoria. Eksponowana kolekcja dzieł podkreślała różnorodność przejawów miejskiego życia, a także wskazywała na jego nierozerwalny związek z wodą. – Wystawa w Czartorii zwróciła uwagę na ogromny, niewykorzystany potencjał Chwaliszewa. To miejsce, w którym w niedalekiej przyszłości tego typu wydarzenia powinny gościć regularnie – podkreśla Jerzy Ruciński, prezes Stowarzyszenia „Chwaliszewo”.

Źródło: LTM Communications / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 410

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >