Relacja z cyklu konferencji Nowoczesna Fasada Wentylowana

Relacja z cyklu konferencji Nowoczesna Fasada Wentylowana

Jak pokazał zakończony cykl wiosennych konferencji Nowoczesna Fasada Wentylowana, organizowanych przez firmę Euronit, obrona projektu fasady jest jednym z głównych problemów, na jaki natrafiają architekci w trakcie procesu inwestycyjnego.

 

Uczestniczący w konferencji projektanci wskazywali na sytuacje, gdzie inwestor zmieniał wykonanie zaprojektowanej przez nich fasady. Z jednej strony, jest to naruszenie integralności dzieła, i z tego tytułu  projekt podlega ochronie na gruncie prawa autorskiego.  Jak podkreśla Joanna Polak z Kancelarii Prawnej Polak, w razie naruszenia autorskich praw majątkowych architekt może żądać zadośćuczynienia od osoby, która naruszyła te prawa. Wymaga to jednak przeprowadzenia postępowania sądowego,  co często zniechęca architektów do podjęcia działań w obronie projektu.

 

Czytaj również: Wkrótce otwarcie Puławskiego Parku Naukowo–Technologicznego

 

 

Unikatowe rozwiązania

Nowe narzędzie, właśnie dla uniknięcia takich sytuacji, stworzyła firma Euronit przy współpracy z firmą Isover. Proponowane rozwiązanie to system składający się z wełny mineralnej ISOVER Super-Vent Pluso o specjalnie dobranych parametrach technicznych, dostosowanych do najwyższych wymagań stawianych fasadom wentylowanym (np. λ = 0,031 W/mK) oraz rozwiązań elewacyjnych Euronit.  Powyższe rozwiązanie właściwie wyklucza zmianę projektu przez inwestora ponieważ cechy szczególne systemu sprawiają, iż jakakolwiek zamiana rozwiązania drastycznie pogorszy parametry izolacyjne i użytkowe fasady oraz pociągnie za sobą konieczność zmian projektowych na dużą skalę. Dodatkowo, jest to system, który gwarantuje uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U dla przegrody składającej się już tylko z samej 18 cm izolacji ISOVER Super-Vent Plusna na poziomie 0,17 [W/m2K]. Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwala zredukować grubość fasady o 6 cm.

 

Czytaj również: Przyznano Nagrody Architektoniczne Polityki


 

Oczami architekta

Innowacyjność rozwiązania potwierdzają też architekci. Marcin Śliwa z poznańskiego biura  Archimedia  tak uzasadnia jego wybór - Jasno szare płyty Euronit Natura zastosowaliśmy w projekcie Hali Gimnastycznej Leszka Blanika w Gdańsku jako główny materiał elewacyjny. W połączeniu z soczewkowymi żaluzjami aluminiowymi, przeszkleniami oraz dynamicznym wyrazem podziałów elewacji  znakomicie podkreślają nowoczesność i unikalność tego obiektu, także na skalę europejską. Jako uzupełnienie systemu elewacyjnego zastosowaliśmy wełnę mineralną Isover Super vent.

 

Czytaj również: Projekt z nablatowych umywalek


 

Plany na przyszłość

W sezonie wiosna 2012 konferencje o Nowoczesnej Fasadzie Wentylowanej odbyły się w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach i Lublinie. Spotkania odwiedziło ponad 150 architektów. Na kolejne zapraszamy już od października do Białegostoku, Łodzi, Kielc, Słupska i Elbląga. Więcej szczegółów na www.virtus.com.pl i www.euronit.pl.

 

 

2012-05-25
Źródło: Virtus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >