Salon kąpielowy czy łazienka?

Salon kąpielowy czy łazienka?

Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią łazienki i chcemy zagospodarować ją w ciekawy sposób – urządźmy w niej pokój kąpielowy. Zyskamy wtedy miejsce służące higienie i świetny kącik wypoczynkowy. Czytaj dalej


Czym jest salon kąpielowy?

Przy podjęciu dobrej decyzji znacząca będzie wielkość pomieszczenia, które chcemy urządzić. Dużą łazienkę bez trudu zaaranżujemy na pokój kąpielowy, mniejszą możemy połączyć z sypialnią i stworzyć miejsce do odpoczynku.
- Salon kąpielowy ma cechy miniwellness, minispa. Musi mieć  przestrzeń, żeby było dużo światła i powietrza w środku. To wszystko po to, aby ceramika i armatura nie były stłoczone - mówi arch. wnętrz Dorota Traczewska ze Studia DEsign.
Obok wyposażenia typowego dla łazienki - pisuaru, bidetu, podwójnej umywalki, prysznica czy wanny, w salonie kąpielowym znajdźmy miejsce na toaletkę i fotel. Taka aranżacja będzie sprzyjała relaksowi i pozwoli na stworzenie kącika idealnego do wypoczynku.

Nastrój

W salonach kąpielowych możemy skupić się na wystroju, zastosować dyskretne oświetlenie, wprowadzić nastrojowe i relaksacyjne sceny świetlne. Bawmy się z różnymi dekoracjami: spróbujmy wpleść drewno, kamień, szkło, kamyczki pod szkłem, czy duże donice. Uroku dodadzą też bibeloty, kwiaty i obrazy.

Łazienka w sypialni - obawy

Łączenie łazienki z sypialnią jest powszechnym trendem w Europie, natomiast w Polsce dopiero raczkującym. Wciąż obawiamy się takiego rozwiązania ze względów akustycznych, wentylacyjnych i intymnych. Myślimy, że wilgoć uchodząca z części łazienkowej spowoduje ogromne szkody w sypialni. Nic z tych rzeczy! Dobra wentylacja załatwi sprawę.
- W obecnej chwili systemy wentylacyjne i izolacyjne są znakomite - mówi Marta Hubka, konsultant ds. aranżacji w Parku Handlowym Bielany. - W łazience spędzamy niewielką część dnia i pomieszczenie prawidłowo wentylowane daje gwarancję, że ta para i wilgoć, która w ciągu dnia ulatnia się z łazienki będzie absorbowana – dodaje.

Lekkie odgradzanie
To, czy zdecydujemy się na połączenie łazienki z sypialnią, zależy tak naprawdę od naszego stylu życia.
- Wszystko zależy od charakteru klienta. Jeśli jest to młode małżeństwo, bez dzieci tworzące dla siebie luksusowy apartament nie widzą problemu w takim połączeniu. Kiedy para ma dzieci, zwykle musi pojawić się odgrodzenie– wyjaśnia Dorota Traczewska.
Architekci wnętrz rekomendują zastosowanie przesuwnej szklanej ściany, a jeśli zapragniemy jeszcze większej intymności, ściana może być piaskowana. Szkło nie tylko przesłoni strefy, ale wyciszy nieco część łazienki. W tym przypadku mąż, który wraca późno z pracy, biorąc prysznic, nie obudzi żony.
Można też wprowadzić ściankę działową, żeby z dwóch stron pojawiły się przejścia. Umiejscowienie łóżka tyłem do wanny zrobi miejsce na pozostałe wyposażenie łazienki.
- Łazienka włączona w sypialnię powiększa nam zdecydowanie powierzchnię sypialni i daje poczucie jeszcze większego komfortu - dodaje Dorota Traczewska.

Dwa w jednym

Decydując się na pokój kąpielowy wybieramy nie tylko komfort i wygodę, ale całkiem nowy sposób wykorzystania łazienki. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze i duże, jasne przestrzenie sprawią, że już samo przebywanie w tym miejscu pozwoli nam czuć się lekko i świeżo. A przed nami jeszcze długa kąpiel i prawdziwy relaks.
Źródło: budnet.pl
Autor: Fama PR/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 127

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >