Przetargi: budowlanka ostro w górę
Drugi miesiąc to, jak co roku, w przetargach ogłaszanych przez instytucje publiczne początek sezonu budowlanego. Po zimowym zastoju, w lutym zwyczajowo ogłasza się postępowania przetargowe na wykonanie prac budowlanych, na rozpoczęcie których pozwala już poprawiająca się aura.
Czytaj dalej
Dane opracowane przez serwis eGospodarka.pl wskazują jednak na zauważalne „odbicie” we wszystkich kategoriach zamówień publicznych. Oprócz „budowlanki”, zwiększyła się bowiem również liczba postępowań przetargowych na dostawy usług oraz towarów. Luty, to po styczniu (który tradycyjnie jest najsłabszym miesiącem roku, jeśli idzie o liczbę ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego), pierwszy miesiąc w którym widać już wyraźnie mocny start sezonu budowlanego.
Po stagnacji z przełomu roku 2010 i 2011, kiedy znacząco spadła również liczba ogłoszeń przetargowych w pozostałych dwóch kategoriach, luty charakteryzował się już zauważalnymi wzrostami. Pomimo że z racji swej mniejszej długości miesiąc ten jest niejako „upośledzony”, to jednak w jego trakcie ogłoszono więcej zamówień – i to zarówno względem miesiąca poprzedniego jak analogicznego miesiąca roku ubiegłego.
Luty: wyraźne odbicie
Dane, opracowane na podstawie ogłoszeń pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych publikowanych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl, pokazują, że w lutym 2011 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych wzrosła i to zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. W lutym ogłoszono o 16,8 procent więcej postępowań o udzielenie zamówienia publicznego niż miesiąc wcześniej i o aż 23,2 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2010. Tak wysoki wzrost daje powody do optymizmu – to dobry prognostyk dla dostawców sektora publicznego, oznacza bowiem że mogą oni liczyć na zamówienia, a więc na dochody i pracę.
Łącznie w lutym 2011 w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazało się łącznie 11 tys. 691 ogłoszeń, wobec 10 tys. 6 w styczniu, 13 tys. 225 w grudniu 2011, 16 tys. 201 w listopadzie, 17 tys. 124 w październiku. W relacji miesięcznej przyrost zanotowano we wszystkich kategoriach, w ujęciu rocznym powyżej „kreski” znalazły się dostawy usług oraz dostawy towarów, jedynie w kategorii prac budowlanych pojawił się w stosunku rocznym niewielki spadek, ale należy go raczej wiązać z ostrą zimą i traktować jako jednorazowe zjawisko, bez wpływu na trend długofalowy.
Jak podał GUS, w lutym produkcja przemysłowa była o 10,7 proc. wyższa niż przed rokiem. Ruszyło też budownictwo, w lutym produkcja w tej branży była o 15 proc. wyższa niż w styczniu. Rośnie liczba projektów infrastrukturalnych, bo, jak wskazują dane, firmy które budują obiekty inżynierii lądowej i wodnej zwiększyły produkcję o 37,5 procent. Budownictwo ma więc szanse w tym roku stać się głównym konsumentem środków publicznych. Takie zjawisko nie powinno dziwić, rok bieżący jest rokiem wyborczym, więc rządzące ugrupowania będą chciały się chwalić i licznymi placami budowy i oddawanymi obiektami. Oczywiście cykl inwestycyjny jest za krótki by zdążyć z wieloma projektami przed wyborami, ale i sama rozpoczęta tylko budowa może być przedstawiana jako sukces.
– "Niestety nad sektorem publicznym, a w szczególności jego finansami ciągle wisi niczym miecz Damoklesa przeogromny deficyt. Premier Tusk zapowiedział już, że nie należy oczekiwać żadnych radykalnych zmian, polegających na dokonywaniu niepożądanych społecznie cięć wydatków Państwa. Losy głośnego ostatnio projektu ustawy ograniczającej transfery do OFE też nie są pewne, bowiem wiele środowisk, zarówno gospodarczych jak i prawniczych, coraz mocniej podnosi zarzuty niekonstytucyjności proponowanych przez rząd rozwiązań. Obalenie tej ustawy przed TK, o ile oczywiście wejdzie w życie w obecnej postaci, może zaś oznaczać dla budżetu poważne tarapaty" – komentuje Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl.
– "Kolejna propozycja władz już bezpośrednio może uderzyć w dostawców sektora publicznego. Mianowicie jak doniósł „Puls Biznesu”, rząd zamierza zmienić system dokonywania zamówień przez administrację. W myśl rządowego pomysłu, poszczególne urzędy zamiast pojedynczo kupować małe ilości towarów oraz usług, będą razem składać jedno, duże zamówienie. Budżetowi przyniesie to wprawdzie duże oszczędności, jednak w opinii wielu ekspertów pociągnięcie takie wyeliminuje jako dostawców wiele małych i średnich firm. Jako podatnicy powinniśmy być zadowoleni, trzeba jednak wiedzieć, że oszczędności będą miały też negatywne skutki, w postaci upadku małych podmiotów" – dodaje Beata Szkodzin.
Województwa: lubelskie absolutnym liderem
W styczniu w piętnastu spośród szesnastu województw mieliśmy do czynienia ze spadkami względem grudnia. W pierwszym miesiącu roku tym jedynym „rodzynkiem”, z dodatnią dynamiką okazało się województwo kujawsko-pomorskie, w lutym ten region również „wyłamał się” z ogólnego trendu. Jednak o ile w styczniu woj. kujawsko-pomorskie było jedynym regionem o dodatniej dynamice miesięcznej zmiany ogłoszeń o zamówieniach publicznych, to już miesiąc później stało się liderem po stronie ujemnej (spadek względny o 33 procent). Pozwala to na przyjęcie tezy, że styczniowy „wyskok” w tym województwie był zjawiskiem jednorazowym. Drugim regionem w którym w lutym liczba ogłoszeń przetargowych zmniejszyła się względem stycznia było województwo opolskie – zanotowano tam spadek o 3,27 procent.
W lutym przyrost liczby ofert w relacji miesięcznej zaobserwowano w pozostałych czternastu województwach. Liderem względnego wzrostu było woj. lubelskie, w którym w lutym ukazało się o 42,5 procent więcej ogłoszeń niż styczniu, bardzo dobrymi wynikami miesięcznymi mogą się też pochwalić województwa małopolskie (+29,6 procent), pomorskie (+25,7 procent), świętokrzyskie (+25,6 procent), wielkopolskie (+25,3 procent), dolnośląskie (+24,6 procent), zachodniopomorskie (+22,3 procent), łódzkie (+22 proc.) i podlaskie (+21 proc.).
W relacji rocznej, w lutym 2011 liczba ogłoszeń zwiększyła się we wszystkich województwach. Najbardziej znaczący przyrost wystąpił również w woj. lubelskim (w lutym 2011 roku o niemal 49 procent więcej ogłoszeń niż w lutym 2010). Dobre roczne wyniki uzyskały też śląskie (+41,1 proc.), małopolskie (+36,8 proc.), zachodniopomorskie (+35,4 procent), podlaskie (+32,8 proc.), świętokrzyskie (wzrost r/r o 31,4 procent). W liczbach bezwzględnych pozycję lidera w lutym tradycyjnie już zajęło województwo mazowieckie (a w szczególności jego metropolia – Warszawa), z którego w lutym 2011 roku pochodziły 1 tys. 904 ogłoszenia. W plasującym się na drugiej pozycji województwie małopolskim w drugim miesiącu roku pojawiło się 1 tys. 209 ogłoszeń. Poziom tysiąca ogłoszeń osiągnęło jeszcze tylko województwo śląskie, z wynikiem w wysokości 1 tys. 194 ogłoszeń.
Drogi i jeszcze raz drogi. Oraz edukacja, szkolenia i ubezpieczenia
Wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na wszelkie prace związane z projektowaniem i wykonywaniem dróg oraz szeroko rozumiane prace budowlane. W lutym 2011 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych, podobnie jak miesiąc wcześniej, nadal najczęściej pojawiały się zamówienia z zakresu prac budowlanych: na roboty budowlane (504 ogłoszenia), roboty w zakresie naprawy dróg (328), roboty w zakresie nawierzchni dróg (293), roboty instalacyjne elektryczne (267), roboty drogowe (246), roboty w zakresie budowy dróg (197), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (196), roboty remontowe i renowacyjne (176), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (170), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (170), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (166) przygotowanie terenu pod budowę (151), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (140), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (138), roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania (137), roboty instalacyjne w budynkach (127).
W relacji miesięcznej najbardziej zwiększyło się zapotrzebowanie na instalowanie urządzeń oświetlenia drogowego (o 154 procent), roboty w zakresie różnych nawierzchni (przyrost miesięczny o 141 procent), roboty budowlane w zakresie budowy linii energetycznych (+136 proc.), instalowanie centralnego ogrzewania (+117,8 procent), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (+110 procent), drukarki laserowe (+100 proc.), usługi szkolenia zawodowego (miesięczny przyrost liczby ogłoszeń o 100 procent), roboty w zakresie nawierzchni dróg (+95,3 proc.), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych, roboty ziemne (+93 proc.), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (+91,67 procent), roboty budowlane (+91 procent), roboty malarskie (+85,45 procent) oraz roboty instalacyjne w budynkach (+81,43 proc.).
W relacji rocznej (luty 2011 względem lutego 2010) najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na usługi edukacyjne i szkoleniowe (przyrost r/r w wysokości 270 procent), usługi ubezpieczeniowe (+89,4 procent), różne produkty spożywcze (+74,1 proc.), usługi szkolenia zawodowego (+71 procent), usługi szkoleniowe (+69,2 procent) oraz produkty mleczarskie (+64 proc.).
2011-03-24
Źródło: Com-Media / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Liczba Najbogatszych osób na świecie w 2015 r. nie... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności The report from Gráinne Gilmore highlights a decline in the number of the world’s wealthiest, a notable shift. As global wealth distribution changes, platforms....
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 63 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Sprzedam używane okna i drzwi - gdzie wystawić? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiele osób szuka drzwi, rolet, bram czy okien nie tylko nowych ale też z drugiej ręki. A najkorzystniej może Ci wyjść wystawienie tego na https://gieldaokien.pl...
- Gdzie sprzedać łożyska do maszyn? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chce sprzedać łożyska do maszyn, które nie są mi już potrzebne, jak macie kogoś kto zajmuje się skupowaniem części i możecie poradzić to dajcie znać. W dużej mi...
- prawnik może odmówić przyjęcia sprawy? Liczba postów: 29 Grupa: Trudne tema... Możecie sobie sprawdzić stronę https://dsk-kancelaria.pl/ , na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej DSK kancelaria, która specjalizuje się w w...