Premiowana wymiana okien

Premiowana wymiana okien

Wymiana okien to często wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Planując taką inwestycję, warto zatem sprawdzić, czy możemy otrzymać na nią dofinansowanie lub zwrot części poniesionych kosztów.

 

Bardzo często na wiosnę planujemy odnowienie domu. Niekiedy jednak odstraszają nas wysokie koszty tego przedsięwzięcia. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby zorientować się, czy możemy skorzystać z ulg lub dopłat.

 

Termomodernizacja, czyli podwójny zysk

Wymieniając okna, możemy zyskać podwójnie – obniżając rachunki za ogrzewanie i korzystając z premii oferowanej przez państwo. Jeśli bowiem prowadzony przez nas remont ma zmniejszyć koszty ogrzewania, możemy ubiegać się o dofinansowanie na ten cel. Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje premię termomodernizacyjną. Pozwala ona między innymi na ocieplenie ścian, odnowienie systemu ogrzewania czy wymianę okien. Premia termomodernizacyjna jest udzielana ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Co ważne, premia przysługuje tylko inwestorom korzystającym  z kredytu bankowego. Nie mogą się o nią ubiegać ci, którzy termomodernizują dom wyłącznie z własnych środków – mówi Przemysław Serwin, Specjalista ds. Jakości Usług OKNOPLAST. Wysokość takiej dopłaty wynosi do 16% kosztów poniesionych na termomodernizację domu.

 

Czytaj również: Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie

 

Termomodernizacja pozwoli nam uzyskać komfort cieplny w domu. Oznacza to, że we wszystkich pomieszczeniach będzie panowała korzystna dla naszego organizmu temperatura, a my nie będziemy odczuwać chłodu ani gorąca. Zwykle komfort cieplny określa się na poziomie 20 - 22°C. Remont tego typu pozwoli nam również zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dzięki efektywnej termomodernizacji realne jest obniżenie wydatków na energię nawet o około 50%. Sama wymiana okien na te szczelniejsze, o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw pozwala na zredukowanie zużycia ciepła w domu o około 10-25% - tłumaczy Przemysław Serwin z OKNOPLAST.

 

 

Jak składać wnioski?

Jeśli chcemy otrzymać premię termomodernizacyjną, na początku powinniśmy przeprowadzić audyt energetyczny. To analiza, dzięki której dowiemy się, jaki jest najbardziej opłacalny zakres prac w naszym domu. W audycie uwzględnia się koszty realizacji przedsięwzięcia i zakładane oszczędności energii. Pamiętajmy jednak, że taką ekspertyzę może przeprowadzić jedynie uprawniony audytor. Ich aktualną listę znajdziemy na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych - www.zae.org.pl. Przeprowadzenie audytu energetycznego dla całego domu to koszt ok. 2 tysięcy złotych.

 

Czytaj również: Kolejne okienne rewolucje


Następnie należy wybrać bank, który udzieli nam kredytu termomodernizacyjnego. Do wniosku o kredyt powinniśmy dołączyć audyt energetyczny oraz wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Lista banków, które udzielają tego rodzaju kredytów jest dostępna na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) - www.bgk.com.pl. Decyzję o przyznaniu premii podejmuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Powinien to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania dokumentów. Jeśli jednak nasz wniosek jest niekompletny, BGK zawiadomi nas, co należy uzupełnić. Od tego czasu mamy 14 dni na dostarczenie brakujących dokumentów.

 

 

Jeśli formalności wydają nam się zbyt skomplikowane, zawsze możemy poprosić konsultanta z banku, w którym składamy wniosek, o pomoc. Premia jest przekazywana przez BGK do naszego banku po zakończeniu remontu. Zostanie ona zaliczona na spłatę części kredytu – do 20% jego wysokości. Uzyskanie premii termomodernizacyjnej może się wydawać skomplikowanym przedsięwzięciem. W rzeczywistości cała procedura nie jest jednak wyjątkowo trudna, a korzyści są niezaprzeczalne – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST. Na stronie BGK dostępny jest kalkulator, dzięki któremu łatwo wyliczymy, jakiej wysokości premię możemy otrzymać. Warto pamiętać, że aby uzyskać taką dopłatę, nie musimy już dysponować wkładem własnym. Nie ma również ograniczeń, co do okresu spłaty kredytu.

 

Czytaj również: Rolety antywłamaniowe


Zwrot podatku – to możliwe

 A co jeśli nie prowadzimy termomodernizacji? Nadal możemy obniżyć koszty wymiany okien. W związku z podniesieniem stawki podatku VAT na niektóre materiały budowlane (w tym na okna) możemy uzyskać zwrot części kosztów. W tym celu musimy złożyć w urzędzie skarbowym komplet dokumentów – faktury za materiały budowlane, wypełnione formularze VZM i potwierdzenie prawa korzystania z nieruchomości. Wysokość zwrotu obliczamy sami, na podstawie faktur. Jeśli prawidłowo złożymy wniosek, pieniądze otrzymamy po 4 miesiącach od daty jego złożenia w urzędzie.

 

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 456

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >