Prawo budowlane - W jaki sposób należy przygotować teren budowy?

Prawo budowlane - W jaki sposób należy przygotować teren budowy?

Zarówno przygotowanie jak i zabezpieczenie terenu budowy to czynności mające na celu usprawnienie robót budowlanych i zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa pracowników jak i osób trzecich. Przygotowanie według prawa budowlanego nie jest de facto etapem poprzedzającym roboty budowlane.

 


Z pewnością należy uznać przygotowanie za etap wstępny i początkowy, który czasowo poprzedza samą faktyczną budowę. Nie należy mylić jednak przygotowania terenu budowy z czynnościami poprzedzającymi rozpoczęcie robót budowlanych. Postępowaniem poprzedzającym rozpoczęcie robót budowlanych zajmuje się rozdział IV ustawy prawo budowlane. Można powiedzieć, że postępowanie to przygotowuje w potocznym rozumieniu tego słowa rozpoczęcie robót budowlanych. Ustawa określa jakie roboty wymagają pozwolenia na budowę, a jakie są z tego wymogu zwolnione, które budowy należy zgłosić właściwemu organowi a także wymogi formalne i procedury z tym związane. Na etapie przygotowania terenu budowy należy mieć te formalności pomyślnie załatwione, gdyż zgodnie z  art. 41 ustawy praw budowlane rozpoczęcie robót budowlanych następuje w chwili podjęcia prac przygotowawczych.

 

Warunki przygotowania i zabezpieczenia terenu budowy reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. 2003 Nr 47 poz. 401) a także ustawa prawo budowlane. Zgodnie z prawem budowlanym prace przygotowawcze rozpoczynają roboty budowlane na terenie budowy. Mogą być wykonywane wyłącznie na terenie objętym pozwoleniem na budowę, jeżeli pozwolenie w danym przypadku jest wymagane przez ustawę. Paragraf ósmy wspomnianego powyżej rozporządzenia pozostaje w kolizji z przepisem prawa budowlanego. Według rozporządzenia zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych. Oznacza to, że samo zagospodarowanie terenu budowy nie należy do prac przygotowawczych i nie wymaga prawomocnego pozwolenia na budowę co sprzeczne jest z art. 41 ustawy prawo budowlane. Zgodnie z zasadą lex superior derogat legi inferiori przepis ustawy uchyla działanie przepisu rozporządzenia. Rozpoczęcie zagospodarowania terenu budowy bez uzyskania pozwolenia  na budowę, jeśli ustawa tego wymaga, należy uznać za samowolę budowlaną.



W art. 41 ustawy prawo budowlane ustawodawca enumeratywnie wymienia prace przygotowawcze. Do prac przygotowawczych należy:
1) wytyczenie geodezyjne,
2) wykonanie  niwelacji terenu,
3) zagospodarowanie terenu wraz z budową tymczasowych obiektów,
4) dokonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy

 

 

W artykule wykorzystano informacje pochodzące z „Poradnik Kierownika Budowy. Od przejęcia placu budowy do odbioru końcowego." Wydawnictwa Forum - więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.e-forum.pl.

 


Źródło: Wydawnictwo FORUM / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 475

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >