Przygotowanie podkładu przed montażem podłogi drewnianej  - bezproblemowe podłogi drewniane

Przygotowanie podkładu przed montażem podłogi drewnianej - bezproblemowe podłogi drewniane

Nieprawidłowe przygotowanie podkładu przed montażem podłogi drewnianej może być dużym utrapieniem dla jej użytkowników. Czego powinniśmy wymagać od wykonawcy, zanim zdecydujemy się na montaż podłogi drewnianej? O tym rozmawiamy ze specjalistą. Czytaj dalej

Jakie najczęściej powstają wątpliwości przed montażem podłogi drewnianej?Jakie wiążą się z tym obawy klientów?


Pierwsze pytanie jakie zadają klienci dotyczy wymogów, jakie powinien spełnić podkład, by zagwarantować prawidłowy montaż podłogi drewnianej. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zwrócić uwagę: na stabilność podłoża i twardość podkładu. Sprawdzić, czy podkład nie jest spękany, czy napięcia dylatacyjne „nie klawiszują”, czy istnieje dylatacja obwodowa i izolacja przeciwwilgociowa. A następnie określić jego parametry.

Jakie wyróżniamy podkłady? Czy jego właściwości możemy określić sami?

W naszym budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym stosowane są podkłady drewniane : płyty OSB, sklejki wodoodporne, płyty wiórowe, płyty stolarskie i podkłady deskowe.
A także jastrychy: cementowe, anhydrytowe, magnezjowe,  z lanego asfaltu. Najczęściej w budownictwie mieszkaniowym mamy do czynienia z podkładem cementowym.
Oczywiście bez odpowiednich wiedzy i przyrządów trudno to ocenić samemu, dlatego tak ważny jest wybór doświadczonego fachowca – parkieciarza, który dokona oględzin podkładu i oceni, czy można montować na stałe posadzki drewniane na badanym podkładzie. Każdy parkieciarz  jest zobowiązany sprawdzić wilgotność podkładu i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To pomiar obowiązkowy, bez którego nie powinien czynić dalszych kroków.  Najlepiej wykonać taką czynność metodą „CM”, ponieważ w warunkach budowlanych przedstawia nam najbardziej wiarygodne wyniki oraz dlatego, że  przy odkuwaniu próbki jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki przekrój ma jastrych, czy jest monolitem, czy znajduje się pod nim folia, czy jest w nim zbrojenie przy przekroju do 40 mm.

Jakie właściwości powinien charakteryzować odpowiedni podkład?


Dopuszczalna wilgotność podkładu cementowego przy instalacji posadzki drewnianej powinna wynosić maksymalnie do 2% (H2O) , w przypadku ogrzewania podłogowego  do 1,8% . Dla podkladów anhydrytowych (gipsowych) wilgotność nie może przekraczać 0,5%.
W pomieszczeniu o temperaturze 18-22 C wilgotność powietrza powinna wynosić od 45 do 65 % , Przy tych parametrach podkład powinien  mieć temperaturę min 18 C.
Dopiero po spełnieniu w/w wymagań na takim podkładzie możemy montować posadzki drewniane.

Na co  jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Musimy byś świadomi , że przed montażem posadzki drewnianej należy jeszcze podkład  obowiązkowo przeszlifować i zagruntować.
Klient przed rozpoczęciem przyklejania posadzki z kamienia , gresu , terakoty itd. już powinien znać grubość posadzki drewnianej , aby ustalić jeden poziom posadzki na całej powierzchni podłogi.
Źródło: budnet.pl
Autor: Prestige PR/budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 266

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >