Promowanie zrównoważonego budownictwa

Promowanie zrównoważonego budownictwa

Katowice promują zrównoważone budownictwo. Dzięki ambitnym planom na poprzemysłowych terenach w mieście powstają nowe energooszczędne obiekty. Czytaj dalej

 

Czy to oznacza, że śląska metropolia ma szansę stać się miastem zrównoważonym i przyjaznym dla wszystkich mieszkańców? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy seminarium „Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania”, które odbyło się 24 kwietnia w Katowicach na terenie katowickiego Parku Technologicznego Euro Centrum przy ulicy Ligockiej. W dyskusji, która odbyła się podczas spotkania udział wzięli m.in. : architekt miasta Katowice Michał Buszek, Mirosław Czarnik prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, architekt Tomasz Konior i architekt Sławomir Kostur – projektant pierwszego  pasywnego biurowca w Polsce, który powstaje właśnie na terenie Euro Centrum.  To drugie w tym roku spotkanie w ramach  III edycji ogólnopolskiego cyklu: „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”. Pierwsze odbyło się 29 marca we Wrocławiu.

 

Inicjatorem i sponsorem całego projektu  jest firma RD bud Generalny Wykonawca. Celem przedsięwzięcia jest pogłębienie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez zainicjowanie branżowej dyskusji wśród stron zaangażowanych w proces inwestycyjny w polskich regionach. - Budownictwo zrównoważone i ekologiczne pociąga za sobą wyższe koszty, jednak rekompensuje je późniejsza eksploatacja. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. – mówi Jean Luc Darras, Dyrektor Techniczny w firmie RD bud. Spółka ma doświadczenia w budowie obiektów o niskim użyciu energii m.in. we Francji. W Polsce pierwszym budynkiem posiadającym certyfikat BREEAM wybudowanym przez RD bud jest oddany do użytkowania w październiku 2011 warszawski biurowiec Mokotowska Square. Firma rozpoczęła również budowę kolejnych obiektów, które będą mogły ubiegać się o ten certyfikat m.in. biurowców Oxygen Park przy Al. Jerozolimskich w Warszawie.

 

Czytaj również: Otwarcie Victoria Business Center

 

Energooszczędne obiekty powstają również w Katowicach. Dlatego jest to dobre miejsce do inicjowania dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa. Za rok Muzeum Śląskie przeniesie się do centrum miasta, w miejsce dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. W sąsiedztwie pojawi się również Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W najbliższym czasie na terenie Euro Centrum, które wybudowano w miejscu dawnych Zakładów Aparatury Chemicznej „Wimach” powstanie pierwszy w Polsce biurowiec pasywny. Przywracanie do życia opuszczonych terenów poprzemysłowych jest również celem katowickiego Górnośląskiego  Parku Przemysłowego, który powstał na terenach dawnej Huty Silesia. Obecnie na terenie parku budowane są energooszczędne biurowce.

 

 

Zdaniem architekta Tomasza Koniora takich rozwiązań jest na razie w Polsce niewiele, w przeciwieństwie na przykład do Londynu, gdzie organizacja najbliższej Olimpiady przyczyniła się do rewitalizacji doliny rzeki Lea.  Wszystkie obiekty na terenie olimpijskiego miasteczka zaprojektowano w taki sposób, aby po zakończeniu zawodów można było je zaadaptować do nowych funkcji.  Podstawą zrównoważonego budowania jest więc planowanie, które wybiega w przyszłość.  – "Dobry plan  równoważy wiele funkcji i celów i jest elastyczny." – podkreśla Marek Dąbrowski z Bura Happold.

 

Czytaj również: Nagrody Brick Award


Ten temat zdominował drugą część seminarium, podczas której odbyły  się praktyczne warsztaty „ Myśleć miastem” poprowadzone przez Buro Happold i architekta Tomasza Konior. Uczestnicy pracowali w grupach. Zadaniem każdej z nich było zaproponowanie rozwiązań, które umożliwią stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum Katowic, pomiędzy Dworcem PKP, nową siedzibą Muzeum Śląskiego i gmachem Narodowej  Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Postulaty były w większości zgodne. Uczestnicy zaproponowali m.in.  przekształcenie Alei Korfantego w miejski pasaż, ograniczenie ruchu samochodów osobowych w tym rejonie i  wzmocnienie roli transportu publicznego.  Wszyscy zgodzili się, że podstawą planowania w mieście jest dobry biznes plan, a przestrzeń publiczna buduje jakość życia w każdym mieście.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Rada Architektury, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Polski Związek Firm Deweloperskich  i Forum Odpowiedzialnego Rozwoju, Politechnika Śląska Wydział Architektury, Śląska Izba Budownictwa,  Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Katowicach i Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Eenergii.  Patronat medialny objęły: Architektura Murator, Muratorplus.pl, Inwestycjebudowlane. Eco manager, Naszaprzestrzen.pl, terenyinwestycyjne.info.pl, urbanistyka.info. Sponsorami merytorycznymi seminarium byli: Kerakoll, Pilkington, Buro Happold i Konior Studio. Na potrzeby projektu „Partnerstwa dla zrównoważonego budownictwa”  zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalni wykonawcy, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków. 

 

 

2012-05-07
Źródło: Bluevine Consulting / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 186

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >