Projektu domu na miarę naszych potrzeb

Projektu domu na miarę naszych potrzeb

Po zakupie działki budowlanej, kolejnym krokiem jest wybór projektu domu. Zanim wybierzemy i kupimy projekt warto ustalić, jakie są nasze oczekiwania i realne potrzeby.


Ogromna liczba dostępnych na rynku projektów domów jednorodzinnych pozwala wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie sobie wymarzyliśmy. Pamiętajmy jednak, że łatwo kupić niewłaściwy projekt, który trudno będzie dostosować do miejscowych warunków zabudowy działki budowlanej.

Dobry projekt
Mamy kilka możliwości, by nabyć projekt domu jednorodzinnego. Możemy kupić indywidualny projekt u architekta lub gotowy z katalogu, albo współnie z architektem dostosować gotowy projekt do naszych potrzeb. Jeżeli budujemy dom pod klucz
z inwestorem zastępczym, projekt domu dostaniemy bezpłatnie.

„Z punktu widzenia architekta wybór projektu domu uzależniony jest od wielkości i usytuowania działki budowlanej. Projekt musi odpowiadać warunkom zabudowy posiadanej przez nas działki. Architekt może wówczas wykonać zmiany w projekcie aby przystosować go do naszych upodobań, hobby, przyzwyczajeń itp., dostosować do warunków panujących na działce i potrzeb klientów. W skład projektu wchodzi projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania działki i projekt instalacji.  Prace te powinna wykonać osoba z odpowiednimi upoważnieniami i wiedzą techniczną, gdyż zarówno projekt, jak i budowa domu podlegają pewnym ograniczeniom prawa budowlanego” powiedział Wojciech Rutowicz z firmy ES POLSKA.

Nie uzyskamy pozwolenia na budowę domu, tylko na podstawie posiadanego projektu. Musi on być dostosowany przez uprawnionego architekta do działki, na której stanie dom. Dodatkowo trzeba zgromadzić szereg dokumentów, np. od dostawców mediów. Przed zakupem projektu, warto zasięgnąć porady specjalistów i dostosować wielkość domu do naszych potrzeb i możliwości finansowych.

Nie warto oszczędzać na projekcie domu
Łatwo narazić się na nieprzewidziane koszty w sytuacji, jeżeli kupimy projekt w ciemno po atrakcyjnej cenie. Często niższa cena niestety wiąże się z tym, że projekt ma błędy. Oznacza to dodatkową pracę dla architekta, a dla nas dodatkowe koszty. Nie warto nadmiernie oszczędzać na projekcie domu, ktory jest jednym z podstawowych dokumentów podczas budowy.

Najlepiej jeżeli współpracujemy z architektem, króry zapoznał się z planami działki i zna nasze potrzeby. Powinniśmy wcześniej zastanowić się z kim będziemy budować dom i jakie rozwiązania techniczno-materiałowe zastosuje wykonawca. Jeżeli pozwalają nam na to środki finansowe, korzystnie jest zlecić budowę domu pod klucz. Wówczas inwestor zastępczy, który na stałe współpracuje z architektami i projektantami, sam zaproponuje nam wachlarz projektów domu z katalogu lub indywidualne rozwiązania. Mamy wtedy pewność, że wybrany przez nas projekt będzie wybudowany w określonej w projekcie technologii.
Budowa domu jest skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciem. Wybór odpowiedniego projektu i wykonawcy przełoży się na jakość użytkowania domu i jego wykończenie. Zawsze trzeba zwracać uwagę na doświadczenie, uprawnienia zawodowe i referencje architekta i pracowni projektowej.

Źródło: Fleishman-Hillard / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 484

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >