Rynki nadal na korekcyjnym minusie

Rynki nadal na korekcyjnym minusie

Światowe rynki finansowe wciąż pozostają w fazie wyraźnej korekty spadkowej. Czytaj dalej

 

Inwestorzy realizują zyski ze swoich długich pozycji w ryzykownych aktywach, po tym jak na koniec lutego globalne ceny akcji wzrosły do najwyższego poziomu od 1 sierpnia, kurs EUR/USD znalazł się na poziomach nienotowanych od 5 grudnia, a EBC zgodnie z oczekiwaniami udanie przeprowadził drugą rundę 36-miesiecznej operacji LTRO. Mocno naciąganym uzasadnieniem dla tego normalnego jak nie patrzeć procesu skracania pozycji są niezmienne dwie kwestie. Pierwszą z nich są przesadne obawy rynku o stan światowej gospodarki - wczoraj sprawa obniżenia celu dla tegorocznego PKB Chin oraz słabsze dane z sektora usług Eurolandu za luty, a dziś informacje o zgodnym o PKB strefy euro za IV kw. Z kolei drugą jest fakt nerwowego (tylko dlaczego?) oczekiwania inwestorów na wynik trwającego do najbliższego czwartku procesu finalizowania przez Grecję umowy z jej prywatnymi wierzycielami.

 

Czytaj również: Kobiety negocjują równie twardo jak mężczyźni

 

W wtorek ceny akcji na świecie wyraźnie idą w dół, zniżkując już trzecią sesję z rzędu. Po poniedziałkowej przerwie mocno obsuwa się dziś także kurs euro do dolara. Zwiększona awersja do ryzyka, tak jak wczoraj odbija się także mocnych echem na polskim podwórku, gdzie zarówno indeksy na GPW, jak i złoty znajdują się pod wyraźną presją spadkową. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rynek zgodnym chórem spodziewa się, że koszt pieniądza nie zostanie na nim zmieniony. Uwaga inwestorów skupi się na przedstawionym w środę o godz. 16:00 komunikacie z posiedzenia, zawierającym w sobie także główne tezy najnowszej projekcji inflacji i PKB autorstwa NBP. 

 

Dane słabe, ale spodziewane

Przedstawione dziś o godz. 11:00 przez Eurostat dane dotyczące 0,3% spadku PKB Eurolandu w IV kw. w ujęciu kwartalnym oraz jego 0,7% wzrostu w ujęciu rok do roku, były rzecz jasna same w sobie negatywne, ale też i niezaskakujące. Pokryły się one bowiem zarówno z wcześniejszymi szacunkami tej instytucji przedstawionymi 15 lutego, jak i ze średnią prognoz analityków i ekonomistów.

 

Czytaj również: Drugi dzień spadków światowych akcji


Bieżąca sytuacja rynkowa

We wtorek o godz. 15:23 indeks WIG20 szedł w dół o 1,54% do 2249,14 pkt, a złoty tracił na wartości: 0,99% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,1721) i 1,84% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,1804). W tym samym czasie indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 2,12% do 259,94 pkt, a kurs EUR/USD deprecjonował o 0,74% do 1,3118.

 

 

2012-03-08
Źródło: DK Notus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 326

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >