Rynek wynajmu domów kształtuje się bez spektakularnych zmian
Domy na wynajem to niszowa branża, która w małym stopniu wkomponowuje się w całość rynku nieruchomości przeznaczonych na wynajem. Mieszkania, biura, magazyny cieszą się dużym wzięciem, dzięki szerokiej grupie docelowej, do której skierowana jest oferta, natomiast domy na wynajem stanowią jedynie niewielki procent całości rynku.
W raporcie WynajmeMieszkanie.pl wzięto pod uwagę pięć dużych, polskich miast, w których odnotowano największą ilość ofert wynajmu domów, tj. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Trójmiasto. Każdą z tych aglomeracji charakteryzuje inny czynnik sprzyjający wielkości oferty. Wielkopowierzchniowe domy, zlokalizowane na obrzeżach miast są cenowo porównywalne z mieszkaniami, jednak wciąż niewielu jest chętnych, aby zdecydować się na wynajęcie dużego domu, bo to stereotypowo wiąże się z wygórowanymi kosztami.
Przedstawiona niżej analiza sytuacji na rynku mieszkań przeznaczonych do wynajmu w październiku 2010 oparta jest o dane zawarte pochodzące z portalu internetowego www.wynajmemieszkanie.pl, który sporządzony został na podstawie nadesłanych ponad 6500 ogłoszeń zarchiwizowanych w serwisie, które napłynęły z największych aglomeracji miejskich w Polsce.
Październik dla domów przeznaczonych na wynajem okazał się miesiącem niewielkiej aktywności tego segmentu. Poszukiwane domy to przede wszystkim lokum dla przyjeżdżających do dużych miast na kontrakty pracowników lub biznesmenów, odwiedzających swoje firmowe filie. Najczęściej są to budynki zlokalizowane w spokojnych, zadbanych dzielnicach, dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta i dające poczucie komfortu zamieszkiwania w postaci terenów zielonych, rekreacyjnych, pełnej infrastruktury, a także poczucie bezpieczeństwa. Rynek wynajmu domów kształtuje się podobnie, jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nie zauważa się żadnych, znaczących zmian w tym segmencie, co doskonale odzwierciedlają ceny, podobne do tych z poprzednich miesięcy.
W Warszawie za mkw. domu do wynajęcia trzeba zapłacić średnio 30 PLN, we Wrocławiu 24 PLN, a w Trójmieście 26 PLN. W Krakowie mkw. kosztował średnio 22 PLN. Najtańszy okazał się Poznań, w którym mkw. kosztował średnio 21 PLN.
Wrocław
Średnia cena wynajęcia domu we Wrocławiu w październiku 2010 wyniosła 6200 PLN. Tym, którzy szukali domów do wynajęcia w przedziale cenowym poniżej 2000 PLN niestety w tym mieście się nie udało. Najwięcej ofert było z przedziału od 4000 do 6000 – aż 59%. 25% stanowiły oferty z przedziału cenowego od 2000-4000 PLN, a 16% powyżej 6000 PLN.
Średnia cena wynajęcia mkw. domu w stolicy Dolnego Śląska wyniosła 24 PLN. Najdrożej było w centrum miasta oraz na Krzykach, gdzie za mkw. domu żądano średnio 45 PLN. Najtaniej było na Psim Polu – dzielnicy oddalonej od centrum miasta, gdzie cena wahała się średnio poniżej 25 PLN.
Poznań
Z ofert zgromadzonych w portalu WynajmeMieszkanie.pl wynika, ze w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć dom w przedziale cenowym od 2000 do 4000 PLN. Udział tych ofert jest największy spośród analizowanych i wyniósł 46%. Nieco mniej oferowanych nieruchomości mieściło się w przedziale od 4000 do 6000 PLN – 28%.
Średnia cena wynajęcia domu w Poznaniu wyniosła 5 220 PLN
W październiku 2010 za mkw. najmniej płaciło się na Nowym Mieście – poniżej 20 PLN, na Grunwaldzie średnio 23 PLN, najwięcej na Starym Mieście – ceny dochodziły tu do 50 PLN za mkw. Średnia cena wynajęcia mkw. domu w Poznaniu wyniosła 21 PLN.
Trójmiasto
W trzech największych pomorskich miastach zdecydowanie przeważają domy, których miesięczny koszt wynajmu wynosił powyżej 4000 PLN. Udział tych domów jest największy i wyniósł 35% całości trójmiejskiej oferty. Większość oferowanych nieruchomości jest w Gdańsku, w którym domy są najtańsze. Najdrożej jest w Sopocie, gdzie średnia cena za mkw. wyniosła 28 PLN.
Kraków
Stolica Małopolski charakteryzuje się bardzo dużym udziałem domów z drugiego przedziału cenowego (od 2000 do 4000 PLN) - aż 54%. Zdecydowanie mniejszy udział dotyczy pozostałych lokali o czynszu poniżej 2000 PLN równy 2%, od 4000 do 6000 PLN 19%, oraz domów do wynajęcia w cenie wyższej niż 6000 PLN - 25%. Średnia cena wynajęcia domu w Krakowie wyniosła 4 580 PLN.
Cena wynajmu za mkw. domu wahała się średnio w granicach 21 PLN, na obrzeżach miasta – m.in. osiedla Dębniki, Swoszowice, Nowa Huta, Prądnik Biały cena wynosiła poniżej 20 PLN. Im bliżej centrum, tym cena za mkw. wzrastała, dochodząc nawet do 53 PLN.
Warszawa
Średnia cena czynszu za wynajęcie domu w stolicy wyniosła 8 175 PLN. Przeważają oferty nieruchomości, w których jest więcej niż 4 pokoje. Warszawa na rynku nie ma ofert domów w cenie poniżej 2000 PLN, nawet na obrzeżach miasta. Interpretacje znacznych rozbieżności danych zawartych w tabeli wynikają np. ze specyfiki budownictwa mieszkaniowego w wybranej aglomeracji miejskiej, która m.in. przekłada się na zgłaszane możliwości rezerw (nadwyżek) lokalowych. Nie należy więc ich odczytywać jako informacji stanowiących podstawę do daleko idących uogólnień statystycznych, np. dotyczących charakterystyki wynajmu domów, bo łatwo byłoby wysnuć błędne wnioski, że np. w stolicy nie ma żadnych domów w cenie poniżej 2000 PLN, albo że nikt takich domów nie wynajmuje. W przedziale od 2000 do 4000 PLN znalazło się 14% ogłoszeń. Nieco więcej, bo 22% udziału dotyczy domów w przedziale od 4000 do 6000 PLN miesięcznego czynszu. Największy procent (64%) nieruchomości do wynajęcia znalazło się w przedziale cenowym powyżej 6000 PLN - z czego wynika, że wynajęcie domu w Warszawie równe jest najwyższym miesięcznym kosztom.
Najtańszą dzielnicą Warszawy jest zdecydowanie Wesoła w której średnio mkw. domu do wynajęcia wyniósł 18 PLN. Najdroższą dzielnicą oczywiście zostało Śródmieście ( średnio 80 PLN za mkw.) oraz Wilanów - 50 PLN za mkw.
Średnia cena za wynajem domu w poszczególnych dzielnicach Warszawy (w PLN)
Podsumowanie
Łatwo zauważyć, że cena domu do wynajęcia zdecydowanie zależy od położenia danej nieruchomości względem centrum miasta. Im bliżej, tym drożej. Pomimo niewysokich cen wynajmu domów, w porównaniu do cen wynajmu mieszkań są one wciąż za duże i zniechęcają nabywców. Wynajęcie domu stereotypowo wiąże się z wysokimi opłatami eksploatacyjnymi, co odstrasza osoby prywatne i dlatego większość wynajmujących tego typu nieruchomości to firmy, pragnące zapewnić wygodne i przestronne lokum w spokojnej dzielnicy przyjeżdżającym do dużych miast na kontrakty pracownikom lub biznesmenom, odwiedzającym swoje firmowe filie.
Należy pamiętać, że zestawiono ceny ofertowe, a nie ceny transakcyjne, więc takie, które przedstawiają wyjściową ofertę wynajmującego, która w trakcje procesu negocjacji mogła ulec niewielkiej zmianie.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Reklama firmy Liczba postów: 469 Grupa: Trudne tema... Jeśli zastanawiasz się nad skuteczną reklamą dla swojej firmy, warto rozważyć marketing szeptany na Facebooku. Ta forma reklamy pozwala na dotarcie do szerokieg...
- Biuro rachunkowe- Gliwice Liczba postów: 54 Grupa: Trudne tema... Znalezienie wiarygodnego księgowego jest ważne dla skutecznego zarządzania sprawami finansowymi. W Gliwicach jest kilka biur rachunkowych, które są polecane: B...
- Wakacje nad morzem Liczba postów: 84 Grupa: Trudne tema... Jeżeli zastanawiacie się nad wakacyjnym kierunkiem, to gorąco rekomenduję wycieczki Pafos na Cypr! Ta wyspa posiada w sobie wszystko – piękne plaże, ciekawą his...
- jak transportować duze gabaryty Liczba postów: 25 Grupa: Trudne tema... Prowadzisz firmę transportową? TGZ oferuje świetne warunki ubezpieczenia dla samochodów dostawczych i ciężarowych https://tgz.katowice.pl/blog/ubezpieczen ie-tra...
- Zakład pogrzebowy Liczba postów: 109 Grupa: Trudne tema... kwiaty sztuczne na cmentarz jest to bardzo dobrym rozwiązaniem