Projektowanie domów - jak zaprojektować idealny dom?

Projektowanie domów - jak zaprojektować idealny dom?

Parterowy czy piętrowy? A może z piwnicą? Wybór projektu domu nie jest wcale prosty. Pomóc może inwestor zastępczy, który wspólnie z klientem wybierze projekt nie tylko spełniający potrzeby klienta, ale również dopasowany do ukształtowania terenu działki Czytaj dalej

„Wybierając projekt, należy wspólnie z architektem zdecydować czy dom będzie miał poddasz użytkowe” - mówi Sławomir Chmura, menedżer budowy w firmie ES Polska
- „Obecnie najbardziej popularne w Polsce są projekty, które łączą zalety, a eliminują wady domu parterowego oraz piętrowego. Minusem są choćby skosy w pomieszczeniach na poddaszu, bardzo trudna lub nawet niemożliwa rozbudowa i wyższe koszty dachu. Architekt powinien również doradzić w kwestii podpiwniczenia domu.

O możliwości budowy piwnicy decydują rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej. Taki dom jest droższy w budowie o ok. 30%, lecz w ten sposób można uzyskać dodatkową przestrzeń w budynku. Z mojego doświadczeni wynika, że wielu klientów podczas wyboru projektu domu nie zwraca uwagi na bliskość położenia kuchni i łazienki. A przecież wpływa to na ilość pionów wodno-kanalizacyjnych. Warto się nad tym zastanowić wcześniej, aby oszczędzić sobie dodatkowych kosztów”- przekonuje Sławomir Chmura.

Wybierając projekt domu jednorodzinnego należy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność dziś, ale i w przyszłości. Dobry projekt domu zawiera w sobie wyraźny podział na część dzienną (salon, jadalnia, kuchnia, taras, gabinet, WC), nocną (sypialnie, łazienka garderoba – najczęściej znajdujące się na poddaszu lub piętrze) oraz gospodarczą (garaż, kotłownia, spiżarnia).

„Najlepsze rozwiązania funkcjonalne stracą swoją wartość, jeśli nie weźmiemy pod uwagę usytuowania domu względem stron świata” - przekonuje Sławomir Chmura. Warto przypilnować, aby okna salonu wychodziły na stronę południowo – zachodnią. Zapewni nam to najwięcej światła. Kuchnia może mieć okna skierowane na północ - jest tam zazwyczaj cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach, dlatego nie potrzebuje ona dodatkowego dogrzewania. Sypialnia powinna mieć okna skierowane na wschód lub południe.  

- „Odizolowany od reszty domu pokój do pracy może stać się bezużyteczny, jeśli okaże się, że jego okna wychodzą na hałaśliwy warsztat sąsiada. Nieciekawy widok może też zniszczyć nasze marzenia o wypoczynku na tarasie.” - dodaje Sławomir Chmura, menedżer budowy ES Polska.

Źródło: Fleishman-Hillard sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 319

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >