Rynek najmu mieszkań

Rynek najmu mieszkań

Boom mieszkaniowy na polskim rynku trwa od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to, aby miał się szybko zakończyć. Wzrost cen nie jest już tak gwałtowny, jak choćby rok temu, jednak koszt metra kwadratowego systematycznie rośnie niezależnie od lokalizacji, standardu i wielkości mieszkania.


„[…] Jest bardzo prawdopodobne, iż rosnące ceny mieszkań wyeliminują pewną grupę osób spośród kupujących i będą oni zmuszeni do wynajmu. W ten sposób nastąpi zwiększenie popytu […]”¹   na tego typu lokale.

W najbliższym okresie zapotrzebowanie na wynajem mieszkań będzie się utrzymywało
na stabilnym, wysokim poziomie. Dotyczy to przede wszystkim dużych aglomeracji. Są one zarówno ośrodkami akademickimi, kulturalnymi i biznesowymi, jak również największymi rynkami pracy. Napływ studentów oraz osób poszukujących zatrudnienia poza miejscem stałego zamieszkania to czynniki, które w największym stopniu stymulują popyt na wynajmowane mieszkania.

Średnie² ceny najmu mieszkań w sześciu największych aglomeracjach

W II kwartale 2007 r. najwięcej za wynajęcie mieszkania płacono w Warszawie. Tam średni koszt ukształtował się na poziomie 1 853 zł i był on wyższy o 18% w stosunku
do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Niewiele mniej trzeba było zapłacić we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska przeciętna cena najmu mieszkania wyniosła 1 650 zł. Warto w tym miejscu podkreślić,
że we Wrocławiu, w omawianym okresie, odnotowano najwyższy wzrost kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego. Wskaźnik ten był średnio o 34% wyższy niż przed rokiem.

Podwyżek nie uniknęły również Gdańsk oraz Kraków. Tam koszty najmu mieszkania wzrosły średnio odpowiednio o 28% oraz 19% (w stosunku do analogicznego okresu
2006 r). 

Powiększ

Tekst w oparciu o dane z Analizy wtórnego rynku nieruchomości szybko.pl i Expandera (II kwartał 2007), informacje z Rynku Nieruchomości Warszawskich nr 7 (24) oraz prognozę Rynek nieruchomości w roku 2007 autorstwa Tomasza Błeszyńskiego (Biznes/Nieruchomości).

¹Źródło: www.szybko.pl 
²Średnie ceny najmu mieszkań zostały oszacowane na podstawie dostępnej oferty lokali mieszkalnych (w szacunkach tych nie uwzględniono mieszkań większych niż czteropokojowe). Zaznaczmy także, że  w przypadku Gdańska, ze względu na brak danych o mieszkaniach czteropokojowych, wskaźnik ten został oszacowany na podstawie dostępnej oferty mieszkań liczących mniej niż cztery pokoje.

 
Więcej informacji w lipcowym raporcie ASM „Monitoring Rynku Budowlanego”

Źródło: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19404 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >