Pozyskiwanie czystej energii z kolektorów słonecznych

Pozyskiwanie czystej energii z kolektorów słonecznych

Rozwój przemysłu i konsumpcyjny styl życia sprawił, że zapotrzebowanie na energię wzrasta. Zasoby nieodnawialnych źródeł są jednak ograniczone. Ich pozyskiwanie staje się coraz trudniejsze, a uzyskiwana z nich energia coraz droższa. Czytaj dalej

 

Co więcej, taka polityka może szkodliwie oddziaływać na środowisko naturalne. Alternatywą jest więc korzystanie z czystej i darmowej energii słonecznej, której jest pod dostatkiem. Wystarczy za pomocą kolektorów słonecznych FAKRO przekształcić promieniowanie cieplne w energię i wykorzystywać ją w codziennym życiu. Realizując proekologiczny kurs rozwoju, firma FAKRO wprowadziła do swojej oferty kolektory słoneczne. Zamieniają one promieniowanie słoneczne w czystą, darmową energię, którą można wykorzystać w gospodarstwie domowym. Instalacje o wysokiej sprawności potrafią zaoszczędzić nawet do 70% energii koniecznej do podgrzania wody użytkowej oraz 30% energii do centralnego ogrzewania. Niezmiernie ważną rolę w ilości uzyskiwanego ciepła odgrywa odpowiednie położenie kolektorów. Umieszczenie kolektorów w kierunku południowym zapewnia najlepszy odbiór ciepła. Dopuszcza się odchyły o 45° w kierunkach wschodnim i zachodnim, co jednocześnie obniża sprawność kolektora o około 10%.

 

Czytaj również: Domowa ekologia na Dzień Ziemi

 

Kolektory słoneczne FAKRO posiadają hartowaną szybę pryzmatyczną, która w doskonały sposób przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne padające na szybę nawet pod małym kątem. Powleczony powłoką wysokoselektywną absorber przyjmuje światło zamieniając je w ciepło. Całość zamknięta jest w solidnej aluminiowej ramie. Innowacyjny system przesuwanych wsporników montażowych pozwala na położenie kolektora na łatach o dowolnym rozstawie. Firma FAKRO posiada w ofercie dwa typy kolektorów; SKW oraz SKC różniące się jedynie zastosowanym kołnierzem uszczelniającym. Kolektory SKW mogą być łączone między sobą, jak również systemowo zespalane z oknami dachowymi FAKRO w dowolnych konfiguracjach. Wielką zaletą jest możliwość montażu kolektorów w dachu za pomocą standardowych kołnierzy do okien dachowych FAKRO, które zapewniają szczelne połączenie z pokryciem dachowym.

 

 

Kolektorów SKC nie można zespalać z oknami, jednak zastosowanie specjalnych kołnierzy umożliwia montaż kolektorów ściśle obok siebie w odległości 3 mm, pełniej pokrywając połać dachową kolektorami. Kolektory FAKRO przystosowane są do montażu w połaci dachu o kącie nachylenia: - od 15° do 90° dla kolektora SKW, - od 30° do 90° dla kolektora SKC. Zalecany kąt montażu to od 30° do 60°. Położenie w takim zakresie umożliwia optymalną pracę kolektorów w produkcji ciepła. Montaż w dachu, a nie ponad pokryciem dachowym, zdecydowanie polepsza parametry izolacyjne i sprawnościowe kolektorów. Ponadto takie rozwiązanie sprawia, że solary idealnie wtapiają się w bryłę całego budynku, co poprawia estetykę całego dachu.

 

Czytaj również: Jak i gdzie montować kolektory słoneczne?


Instalacje solarne FAKRO W ofercie FAKRO znajduje się kilka kompletnych zestawów solarnych o różnej wydajności. W zależności od liczby osób można dobrać odpowiedni zestaw. W skład zestawu wchodzą elementy montowane w dachu (kolektory, kołnierze, czujniki temperatury, przewody), elementy montowane w budynku (zbiornik do podgrzania wody, grupa pompowa, naczynie przeponowe, przewody) oraz glikol.

 

 

Źródło: Fakro / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19407 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 240

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >