Przyjazny, energooszczędny i ekologiczny  – czyli jak ocieplić dom

Przyjazny, energooszczędny i ekologiczny – czyli jak ocieplić dom

Jeszcze do niedawana projektując dom zwracaliśmy uwagę głównie na powierzchnię, rozmieszczenie pokoi, ilość pięter... no i oczywiście kosztorys. Od pewnego czasu Polacy chcą budować także energooszczędnie. Na rynku pojawił się styropian i wełna mineralna i niemal od razu stały się powszechnym materiałem stosowanym w budownictwie. W efekcie, mieszkania i domy są cieplejsze, a straty energii coraz mniejsze. Tym sposobem powoli doganiamy „Europę”, która wyznacza standardy od wielu lat, także w budownictwie.

Od pewnego czasu, Unia Europejska stawia nie tylko na energooszczędność, ale także na ekologię. Dlatego tamtejszy rynek budowlany ciągle poszukuje nowych materiałów i technik ocieplania domów i mieszkań. Z wielkim entuzjazmem przyjęto produkt naturalny, ekologiczny i co najważniejsze - skuteczny. Płyta pilśniowa, bo o niej mowa, bardzo szybko stała się alternatywą dla nieco już wysłużonego i przestarzałego styropianu. Miała też wyjątkową cechę, której nie posiada wełna mineralna. To tzw. pojemność cieplna. W przeciwieństwie do pozostałych materiałów izolacyjnych, płyta pilśniowa zapobiega nagrzewaniu się budynków latem. Szczególne znaczenie ma to w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu. Powierzchnia dachu jest bowiem narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych,  absorbuje ogromne ilości energii, którą następnie oddaje do pomieszczenia. Temperatura powietrza pod dachem może nawet przewyższyć temperaturę powietrza na zewnątrz. Zastosowanie płyt pilśniowych jako materiału izolacyjnego powoduje, że gorące powietrze zatrzymywane jest w warstwie izolacji przez kilka godzin. Pozwala to na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku i oszczędność energii elektrycznej potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń.
    Co więcej, zła izolacja budynku to wysokie koszty eksploatacyjne, także w sezonie zimowym. W Polsce około 40% energii zużywają budynki, z czego 80% stanowią koszty ich ogrzewania. Prawidłowo zaplanowane ocieplenie budynku m.in. przez zastosowanie płyt pilśniowych  umożliwia zmniejszenie strat ciepła nawet o 90%.
    Nie możemy zapomnieć o tym, że mamy do czynienia z materiałem drewnopochodnym. To oznacza, że ściany i dach oddychają razem z mieszkańcami, a powietrze w pomieszczeniu jest na bieżąco „wymieniane”. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów przy produkcji płyt pilśniowych, klimat chroniony jest przed szkodliwym działaniem CO2.
    Europejczycy przekonali się, że płyta pilśniowa jest materiałem „kompletnym”, co oznacza, że sprawdza się także jako izolator akustyczny chroniąc pomieszczenia od niechcianych hałasów.  
    Płyty pilśniowe powoli zdobywają popularność na polskim rynku. Thermoblok jest w tej dziedzinie zdecydowanym prekursorem i liderem. Doświadczenie zdobyte na zachodnich rynkach z powodzeniem stosowane jest także w Polsce. Nasi rodacy chcą budować energooszczędnie i ekologicznie. Chcą żyć komfortowo, nowocześnie i zdrowo. Dlatego coraz rzadziej do ocieplania swoich domów wykorzystują styropian, a z czasem powszechna teraz wełna mineralna będzie musiała ustąpić miejsca nowym rozwiązaniom. Takim jak płyta pilśniowa.
Źródło: budnet.pl
Autor: Thermoblok/ bdunet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 336

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >