Rusza kampania „Szanuj życie – bezpieczeństwo pracy w budownictwie”

Rusza kampania „Szanuj życie – bezpieczeństwo pracy w budownictwie”

Grupa Buma, wdrażająca najnowsze systemy poprawiające bezpieczeństwo na swoich budowach, włączyła się w kampanię Państwowej Inspekcji Pracy pt.: „Szanuj życie – bezpieczeństwo pracy w budownictwie”.

 

Na piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się na terenie budowy Kompleksu Biurowego Quattro Business Park, którego inwestorem i właścicielem jest Grupa BUMA zainaugurowano kampanię promującą zwiększenie świadomości skutków zagrożeń zawodowych w budownictwie. Kampania PIP i Grupy BUMA adresowana jest do przedsiębiorców odpowiedzialnych za organizację i nadzór nad przygotowaniem pracowników do pracy. Grupa Buma, jako inwestor wyznaczający nowoczesne standardy w bezpieczeństwie na budowie, podzieliła się swoimi doświadczeniami oraz przedstawiła wdrażane przez siebie rozwiązania.

 

Czytaj również: Nowa pozycja w kalendarzu polskiej branży wykonawczej

 

- "Skutecznym sposobem poprawiającym bezpieczeństwo jest system kontroli dostępu, jaki wprowadziliśmy na naszych inwestycjach – umożliwia on wejście na plac budowy tylko osobom posiadającym specjalne karty magnetyczne. Dodatkowo, place budowy są monitorowane systemami kamer przekazujących obraz na monitory umieszczone w pomieszczeniach ochrony. Zatrudniliśmy również Koordynatora robót do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, który kontroluje na bieżąco wykonywanie prac w tym zakresie" – powiedział Robert Różycki , Członek Zarządu Buma Contractor

 

 

Podczas konferencji podkreślono, iż szczególnie teraz, na początku sezonu budowlanego wyjątkowo ważne staje się zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z pracą na wysokości oraz rzetelne prowadzenie szkoleń  bhp.

 

- "Godne polecenia są wdrożone przez Grupę Buma skuteczne systemowe zabezpieczenia zbiorowe przed upadkiem z wysokości,  środki ochrony indywidualnej oraz ich  monitorowanie. Dobre rezultaty daje też stosowanie środków transportu pionowego ( windy towarowo-osobowe, windy osobowe)" - powiedział Tadeusz Fic, Okręgowy Inspektor Pracy.

 

Czytaj również: Aplikacja do obliczania energochłonności budynków nagrodzona

 

Podczas konferencji zaprezentowano także nowoczesny system zabezpieczeń Alsina stosowany na budowie Kompleksu Quattro Business Park. Uprząż, podobna nieco do „bungee” stosowana jest w czasie montażu instalacji stropowych i rozkładania elementów drewnianych, a chroni przed upadkiem z wysokości. Dziennikarze mieli możliwość przetestować na własnej skórze działanie systemu uczestnicząc w symulowanym upadku z wysokości 5 metrów. Pozytywne efekty kampanii Państwowej Inspekcji Pracy prowadzonych w poprzednich latach widać w statystykach wypadkowych. Podczas wypadków przy pracy na budowach w 2011 roku, w Małopolsce nie było, jak dotąd, ofiar śmiertelnych. (Odnotowano wprawdzie 4 wypadki śmiertelne, ale dwóch poszkodowanych zmarło na skutek choroby, jeden wypadek to wypadek komunikacyjny, a jeden podczas rozładunku). Dla porównania lipiec 2010 r. był w Małopolsce „czarnym lipcem” –  ze względu  na ilość wypadków, głównie w budownictwie -zginęło wtedy 7 osób.

 

2011-06-22
Źródło: BOIG Marketing / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 333

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >