Rewitalizacja miejskich ogrodzeń

Rewitalizacja miejskich ogrodzeń

Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w Polsce stopniowo się poprawia, jednak wciąż pozostawia wiele do życzenia. Czytaj dalej

 

Z pozoru nierzucające się w oczy, a jednak obecne na wielu skrzyżowaniach i przy przystankach urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), tworzą wraz z innymi elementami otoczenie ulicy. Powyginane bariery pamiętające zeszły wiek, nie dodają ani bezpieczeństwa, ani tym bardziej estetyki miastom. Stare urządzenia BRD stopniowo są wymieniane – jak długo jednak będzie to trwało, zależy od  zarządcy miast i ich planów naprawczych. Miejscy włodarze wiedzą, iż przez pryzmat wyglądu miejskiej przestrzeni, ludzie postrzegają wizerunek miasta. Brzydka i zaniedbana przestrzeń publiczna, zniechęca turystów do zwiedzania i powoduje spadek atrakcyjności danego ośrodka miejskiego.

 

Wygląd miejskiej przestrzeni, może być więc zarówno wizytówką danego miasta, jak i jego antyreklamą. Wymiana uszkodzonych i mało estetycznych ogrodzeń, na nowoczesne elementy tego typu, najszybciej następuje  w reprezentacyjnych częściach miast – tam, gdzie przemieszcza się najwięcej turystów. Równie istotną przyczyną wymiany zniszczonych barierek, są względy bezpieczeństwa – uszkodzone ogrodzenia nie spełniają po prostu swojej funkcji, a to w efekcie prowadzi do wzrostu niebezpiecznych zdarzeń w ruchu drogowym, o czym rok rocznie informują policyjne statystyki. Mimo tego, w przestrzeniach polskich miast istnieje wiele miejsc,  przy których można spotkać urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego mające najlepsze czasy za sobą.

 

Czytaj również: Jakie ogrodzenie będzie odpowiednie na placu zabaw?

 

Do urządzeń BRD należą m.in. urządzenia zabezpieczające ruch pieszych i rowerzystów: balustrady i poręcze, barieroporęcze, słupki blokujące i ogrodzenia.  Producenci oferują obecnie wiele rozwiązań pozwalających na instalację zarówno bezpiecznego, jak i estetycznego ogrodzenia ulicznego. Rozwiązania te, umożliwiają zastosowanie różnych rodzajów ogrodzenia w różnych punktach miasta. Tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko wtargnięcia pieszego lub rowerzysty na jezdnię, a więc w pobliżu: dróg i ulic (przejścia dla pieszych, pasy rozdzielające jezdnie), przy torowiskach tramwajowych i kolejowych, obok przystanków autobusowych i tramwajowych, wzdłuż ścieżek rowerowych, stosuje się panele ogrodzeniowe z drutu typu STREET 1000 D lub CITY z oferty Tabal Techfence.  Urządzenia te montowane są, tam gdzie zdarzyło się najwięcej wypadków z udziałem pieszych – statystyki i doświadczenia zarządcy drogi pokazują, w jakich miejscach ustawienie ogrodzeń jest pożądane. - "Najczęściej stosowanym obecnie rozwiązaniem zabezpieczającym są metalowe ogrodzenia panelowe" – mówi Grzegorz Bartosik, Dyrektor Generalny firmy Tabal, jednego z wiodących producentów bezpiecznych ogrodzeń, w tym ogrodzeń miejskich

 

 

- "Uniwersalność ogrodzeń pozwala na zastosowanie ich wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba ochrony bezpieczeństwa ruchu, zarówno od strony kierowców jak i od strony pieszych czy rowerzystów. Spotykane są także inne formy tego typu urządzeń." - tłumaczy – W ofercie, poza typowymi ogrodzeniami z drutu, stosowanymi w ciągach komunikacyjnych, mamy też balustrady z wypełnieniem, które może stanowić szkło „bezpieczne”, pleksa, blacha perforowana stalowa lub aluminiowa. Dobrze dobrane ogrodzenie nie tylko poprawia bezpieczeństwo pieszych, wpływa również  pozytywnie na estetykę przestrzeni.

 

W typowo reprezentacyjnych miejscach miasta, np. w parkach, na skwerach, nabrzeżach rzecznych czy przy przystankach, można zainstalować balustrady, czyli aluminiowe przęsła ogrodzeniowe z wypełnieniem szklanym, które mogą być podświetlane lub grawerowane. Na wypełnieniu balustrady można umieścić emblematy miasta, bądź symbol nawiązujący do historii danego miejsca. Balustrady, szczególnie jesienią i zimą doceniane są przez  pieszych i oczekujących na przystankach autobusowych – chronią ich przed ochlapaniem wodą z kałuży lub błotem. Przy dużych opadach śniegu, balustrady chronią przystanki i chodniki  przed zalegającym śniegiem, zgarniętym przez pług śnieżny.

 

Czytaj również: Jak się montuje murki gabionowe

 

Ustawienie ogrodzeń warunkują kwestie bezpieczeństwa – powinny być one ustawione na odpowiednio długim odcinku, w celu uniemożliwienia pieszym ich okrążania, a także powinny być wykonane w sposób uniemożliwiający pieszym przechodzenie ponad nimi. Jeśli jednak się zdarzy, dobrze jest, jeśli panele mają górne zabezpieczenie chroniące pieszego przed zranieniem. Ogrodzenia nie mogą ograniczać widoczności kierowcom nadjeżdżających pojazdów, czyli powinny posiadać odpowiednią przezierność. Ogrodzenia służące skanalizowaniu ruchu pieszych, stanowią stały element europejskich miast. Wybierając typ ogrodzenia, zarządca dróg w mieście musi kierować się specyfiką danego miejsca, ale powinien wziąć również pod uwagę opinię architektów i mieszkańców.

 

 

Źródło: Red Pen / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19404 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 302

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >