Rządowy program „Rodzina na swoim” dobiega końca

Rządowy program „Rodzina na swoim” dobiega końca

Rządowy program „Rodzina na swoim” cieszy się coraz większą popularnością. Trzeba się jednak spieszyć, by z niego skorzystać. Dofinansowania z budżetu państwa, na starych zasadach, obowiązywać będą prawdopodobnie do końca bieżącego roku. Czytaj dalej

Według Banku Gospodarstwa Krajowego w czerwcu odnotowano najwyższy miesięczny wynik w pierwszym półroczu. W tym czasie z dopłat do kredytu mieszkaniowego skorzystało 3,5 tys. osób, a kwota udzielonych kredytów wyniosła około 664 mln zł. Obecnie w Sejmie wciąż trwają prace nad nowelizacją ustawy, która ma na celu modyfikację programu z 2006 roku do potrzeb rynku.

Jak być na swoim?

Chcąc uzyskać preferencyjne dofinansowanie z budżetu państwa na zakup własnego lokum trzeba spełniać kilka warunków. Przede wszystkim nie można być właścicielem lub współwłaścicielem żadnego innego lokalu mieszkaniowego. Ponadto wybierając dom lub mieszkanie należy zwrócić uwagę na jego metraż i cenę za metr kwadratowy. Jeśli wybierzemy lokal o powierzchni 75 metrów lub dom do 140 metrów, możemy liczyć na spłacenie z budżetu połowy odsetek od kredytu mieszkaniowego, przez pierwsze 8 lat. Natomiast, jeżeli chodzi o cenę za metr to warto trzymać rękę na pulsie. Zmienia się ona praktycznie co kwartał (teraz obowiązuje cennik na III kwartał) i jest inna dla każdego województwa oraz miasta.

Program antykryzysowy

Rządowy program nie tylko pomaga rodzinom w spełnieniu marzeń o pierwszym mieszkaniu, ale także stymuluje sektor budownictwa. Środowisko deweloperskie dostosowuje i udoskonala kierunki swojej działalności poprzez ciągłe uatrakcyjnianie i poszerzanie oferty. –" „Rodzina na swoim” to świetne rozwiązanie dla młodych ludzi. Dla ludzi, którzy dopiero startują w dorosłym życiu i borykają się z wieloma problemami. W swojej ofercie mamy również program Młoda rodzina.  Dostosowany do potrzeb młodego pokolenia, bo wiemy jak ciężko dziś się usamodzielnić i zbudować swoje pierwsze gniazdko" – mówi Maria Bytomska, opiekun programu Młoda Rodzina, ES Polska.

Co się zmieni

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany do programu, które wejdą w życie prawdopodobnie z początkiem roku 2011. Ważną informacją dla wszystkich starających się o dopłaty do kredytu, jest wprowadzenie ograniczenia wiekowego dla kredytobiorców. Od 1 stycznia 2011 roku z programu będą mogły skorzystać jedynie osoby, które nie przekroczyły 35 roku życia. - "Taka modyfikacja ma na celu zawężenie grupy adresatów do rodzin młodych, mających największe szanse na powiększenie lub założenie rodziny. To im rząd chce pomóc najbardziej, co uważam za dobre posunięcie. Jednocześnie planowane jest poszerzenie katalogu odbiorców o osoby samotne, które będą mogły uzyskać wsparcie finansowe przy zakupie lub budowie pierwszego mieszkania o powierzchni maksymalnie 50 m2." – mówi Michal Jalovecký, prezes ES Polska.

Kolejną istotną zmianą w programie będzie wykluczenie z niego rynku wtórnego (zmiana wejdzie w życie 1 lipca 2011 roku). Uzasadnieniem takiego posunięcia jest kryzys, a zmiana ta przyniesie według ministrów przyrost nowych inwestycji budowlanych, które przecież w znacznej mierze są siłą napędową gospodarki. Wszyscy, którzy pragną urzeczywistnić swoje marzenia mieszkaniowe i chcą, by plany dotyczące własnego „M” nie stały się fikcją, muszą złożyć wniosek o przyznanie preferencyjnego kredytu najpóźniej do dnia 31 grudnia 2012 roku. To bardzo ważna data w kalendarzu młodej rodziny, ponieważ z tym dniem planowane jest zakończenie działania programu.

 

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 158

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >