Poznań atrakcyjnym miejscem dla inwestorów polskich i zagranicznych

Poznań atrakcyjnym miejscem dla inwestorów polskich i zagranicznych

Prawie 90 tysięcy podmiotów gospodarczych działa w Poznaniu, a liczba tych z udziałem kapitału zagranicznego jest jedną z największych w Polsce. Miasto między Wschodem a Zachodem staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów polskich i zagranicznych. Czytaj dalej


Poznań to piąte co do wielkości miasto w Polsce i strategicznie usytuowany ośrodek biznesowy. Niewątpliwie jednym z jego atutów inwestycyjnych jest położenie w połowie drogi między Warszawą a Berlinem. Inwestorzy, którzy zdecydowali się ulokować swoją firmę w tym mieście mogą korzystać z rozbudowanej infrastruktury komunikacyjnej. Stanowi ją sieć dróg miejskich połączona z autostradą A2, międzynarodowe lotnisko Ławica oraz sieć linii kolejowych. Miasto jest m.in. jedną ze stacji pociągu relacji Berlin – Moskwa. Innym czynnikiem przyciągającym biznesmenów jest chłonny rynek lokalny. Aglomeracja poznańska liczy ponad 850 tysięcy mieszkańców, a każdy z nich to potencjalny klient. Poza tym na sprzyjający klimat inwestycyjny w stolicy Wielkopolski składa się również obecność dobrze wykształconych specjalistów znających języki obce.

 

Zainwestowali w Poznaniu

Co więcej, koszty pracy wykwalifikowanych pracowników są znacznie niższe niż na zachodzie Europy. Wysoka jakość pracy za stosunkowo niedużą cenę, a co za tym idzie obniżenie globalnych kosztów przedsiębiorstwa, przyciąga do miasta głównie inwestorów zagranicznych. Większość obcego kapitału pochodzi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Japonii, a spośród największych inwestorów można wymienić takich jak: Volkswagen, GlaxoSmithKline, Bridgestone, Wrigley, Kompania Piwowarska SABMiller, Grupa Dalkia, Beiersdorf, Exide, Kronospan Holding oraz Kimball Electronics Group,  Franklin Templeton. W stolicy Wielkopolski cały czas pojawiają się nowe firmy i oddziały. W ubiegłym miesiącu nowe Centrum Usług dla swoich klientów otworzyła amerykańska firma Kennametal – dostawca oprzyrządowania narzędziowego i nowoczesnych materiałów używanych w procesie produkcji. Również  amerykański koncern Ciber świadczący usługi z zakresu consultingu, obsługi i outsourcingu IT dla przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych uruchomił swoje pierwsze w Europie Centralnej międzynarodowe centrum obsługi IT.

 


Kto pomoże inwestorom?

W celu zachęcenia biznesmenów do inwestowania w Poznaniu Urząd Miasta oferuje im wsparcie w różnych dziedzinach. Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji dostarcza danych i informacji potrzebnych inwestorowi oraz organizuje spotkania z prezydentem miasta i przedstawicielami innych urzędów. W przypadku kluczowych projektów wyznaczany jest „pilot inwestycyjny”, czyli pracownik zapewniający pomoc w trakcie całego procesu przygotowania i realizacji inwestycji. Urząd zapewnia wsparcie w zakresie poszukiwania pracowników poprzez nawiązywanie kontaktów z uczelniami i biurami karier oraz bezpłatną pomoc Powiatowego Urzędu Pracy. - "Przedsiębiorcy sami zgłaszają się do urzędu pracy lub są instruowani, np. przez Urząd Miasta o możliwościach skorzystania z naszych form pomocy i wsparcia" – informuje Magdalena Morze z Powiatowego Urzędu Pracy. - "Współpraca z przedsiębiorcami z terenu miasta Poznania i powiatu poznańskiego może dotyczyć m. in.: przeprowadzenia rekrutacji na stanowiska pracy, organizacji i finansowania szkolenia dla osób bezrobotnych, które będą wymagały zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji pod potrzeby pracodawcy oraz organizacji staży zawodowych" – dodaje Magdalena Morze. Inwestorzy w stolicy Wielkopolski mogą także liczyć na współpracę w znalezieniu odpowiedniej powierzchni biurowej i w promocji realizowanego przedsięwzięcia.

 

Siedziba na poziomie

Dla rozwijającego się gospodarczo miasta ważne jest bogate zaplecze biurowe. Aby nowi inwestorzy mogli przybyć do Poznania, muszą znaleźć dla siebie siedzibę. Jednak w Poznaniu jest zbyt mało wysokiej klasy powierzchni biurowych. Aby nadrobić te braki i sprostać oczekiwaniom potencjalnych inwestorów, poznańscy deweloperzy w różnych częściach miasta stawiają nowoczesne biurowce. Na ulicy abp Baraniaka powstaje kompleks sześciu budynków Malta Office Park, na Szyperskiej nieruchomość dewelopera Wechta S. A., a na Ostrowskiej biurowiec klasy B+ InGarden Offices. Jeszcze w tym roku u zbiegu ulic Góreckiej i Hetmańskiej zostanie oddany do użytku biurowiec klasy A  – "Skalar Office Center. Budynek biurowo-usługowy oferuje ponad 20 tys. m. kw. powierzchni użytkowej, podziemny parking i sześć szybkobieżnych wind. - Światowe koncerny potrzebują dużych i nowoczesnych biur na swoje siedziby, a tych w Poznaniu jest wciąż nie za wiele. Inwestorzy są coraz bardziej wymagający, dlatego nie będą napływać do miasta, jeśli nie zapewni im się odpowiednich warunków lokalowych" – mówi Agnieszka Grzmil, wiceprezes spółki Górecka Projekt inwestora biurowca Skalar Office Center. Poznań ma wiele atutów, które kuszą inwestorów. Bez wątpienia należy do nich także szerokie zaplecze naukowe. W mieście studiuje ok. 140 tys. osób, a firmy zatrudniają najlepszych studentów jeszcze przed zakończeniem  edukacji. Widać zatem, że kapitał ludzki oprócz zaplecza biurowego  jest jednym z kluczowym elementów decydujących o zainteresowaniu firm Wielkopolską.

 

 

 
Źródło: ImagePR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19465 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >