Remont domu - wymiana grzejników i systemu ogrzewania

Remont domu - wymiana grzejników i systemu ogrzewania

Lato to tradycyjny czas remontów, teraz właśnie możemy dokonać zmian, które zapewnią nam odpowiedni komfort cieplny w okresie zimowym. Jest on zależny nie tylko od prawidłowo działającej instalacji centralnego ogrzewania, ale przede wszystkim od właściwie dobranego urządzenia grzewczego. Dlatego tak ważny jest wybór nowego grzejnika i określenie jego mocy grzewczej, uwzględniającej wielkość pomieszczenia oraz miejsce montażu. Czytaj dalej


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników – płytowych profilowanych, z płaską płytą czołową oraz łazienkowych i dekoracyjnych. Wybór tego, który spełni nasze oczekiwania pod względem walorów estetycznych, jak i funkcjonalnych, jest dużym wyzwaniem. Szczególnie ważne jest to by grzejnik realizował właściwie swoją funkcję grzewczą i zapewnił nam odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu. I tak, w pokojach dziennych instalacja centralnego ogrzewania powinna zapewnić temperaturę 20 stopni Celsjusza, w łazience będą to 24 stopnie, a zdrowy i mocny sen zapewni nam już niższa temperatura, 18 stopni Celsjusza. Przy podejmowaniu decyzji o rodzaju grzejnika należy pamiętać, że nie każdy typ można zainstalować w dowolnie wybranym miejscu, np. w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, takich jak łazienka, konieczny jest montaż modeli drabinkowych, np. tych, które ma swojej ofercie renomowany producent urządzeń grzewczych marki Purmo, firma Rettig Heating. 

 

Po pierwsze moc cieplna

 
Najważniejszym parametrem, który należy brać pod uwagę przy wyborze grzejnika jest jego moc cieplna podawana w watach [W]. Moc cieplna jest ściśle związana z jego wielkością oraz parametrami instalacji centralnego ogrzewania i wymaga precyzyjnego obliczenia dla każdego pomieszczenia. „Wielkość strat ciepła pomieszczenia często jest wyliczana wskaźnikowo na podstawie kubatury lub powierzchni pomieszczeń. Wskaźnik ten jednak może wahać się od 40-200W/m2 gdyż jego wielkość związana jest z wieloma innymi czynnikami, jak właściwości termoizolacyjne budynku i jego lokalizacja. Dlatego tak istotne jest by wielkość ta została wyliczona przez profesjonalistę.” – przestrzega Roman Strzelczyk, kierownik działu technicznego w firmie Rettig Heating. Przy określaniu strat ciepła pomieszczenia oraz wielkości grzejnika należy uwzględnić również temperaturę zewnętrzną otoczenia.
Dla różnych stref klimatycznych Polski określana jest obliczeniowa zewnętrzna temperatura powietrza. Waha się ona od –16 stopni Celsjusza nad morzem do –24 stopni Celsjusza w górach. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym straty ciepła, dla identycznego budynku, będą większe. Dobierając moc grzewczą urządzenia należy także wziąć pod uwagę ocieplenie budynku i wielkość okien. 

 

Czytaj również: Prawidłowe przygotowanie do sezonu grzewczego - w trzech krokach.

 

Remont domu - wymiana grzejników i systemu ogrzewania

 

Właściwy grzejnik we właściwym miejscu


O tym, jaki rodzaj ogrzewania wybrać, decyduje także miejsce jego instalacji. Przy wyborze grzejnika należy się kierować zasadą, że maksymalną wydajność uzyska on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Najlepiej więc zamontować grzejnik na ścianie zewnętrznej, pod oknem. Doskonałym rozwiązaniem będą tu grzejniki z elementami konwekcyjnymi Purmo Compact oraz Purmo Ventil Compact i Purmo Ventil Compact M, które ze względu na szeroki zakres produkowanych modeli pozwolą dobrać optymalne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia dostosowując się swoją wysokością do różnych odległości pomiędzy parapetem a poziomem podłogi. Jeśli wybierzemy inną lokalizację, spowoduje to często konieczność zwiększenia wielkości grzejnika, a co za tym idzie i mocy cieplnej nawet o 20%. Na wydajność grzejnika wpływ ma również to, czy będzie on zabudowany lub osłonięty. Wówczas także konieczne jest zwiększenie wielkości urządzenia. Niekiedy jednak dysponujemy ograniczona powierzchnią do montażu grzejnika. Można wówczas wybrać grzejnik mniejszych rozmiarów jednak o zwiększonej liczbie płyt grzejnych. Wyposażając obiekt w grzejniki, warto przyjrzeć się grzejnikom płytowym Purmo Ventil Compact, które są wyposażone w termostatyczną wkładkę zaworową, oznacza to, że wystarczy zamontować głowicę termostatyczną, aby zautomatyzować proces regulacji temperatury w pomieszczeniu. Warto zastanowić się także nad ogrzewaniem podłogowym, np. wodnym ogrzewaniem podłogowym Purmo, które znakomicie sprawdzi się w łazience oraz w holu.

 

Pewna jakość

 
Wybór ogrzewania to inwestycja na lata, dlatego warto wybrać renomowanych producentów, którzy zapewnią nam długoletnią ochronę serwisową. Firma Rettig Heating, producent grzejników marki Purmo zapewnia swym klientom 10-letnia gwarancję na wszystkie modele ze swojej oferty. Oprócz tego zapewnia specjalistyczną pomoc w wyborze i instalacji grzejników. Na stronie www.purmo.pl dostępny jest specjalny program o nazwie Purmo SDG dla uproszczonego doboru grzejników w domach jednorodzinnych. Dodatkową pomocą służą pracownicy firmy Rettig Heating, do których dane kontaktowe również można znaleźć na stronie www.purmo.pl.

 

Czytaj również: Jak dobrze wybrać grzejniki? Najlepiej z aplikacją, która wytypuje dla nas najlepsze rozwiązanie grzewcze



Podstawowe czynniki decydujące o stratach ciepła w pomieszczeniu, a co za tym idzie, wielkości grzejników:

 
1. Temperatura zewnętrzna
2. Usytuowanie budynku i warunki wietrzności
3. Ochrona cieplna pomieszczeń – współczynnik przenikania ciepła, ścian, stropu i podłogi
4. Typ okien i rodzaj oszklenia
5. Ilość i usytuowanie, względem stron świata, ścian zewnętrznych w pomieszczeniu
6. Temperatura zewnętrzna
7. Parametry czynnika grzewczego (opracowanie Purmo)


Źródło: pegasus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 356

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >