Regularne czyszczenie pokryć dachowych
Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Jednak, aby na dachu spełniała prawidłowo swoje funkcje i służyła przez wiele lat zapewniając komfort mieszkańcom, powinna być odpowiednio konserwowana, czyszczona i myta. Fachowcy uczulają na tę kwestię argumentując, że dach jest narażony na ciągłe działanie trudnych warunków atmosferycznych i podkreślają, że należy go czyścić regularnie. Pamiętajmy, że lepiej zadbać zawczasu niż potem ponosić wysokie koszty remontu zniszczonego pokrycia. Ekspert radzi, jak prawidłowo pielęgnować blachodachówkę, aby nie została uszkodzona i zapewniała ochronę domu przez długie lata.
Czytaj dalej
Czyszczenie i mycie połaci korzystnie wpływa na jej trwałość
Pokrycie wykonane z blachodachówki nie wymaga skomplikowanych prac konserwatorskich. Kluczową kwestią jest jej bezbłędny montaż i dobry jakościowo materiał. Istotny wpływ na trwałość powłoki mają także wcześniejsze warunki składowania blachodachówki. Aby jednak dach odpowiednio spełniał swoje funkcje i chronił dom, należy cyklicznie sprawdzać jego stan – oprócz naprawy drobnych usterek, istotną kwestią jest także czyszczenie i mycie połaci. - Gdybyśmy spojrzeli na dach z góry, to zauważylibyśmy, że ilość zabrudzeń, jaka na niego spada jest całkiem spora: wszelkie opady atmosferyczne, promienie UV, resztki śniegu. Pokrycie narażone jest także na działanie środków chemicznych, popiołów czy dymów. Na długo nieczyszczonej połaci albo usytuowanej w zacienionym miejscu, w sąsiedztwie wysokich drzew, mogą rozwijać się porosty, mchy lub glony. Dlatego warto dokładnie sprawdzić stronę północno-wschodnią, najbardziej narażoną na rozwój mikroorganizmów. Blachodachówka posiada powłoki, które chronią ją przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych, korozją i uszkodzeniami oraz minimalizują osiadanie zanieczyszczeń. W dużej mierze takie zanieczyszczenia są zmywane z dachów przez deszcz, jednak zgodnie z zaleceniami producentów, niezbędne jest również regularne czyszczenie połaci (np. podczas przeglądu przed sezonem zimowym) – tłumaczy Antoni Luberda ekspert i dekarz z wieloletnim doświadczeniem z firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy.
Czytaj również: Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek nie są wcale droższe od pokryć z blacho-dachówki
Czym i jak czyścić?
Jeśli zabrudzenia utrzymują się na pokryciu, należy je umyć odpowiednimi środkami czyszczącymi. - Zwykle wystarczy cały dach zmyć wodą pod ciśnieniem, a w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można użyć miękkiej szczotki (wystrzegajmy się intensywnego szorowania twardą szczotką!) i detergentu odpowiedniego do mycia powierzchni powlekanych. Na rynku dostępne są specjalne środki przeznaczone do czyszczenia połaci. Niektórzy myją dach raz w roku, na jesień, używając szamponu samochodowego z woskiem i dach wygląda jak nowy. Pamiętajmy, aby nie stosować agresywnych preparatów chemicznych, ponieważ może dojść do uszkodzenia blachodachówki, jej powłoki i zmiany koloru. A takie zniszczenie materiału, może unieważnić gwarancję, którą na blachodachówkę zapewnia nam producent. Zwróćmy uwagę, aby wodę rozprowadzać od kalenic w dół i na boki. W ten sposób nie będzie zaciekać pod pokrycie i nie spowoduje zawilgocenia ocieplenia. Dodam, że właściciele i mieszkańcy wyższych domów z poddaszem nie powinni ryzykować i wykonywać takich czynności na własną rękę, ponieważ wymagają one wprawy i odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego z uwagi na bezpieczeństwo, najlepiej zlecić to specjalistom – dekarzom – wyjaśnia ekspert firmy Blachotrapez.
Czytaj również: Dachówki ceramiczne wizytówką budownictwa mieszkaniowego z "wyższej półki"
Nie mamy wpływu na czynniki zewnętrzne, ale przez wspomnianą konserwację jesteśmy w stanie zapobiec ich skutkom i dłużej cieszyć się pięknym dachem. W tym wypadku lepsze są środki prewencyjne niż ewentualny kosztowny remont zniszczonego pokrycia.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Mam świetny pomysł! Udział w targach branżowych. Możesz zdecydować się na hostessy i promotorów, którzy m.in. będą rozdawać swoje ulotki. Jeśli się zainteresuje...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...