Rosną ceny gruntów rolnych
Średnie cena gruntów rolnych sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych w 2011 r. wyniosła 17 165 zł/ha. Oznacza to wzrost o ponad jedną dziesiątą w porównaniu do 2010 r., kiedy to przeciętna stawka wyniosła 15 281 zł/ha.
Poniżej przedstawiono zestawienie średnich cen gruntów rolnych w Polsce, w transakcjach zawartych przez ANR, w zestawieniu kwartalnym za ostatnie dwa lata.
Zmiana średnich cen gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (zł/ha)
Jak widać z powyższej tabeli na przestrzeni ostatnich dwóch lat średnie ceny gruntu rolnego sprzedawanego przez ANR wzrosły o ponad jedną czwartą. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że na opłacalność takiej inwestycji wpływ ma wiele czynników. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób cierpliwych nie należy się, bowiem spodziewać, że wartość posiadanego gruntu znacznie wzrośnie na przestrzeni jednego kwartału. Dodatkowo wiąże się to z koniecznością poniesienia tzw. kosztu utraconych możliwości – gdyż w tym czasie zamrożony kapitał nie może być wykorzystany w inny sposób.
Czytaj również: Co liczy się w kredycie na dom?
Poza tym do wyznaczników opłacalności takiej inwestycji należy również wielkość samej działki. Zgodnie z danymi ANR w 2011 r. najwyższa średnia cena została uzyskiwana dla działek powyżej 300 ha, a w dalszej kolejności dla tych nieprzekraczających 1 ha. Najniższa przeciętna stawka miała miejsce w segmencie od 1 ha do 10 ha. Przed kupnem warto upewnić, co do jakości gleby, która również jest istotną kwestią w przypadku takiej inwestycji. Jeżeli inwestor pragnie korzystać z unijnych dopłat bezpośrednich, to w grę wchodzą działki charakteryzujące się wyższymi klasami gleb, które osiągają ceny znacznie wyższe od przeciętnej. Z drugiej strony, jeśli celem inwestycji jest skorzystanie z programu zalesiania, to nie ma takiej potrzeby. Ponadto należy również pamiętać o bieżących kosztach związanych z podatkiem rolnym.
Czytaj również: Drogie mieszkania w stolicach województw
Największe zyski można oczywiście osiągnąć w przypadku przekształcenia działki rolnej na budowlaną. W tym wypadku należy zacząć od sprawdzenia przeznaczenia gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub jeżeli nie jest on opracowany w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że bardzo ciężko będzie uzyskać zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów najwyższych klas. Po mimo dużego ryzyka i sporego nakładu czasu, udane przekwalifikowanie gruntów może zapewnić jednak bardzo wysoki zwrot z takiej inwestycji.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Biuro rachunkowe- Gliwice Liczba postów: 46 Grupa: Trudne tema... Znalezienie wiarygodnego księgowego jest ważne dla skutecznego zarządzania sprawami finansowymi. W Gliwicach jest kilka biur rachunkowych, które są polecane: B...
- Dachówki ceramiczne – klasyka i elegancja Liczba postów: 7 Grupa: Trudne tema... ciekawa oferta, sprawdzę ją, dziękuję!
- Magazyn wyposażenie Liczba postów: 274 Grupa: Trudne tema... Mipromet to miejsce, gdzie znajdziesz wysokiej klasy suwnice, wciągniki, czy także osprzęt do wózków widłowych: trawersy, przedłużki i kosze na ludzi. Kosz mipr...
- Bezpieczeństwo w magazynie Liczba postów: 203 Grupa: Aktualności Jeśli szukasz dodatkowego osprzętu do wózków widłowych, np. przedłużek do wideł, to warto zajrzeć na stronę Mipromet. Oferują wysoką jakość wykonania i atrakcyj...
- CreditCard.com: Your Ultimate Guide to Smarter Cre... Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... CreditCard.com is a comprehensive platform designed to simplify the often-overwhelming process of selecting the right credit card. With expert reviews, personal...