Przewodnik po podłogach z drzewa egzotycznego, część II

Przewodnik po podłogach z drzewa egzotycznego, część II

Wytrzymałość, feeria niespotykanych barw, ekskluzywność – to tylko niektóre z zalet drewna egzotycznego. Mało kto wie, że ten wyjątkowy surowiec dobrze wpływa również na nasze samopoczucie. Koneserzy przyznają, że podłoga muśnięta promieniami egzotycznego słońca potrafi ukoić duszę i zrelaksować ciało… Poniżej przedstawiamy kolejne odsłony tego niezwykłego daru natury. Czytaj dalej

Doussie – król wśród „egzotyków”

Drzewo doussie (zwane także lingue i afzelia) występuje w suchych, wiecznie zielonych lasach wschodniej i południowej Afryki, osiągając wysokość do 35 metrów i średnicę do 1,2 metra. Jego cechą rozpoznawczą są pięknie pachnące, szkarłatnoczerwone kwiaty i duże, prawie 30 centymetrowe owoce.

 

Przewodnik po podłogach z drzewa egzotycznego, część I

 

fot. Baltic Wood

 

Swój przydomek – „królewskie” – drewno doussie zyskało z jednej strony ze względu na oryginalne ubarwienie: od łososiowego, poprzez pomarańcz, aż po intensywną czerwień, z drugiej – dzięki swoim właściwościom fizyko-mechanicznym. Twardy (41-45 MPa wg skali twardości Brinella) i odporny na wilgoć surowiec świetnie sprawdza się na podłodze w kuchni, a także w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Może być wykorzystywany również w przypadku ogrzewania podłogowego. Co ciekawe, ponieważ drewno doussie odporne jest także na działanie kwasów, często stosowane jest do produkcji stołów laboratoryjnych.

 
Podłogi winylowe modnym wykończeniem wnętrza


fot. Baltic Wood


Badi – słońce Afryki

Lasy tropikalne Afryki to miejsce, z którego pochodzi dorastające do 40 metrów i posiadające średnicę ok. 1,2 metra drzewo badi. Kora tej niezwykłej rośliny słynie z leczniczych właściwości. Zawiera lateks oraz alkaloid stosowany w przemyśle farmaceutycznym. Podobnie jak większość egzotycznych gatunków drewna, także badi zwana również opepe, bilinga czy kusia, znana jest ze swojej długowieczności i nietuzinkowej barwy.

 

Podłogi drewniane światowym trendem

 

fot. Baltic Wood

 

Podłoga w kolorze drewna badi często wybierana jest, aby ocieplić wnętrze i stworzyć w nim pogodny nastrój. Pomarańczowo-brązowa soczysta barwa surowca, która z czasem może ściemnieć pod wpływem promieni słonecznych, świetnie spełnia to zadanie. Co więcej, charakterystyka drewna sprawia, że jego powierzchnia uszlachetniona lakierem daje wrażenie trójwymiarowego efektu. Dzięki dużej twardości (52-56 MPa w skali Brinella) ten „złocisty mahoń” sprawdza się również w stolarce zewnętrznej.


Panele podłogowe i komfort prawdziwego drewna

 

fot. Baltic Wood

 

Wenge – gorzka czekolada

Gorące, szlachetne kakao z Afryki centralnej. Drewno wenge (inne znane nazwy: awong, mpande, panga-panga) zachwyca feerią barw i wytrzymałością (45-52 MPa w skali Brinella). To twarde i ciężkie drewno wykorzystywane jest jednak zarówno do wyrobu ekskluzywnych i długowiecznych mebli oraz podłóg, jak również finezyjnych i urzekających swoim dźwiękiem instrumentów muzycznych.

 

Jak pielęgnować lakierowane podłogi? Konserwacja podłóg lakierowanych.

 

fot. Baltic Wood

 

Głęboka barwa gorzkiej czekolady z wyraźnie zarysowaną strukturą oraz żółtymi akcentami pojawia się z czasem, przyciemniając żółto-brązowy kolor świeżego surowca naznaczonego purpurowymi i różowymi smugami. To właśnie ona sprawia, że wnętrza nabierają ciepłego, dostojnego wyglądu.

 

fot. Baltic Wood

 

Sapelle – mahoniowy wielkolud

Aboudikro czy penkwa – tak nazywane jest ogromne egzotyczne drzewo liściaste z lasów Ameryki równikowej, które osiąga nawet 60 metrów wysokości. - Ze względu na fakt, że pod wpływem promieni słonecznych mozaika czerwonych, bordowych i brązowych barw jego drewna nabiera głębokiej nasyconej tonacji brązu, zwane jest ono często afrykańskim mahoniem – zdradza Serweryn Miazga z firmy Baltic Wood, produkującej trójwarstwowe podłogi drewniane. – Dodatkowo świeży, mokry jeszcze surowiec, wydziela zapach przypominający zapach cedru.

 

Czy drewno jest estetycznym i funkcjonalnym materiałem na podłogę? Drewniane podłogi.


fot. Baltic Wood

 

Sapelle idealnie sprawdzi się we wnętrzu, nadając mu niebanalny wygląd i ciepły, egzotyczny nastrój. Należy jednak pamiętać, że ten luksusowy materiał, posiadający dobre wyniki jeśli chodzi o wytrzymałość i twardość (34-38 MPa w skali Brinelle), nie nadaje się do wykorzystania w miejscach narażonych na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. Co ciekawe jednak, surowiec używany był w produkcji śmigieł do olbrzymich niemieckich śmigłowców – Zeppelinów.

 

fot. Baltic Wood

 


Źródło: Baltic Wood S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Przeprowadzka Liczba postów: 118 Grupa: Porady i op... Szukam sprawdzonej firmy do przeprowadzki z Niemiec do Polski. Znalazłam firmę TDU https://www.przeprowadzki-poznan-24.pl/, która według strony internetowej org...
  • Nowoczesna kuchnia. Liczba postów: 488 Grupa: Najnowsze t... Możecie sobie sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego sklepu internetowego z najróżniejszymi wyposażeniem dla gastronomii, w tym np. piec do...
  • Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach? Liczba postów: 7 Grupa: Wnętrza
  • Stolik kawowy Liczba postów: 37 Grupa: Ciekawe pom... Stylowe wnętrze zaczyna się od dobrze dobranych mebli. W kategorii eleganckich stołów i ław przygotowanej przez Sweet Living https://sweetliving.pl/70-elegancki...
  • Meble metalowe do domu Liczba postów: 52 Grupa: Ciekawe pom... One need even wealthy Rudrapur residents are seeking to fulfill is for foreigner Rudrapur escort service, for sexual enjoyment. This is an extensive collection....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19625 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >